Köpek İlanlarıPekinez kategorisinde 48 ilan bulundu.

Pekinez

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Pekinez (Pekingese)

Pekinez; Pekingese ya da Pekinegez olarak da bilinen basık suratı ve küçük yapısıyla dikkat çeken bir köpek türüdür. Uzun tüyleri ve kocaman üzüm gözleri ile ayırt edici bir yapıya sahiptir. Çin ırkına mensup köpekler arasında yer almakla birlikte bölgede en popüler köpek türlerinden birisi olarak kabul edilir. Ayrıca Tibetan Spaniel türü ile akrabalığı bulunan Pekinez’in geçmişten bugüne tarihi bir yönü vardır. Çin’in kraliyet ailesine ait soylu bir köpek olarak tarihin eski çağlarından bu yana ismini duyarız bu türün.

Pekinez Özellikleri

Yaklaşık 700 yıllık bir geçmişi bulunan ve Budizm’in yükselmesi ile paralel olarak adından söz edilen Pekinezler; aslana benzetildiği için ayrı bir öneme sahiptir. Bu sebeple Budizm’e ait sembollerden birisi olarak görülür ve bu inanç kapsamında önemli bir değerdir. Oldukça iri gözleri, kısa boyu ve uzun tüyleri ile dikkat çeker. Burun kısmındaki kırışık yapı en dikkat çeken ayırt edici özelliklerinden birisidir.

Boy olarak yaklaşık 13 ve 15 cm aralığına ulaşırlar. Ortalama ağırlıkları hakkında 6 ve 7 kilo aralığından bahsetmek mümkündür. Pekinez köpek ırkı için ortalama yaşam süresinin 12 ve 15 yıl civarında olduğu ifade edilebilir. Türüne uygun ve iyi bir şekilde bakıldığında daha uzun yaşama ihtimali yüksektir.

Küçük köpek ırklarından birisi olarak öne çıkmakla birlikte aynı zamanda Budizm inancında ve Çin kültüründeki yeri açısından dikkate değer bir figürdür. Huzurlu ve sakin yapıları ile bilinir. Bu sevimli köpek türünün egzersiz ihtiyacı diğer bazı türlere göre daha azdır.

Eski dönemlerde Çin kültüründe kötü ruhları uzaklaştırdığını inanılan bu köpek türü, 19. yüzyıl civarında önce İngiltere ardından tüm Avrupa’da yayılmaya ve tanınmaya başlamıştır. Ardından Amerika’da tanınan Pekinez ırkı, Türkiye’de de bilinen köpek türlerinden birisidir.

Dikkat çeken yönlerinden birisi küçük bir köpek türü olmasına karşılık ağırlıklarının fazla oluşudur. Yerden yükseklik miktarı yalnızca 15 ile 20 santim arasındadır. Tüy rengi kahverengi ve krem rengi olarak öne çıkmakla birlikte değişik renk aralığı da olabilir. Diğer evcil hayvanlarla vakit geçirmek açısından bakıldığında iyi anlaşabilen bir tür değildir. Ancak kendi ırklarını bilirler ve arkadaşlarıyla vakit geçirmekten oldukça keyif alırlar.

Neşeli ve oyuncu yapılarıyla eve şenlik getiren bu sevimli köpekler, gürültücüdür ve tehlikeye karşı tetikte olan yapısı ile bilinir. Tehlike hissettiği zaman güçlü bir şekilde havlayarak sahibini uyarmayı amaçlar. Oyun dönemi dışında yoğun bir egzersize ihtiyaç duymazlar. Yalnız kalmayı hiç sevmeyen Pekinez cinsi köpekler sahibi ile zaman geçirmekten mutluluk duyar. Hassas yapısı ve sevgi bekleyen ruh hali ile ilgi görmediklerinde küsebilirler.

Pekinez Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Pekinez cinsinin bakımı özenli olmalıdır. Hem küçük bir ırk olması ve evde bakıma yatkın olması hem de uzun tüylere sahip olması nedeniyle bakım ihtiyacı fazladır. Özellikle uzun tüylerinin yıkama ve fırçalama gibi belirli süreçlerden düzenli aralıklarla geçmesi gerekir.

Kendine güvenen bir karakter yapısına sahip olan ve oldukça cesur köpek türleri arasında yer alan Pekinez cinsi, insanlar ile etkileşimi iyi olan sevimli dostlarımızdan birisidir. Genelde ailesi dışındaki insanlara karşı mesafeli yaklaşabilir.

Minik ve sevecen yapılarının yanı sıra çok cesur olabilen Pekinez köpekleri, dışarıda kendilerinden büyük köpekler ile mücadeleye girişebilir. Dolayısıyla gezdirilmeleri esnasında tasma kullanımı çok önemlidir. Genelde sahiplerinin yanında bulunmaktan keyif alan ve yabancı insanlara karşı temkinli yaklaşan bir türdür. Egzersiz ihtiyacı bakımından değerlendirildiğinde yoğun bir spora ihtiyaç duymazlar. Ancak günde en azından bir kere dışarı çıkmaları önemlidir. Oyunlar ve günlük yürüyüşlerle enerjisinin atılması mümkündür. Bunun dışında disiplinli ve yoğun bir spora yönetilmesi yapısına uygun olmaz.

Duygusal olmasının yanı sıra inatçı karakteri ile de tanınırlar. Bakımları genel olarak rahat sayılabilir ancak güzel tüylerinin bakımına daha çok özen göstermek gerekir. Bu nedenle tüylerinin aralıklarla traş edilmesi ve düzenli olarak fırçalanması gerekir.

Pekinez türünün kendi ırkına uygun olarak üretilen mamalarla besleniyor olması ve iyi bakım şartlarında yaşaması ömrünü uzatan etkenler arasında yer alır. Beden yapıları gereği kilo almaya yatkındırlar. Bilhassa kısırlaştırma işleminin sonrasında bu eğilimlerine özellikle dikkat etmek ve veteriner hekim kontrolünde düşük kaloriye sahip mamalarla dengelemek önem arz eder.

Pekinez Köpeklerde Eğitim

Yumuş yumuş tüyleri kimi zaman inatçı ama sevecen davranışlarıyla şirin bir köpek ırkı olan Pekinez’in eğitim süreci bazı açılardan zorlu olabilir. Bunun temel sebebi ise dik başlı ve inatçı yapısıdır. Onunla inatlaşmadan ve sevginizi belli ederek vereceğiniz eğitim en doğru yöntem olacaktır.

Çok fazla inatlaşıldığında havlamaya yatkın olabilir ve saldırganlaşabilir. Normal şartlarda oldukça sakin ve oyuncu bir yapıya sahip olan Pekinez cinsi oldukça zekidir. Bu nedenle eğitimde verilenleri kolaylıkla alır ancak inatlaştığı bir konuda uygulayıp uygulamayacağı tamamen ona kalmıştır.

Hassas ve duygusal yapıya sahip olan Pekinez cinsi dostunuzu küstürmemek için ona sevgi ile yaklaşmalı ve fiziksel özelliklerine uygun olmayan ağır egzersize bağlı eğitimlerden kaçınılmalıdır. Havlamaya meyilli olması ile bilinen Pekinez türü köpekler sahiplenirken bunun farkında olmak gerekir. Genellikle bir tehlike sezdiklerinde havlamaya daha yatkın olurlar. Şüpheci tavırları ve saygısızlığı kabullenmeyen karakter yapıları ile bilinirler.

Pekinez 2023 Fiyatları

Çin'de ve Budizm inancın da önemli bir sembol olarak Pekinez cinsi köpekler, 19. yüzyıldan itibaren dünyanın diğer yerlerine yayılmaya başlamıştır. Bu nedenle dünyanın her bölgesinden talep gören bu köpek türü, ortalama 7500 ve 10000 TL arasında rakamlarla bilinir. Renk ve kökenlerine bağlı olarak fiyat aralığı değişiklik gösterebilir.

Zeki ve sahiplenici karakterinin yanı sıra oldukça oyuncudur ve onu sevindirmek için güzel oyuncaklar almak ideal bir seçim olacaktır. Sevgili Pekinez köpeğiniz için bir alan belirlerseniz bu yeri benimseyerek oyuncaklarını orada tutmaya önem verir. Pekinez köpek cinsi, bazı kültürlerde o kadar önemlidir ki eski dönemlerde Pekinezleri çalan kişilerin idam edildiği söylenmektedir. Ayrıca kendilerine ait bir yaşam alanını oluşturma ihtiyacı hissederler.

Pekinez Yavru

Pekinez cinsi bir köpek, ortalama olarak her doğumdan 2 ve 4 arasında yavru verir. Dişinin yaşı ve genel sağlık durumu değişkenlik oluşturabilir. Ortalama 63 gün gebelik süresi olmasının yanı sıra yavru Pekinez bakımı özenle gerçekleştirilmelidir.

Küçük bir köpek ırkı olması nedeniyle daha hassas yapıya sahip olurlar. 12 ve 15 yıl ortalama yaşam süresi bulunan Pekinezlerin yavruluktan itibaren iyi bakılmaları oranında ömürleri uzayacaktır. Sevecen ve iyi huylu yapısı ile bilinen evcil dostlarımız için eğitim sürecine yavruluktan başlanması daha rahat uyum göstermesini sağlayabilir.

Zaten küçük bir fiziğe sahip olan Pekinez yavruları, oldukça ufak tefektir ve özenli bakıma ihtiyaç duyar. Küçücük yapısının yanı sıra ünü sınırları aşan Pekinezler, Çin efsanelerine konu olmuş aslan köpeklerinin bugünkü versiyonları kabul edilir. Rivayete göre hanedanlık aracılığıyla İngiltere yönetimine Pekinez türü köpek armağan edilmiştir. Bu gelişmenin ardından tüm Avrupa’da ve dünyanın farklı bölgelerinde Pekinez köpeklerinin tanınması kolaylaşmıştır.

Pekinez tüy döker mi?

Pekinez köpek cinsinin çok az ya da fazla değil; ortalama bir tüy dökme kapasitesi olduğunu söylemek mümkündür. Haftada iki ya da üç defa tüylerinin düzenli taramasına ihtiyaç vardır ve bu uygulama dökülme oranını azaltabilir.

Pekinez köpeklerin bakımı kolay mıdır?

Diğer bazı köpek türlerine göre bakım süreci daha kolay olmakla beraber küçük bir köpek ırkı olması Pekinez cinsinin hassas bakıma yatkın olmasını beraberinde getirir.

Pekinez ne kadar yaşar?

Pekinez yaşam süresi, ortalama 12 ve 15 yıl arasında değişiklik gösterir.

Pekinez kaç yavru doğurur?

Annenin sağlık durumuna bağlı olarak her 1 doğumda 2 ve 4 yavru dünyaya gelmesi söz konusudur. Doğum sayısında yaş ve bakım faktörü önemlidir.

Pekinez evde beslenir mi?

Uzun yıllardır evlerde beslenen Pekinez türünün dışarıda yaşamaya uygun olmadığı ifade edilebilir. Dolayısıyla ev bakımı için oldukça uygundur. Ancak günde en az 1 kere yürüyüşe çıkması gerekir.

Pekinez ne kadar büyür?

Yerden yüksekliği ortalama 15 ve 20 santim aralığında olan kısa bacaklarıyla karakteristik bir özelliği sahip olan Pekinez türü yaklaşık 14 cm olur.

Pekinez evde yalnız kalabilir mi?

Duygusal yapısı Pekinez köpeklerin sahibine bağlılığını artıran özelliklerden birisidir. Yavrulukta olduğu gibi yetişkinlikte de yalnız kalmayı sevmeyen ve kolaylıkla küsmeye yönelebilen bir tür olduğu için bu sevimli dostlarımız evde yalnız bırakılmamalıdır.

Daha fazlası için : https://www.patibul.com/19/pekinez

Evcilmarketim.com
Patibultr