Köpek İlanlarıPresa Canario kategorisinde ilan bulunamadı.

Presa Canario

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Presa Canario 

 

Presa Canario kanarya mastiff olarak bilinir ve ırklarına göre çok farklı davranışlara sahip bir köpek cinsidir. Kökeninde kanarya adalarında yetiştirilmiş olması ve anavatanlarının bu bölge olması kabul görmüş denebilir. İri cinslerde olan köpeklerin çiftleşmesiyle oluşan Presa Canario ırkı köpekler İngiliz mastiff soyundan gelir.

 

Omuzlarının çıkıntılı olması, yürüyüşü ve göğüs formuna bakıldığında tam bir dağ aslanıdır. İri kemikli ve kaslı bir vücut yapıları bulunur. Kulakları genel olarak kırpılır ve kırpma işlemlerinin yasak olduğu ülkelerde doğal haliyle bırakılması gereklidir. Hafif aralık, kısık ve kahverengi gözleri bulunan ırkın bacakları da oldukça heybetli olup kaslı bacak ve ayak yapısına sahiptir.

 

Tek katmanlı bir tüy yapıları olup kısa ve düz bir kürkü bulunur. Soluk gri, açık kahverengi, sarı ve kum rengi olan Presa Canario ırkında çoğu zamanda kahverengi ve tonları görülür.

 

Kendine oldukça güvenerek tam bir koruma köpeği iken yabancılara karşı oldukça temkinli yaklaşır. Saldırgan tavırlarının oluşmaması ve sosyalleşmesi adına mutlaka Presa Canario yavru iken eğitim süreçleri başlamalıdır.

 

Sığır sürülerinin koruması için eğitilmiş olan ırk sezgisel bekçilik özelliğine sahiptir. Kesinlikle saldırı komutu verilmeden eğitim almaları önem taşır. Tam bir sevgi köpeği olmasına rağmen diğer hayvanlarla zor bir şekilde anlaşabilir.

 

Presa Canario Nasıl Eğitilir 

 

Presa Canario ırkı köpekler sürüleri korumak için yetiştirilmesinden dolayı her daim yabancılara karşı temkinli ve tetikte davranırlar. Bu nedenle mutlaka yavru iken sosyalleşmesi sağlanmalı ve eğitim süreçleri tamamlanmalıdır.

 

Saldırı komutlarının verilmemesi ödüllendirmelerin eğitimlerde kullanılması önem taşır. Dur komutu mutlaka ilk öğretilmesi gereken komutlardandır. Profesyonel olacak bir eğitimi kabul etmemesinden mutlaka kendiniz eğitim vermelisiniz. Baskın ve sert bir mizaca sahip olduğunu bilerek sahipleri üstünlük kurmalıdır. Deneyimli ve doğru bir şekilde eğitilmeleri durumunda sakin, itaatkâr ve uysal davranışlı bir köpek olabilirler.

 

Presa Canario Bakımı

Presa Canario köpek ırkının tüy yapıları uzun olmayıp kısa ve serttir. Bu nedenle ekstra bir bakıma gereksinim duymazlar. Doğru bir şekilde beslenmeleri ve bakımlarının düzenli olarak yapılması halinde tüyleri yumuşak olur ve kolay bir şekilde temizlenebilir. Taranma ihtiyaçları fazla olmadığından bakımları oldukça kolaydır.

 

Yetişkinlik dönemlerinde genel olarak 12 saat uyuyabilen bir ırktır. Bu nedenle iyi bir egzersiz yapılması durumunda kaliteli uyku uyuyabilirler. Günlük egzersiz yapmaları yeterli olup çok aktif bir ırk değildirler. Kemik oluşumları yavru iken hassas olacağından ağır egzersizler önerilmez.

 

Çok aktif bir ırk olmasa da gün içerisinde enerjik bir yapıları bulunur. Bu nedenle Presa Canario ırkı beslenmesi için kaliteli ve protein değerleri yüksek besinler tercih edilmelidir. Premium mamalar yeterli olup ödül mamalarından da faydalanılması ırkın beslenmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca diğer ırklara göre çok fazla su içmesi gerektiği unutulmamalı, mutlaka mama kapları yanında temiz ve taze su bulundurulmalıdır.

 

Presa Canario Yavru 

 

Güçlü olmasından dolayı köpek ırkları arasında en dikkat çeken Presa Canario ırkıdır. Yavru oldukları dönemde eğitimleri ve bakımları daha kolay olacağından sahiplenirken yavru Presa Canario ırklarını tercih etmek faydalı olacaktır.

 

Yavru iken aldıkları eğitimler önemli olup doğru ve iyi bir eğitim almaları durumunda son derece iyi bir aile köpeği olabilirler. Yavru iken saldırma eğilimleri oldukça fazla olup agresif tavırlar sergileyebilirler. Kilo almaya oldukça meyilli bir ırktır. Bu nedenle yavru oldukları ve yetişkinlik dönemlerinde kontrollü bir beslenme önerilir.

 

Sağlıklı bir gelişim göstermeleri için veteriner kontrolleri ve aşıları aksatılmamalıdır. Doğru bakımları yapılması ve düzenli beslenmeleri durumunda çok çabuk büyüyebilen yavru Presa Canario ırkı uzun bir ömür yaşayabilirler.

 

Presa Canario Fiyatı

 

Presa Canario yavru ve yetişkin fiyatları piyasalar, farklı etkenlerden dolayı değişkenlik gösterir. Güncel olarak bakıldığında 2021 yılı içerisinde 2500 TL aralığında olan fiyatlar 2022 yılı Presa Canario fiyatları olarak 3000 TL civarı olmuştur.

Fiyatların farklılaşmasında öncelikle piyasa koşulları yer alırken şeceresi, eğitimi, yaşı, cinsiyeti ve sağlığı gibi etkenlerde rol oynar. Bu nedenle sahiplenilmeden önce mutlaka bir piyasa ve cins araştırması yapılmalıdır. Presa Canario yavru fiyat ortalaması farklılık göstereceği ve daha uygun olacağından da sahiplenilmesi aşamasında yavru ırklar tercih edilmelidir.

 

 

Evcilmarketim.com
Patibultr