Köpek İlanlarıSamoyed kategorisinde 17 ilan bulundu.
  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Samoyed

Samoyed ırkı köpeklerin kökeni Sibirya’ya dayanmaktadır. Dünyaya da bu bölgeden yayıldığı bilinmektedir. Bembeyaz ve uzun tüyleri ile kendine hayran bırakan Samoyed cinsi köpekler aslında birer kızak köpeğidir. Tek kelime ile bir iş köpeği olarak yetiştirilen Samoyed ırkı köpekler için oyun oynamak ve günlük egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Özgürlüklerine düşkün bir köpek ırkı olarak bilinen Samoyed ırkı köpekler insanlarla da oldukça iyi anlaşabilmektedir.

Evde de beslenebilen Samoyed cinsi köpeklerin tüy bakımına dikkat edilmesinde yarar olacaktır. Genel olarak serin yerlerde yaşamaya daha düşkün bir yapıları vardır. Liderlik vasıfları oldukça yüksek olduğu için diğer evcil köpeklerinize üstünlük kurmak isteyebilirler. En zeki köpek ırklarından biri olarak tanınan Samoyed köpekler eğitimlere ve komutlara kısa sürede yanıt verebilir. Oldukça sosyal bir köpek olduğu için her ortama kısa sürede ayak uydurabilmektedir.

Samoyed Özellikleri

Dış görünümü ve güzelliği ile dikkat çeken Samoyed ırkı köpekler orta boy büyüklükteki köpekler içerisinde yer almaktadır. Kendine has bir duruşu ve fiziksel özellikleri bulunan Samoyed köpeklerin erkek olanları her zaman biraz daha uysal bir karaktere sahiptir.

Yetişkin bir erkek Samoyed cinsi köpeğin ortalama olarak yüksekliği 55 ile 60 cm arasında olabilmektedir. Ağırlıkları ise ortalama olarak 20 ile 30 kilogram arasında değişebilmektedir. Dişi köpeklerin yükseklikleri 48 ile 55 cm arasında değişirken ağırlık olarak 15 ile 25 kilo arasında olabilmektedirler.

Kama şeklindeki kafa yapıları ile hemen kendilerini ayırt edebilirler. Burunlar orta büyüklükte ve yüzlerine göre biraz geniştir. Kulakları ise üçgen biçiminde olmakla birlikte oldukça güçlü ve kalın bir yapıya sahiptir. Gözleri badem şeklinde olup genelde koyu renktedir. Vücuduna göre kuyruğu biraz daha uzun ve oldukça sık tüylerle kaplıdır.

Samoyed köpeklerin kürk yapıları oldukça ilgi çekmektedir. Diğer pek çok köpek ırkına göre daha sık ve yoğun bir tüy yapısına sahip oldukları bilinir. Ancak tüyleri oldukça yumuşaktır. Hatta Samoyed cinsi köpeklerin kulaklarının içi bile tüyleri ile kaplıdır. Genellikle bembeyaz olarak tanınan Samoyed cinsi köpeklerin bazılarında beyaz ve krem renginin karışımı da görülen renkler arasında yer alır.

Genetik olarak bazı Samoyed cinsi köpeklerde hastalıklar da görülebilir. Katarakt ve kalça çıkığı rahatsızlıkları en sık görülen hastalıklardandır. Ancak yavru döneminde iken sevimli dostunuzu düzenli olarak veterinerinize götürerek herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Anne ve babasının sağlık durumunu bilerek sahiplediğiniz bir yavru Samoyed köpekte herhangi bir sağlık sorunu ile de karşı karşıya kalmazsınız.

Samoyed Köpeklerde Bakım Ve Beslenme

Orta büyüklükte olan Samoyed ırkı köpekler oldukça hareketli ve sürekli olarak oyun oynayan bir köpektir. Ancak onun efor kaybetmemesi ve daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için beslenmesine ve bakımına oldukça dikkat etmelisiniz.

Samoyed köpeğin yaşına uygun bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Özellikle bu köpek ırkı için pişmiş kemiklerden uzak durulması tavsiye edilir. Aynı zamanda çok yüksek oranda yağ içeren besinleri vermekten de kaçınmanızda yarar olacaktır. Samoyed ırkı köpek beslenmesi için en ideal gıdalar ise küçük bisküvi parçaları ve kuru mamalardır. Ancak eğitimleri sırasında kullanacağınız ödül mamalarını verirken de aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz.

Samoyed ırkı köpekler eğer dikkat edilmez ise obez olabilirler. Bunun için beslenmesi için yaşına ve kilosuna uygun gıdaları seçerken günlük egzersizini yaptırmayı da ihmal etmemelisiniz. Eğer sevimli tüylü dostunuzun aşırı kilolu olduğunu düşünüyor veya yeterli beslenmediği yönünde endişe yaşıyorsanız veterineriniz ile görüşebilirsiniz.

Samoyed köpek bakımı için önceliğiniz her zaman tüylerinin temizliği ve taranması olmalıdır. Oldukça yoğun ve uzu tüy yapısına sahip olan bu köpeklerin sık sık uygun fırça ve taraklar ile tüylerinin taranması gerekmektedir. Yıl içerisinde 2 defa tüy dökme sorunu yaşayabilirler. Bu süreçte normalden daha fazla tüy dökeceklerdir. Tüy dökme dönemini daha sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için tüylerini düzenli olarak fırçalayabilirsiniz.

Haftada 2 ya da 3 kez tüylerini fırçalamanız bakımı için yeterli olacaktır. Eğer uygun görürseniz sık aralıklar ile olmaması kaydı ile köpeğinizi yıkayabilirsiniz. Tırnak bakımı da Samoyed ırkı köpeklerde en önemli konulardan biridir. Düzenli olarak tırnaklarını keserek daha rahat hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Oldukça hareketli bir yapıya sahip olan Samoyed ırkı köpeklerin tırnakları uzun olduğunda koşarken veya yürürken patilerine zarar verebilir.

Diş bakımı için Samoyed ırkı köpeklerin düzenli olarak dişlerinin uygun köpek diş macunları ve fırçaları ile temizlenmesi gerekir.

Samoyed Köpeklerde Eğitim

Genellikle evde beslenen köpek ırkı olarak bilinen Samoyed köpekler oldukça zekidirler. Hatta pratik zekaları ile çoğu zaman sizleri şaşkınlığa da uğratabilirler. Bunun için de diğer köpek ırkları ile kıyaslandığı zaman da en eğitilebilir köpek ırkı olarak tercih edilmektedir. Her ne kadar bağımsız bir doğaya sahip olsalar da sürekli olarak eğitime açık bir karakterleri vardır. İnatçılıkları bazen sizleri eğitimleri sırasında yorabilir. Ancak sabır ve gerekli çaba ile birlikte Samoyed köpeğinize dilediğiniz eğitimi verebilirsiniz. Ancak her zaman öğrendiği şeyleri uygulamayabilir.

Özellikle evde besleyeceğiniz Samoyed köpek için komut eğitimleri üzerinde biraz daha fazla durabilirsiniz. Ev içi eğitimlerini daha kısa sürede öğreneceği için sorun yaşamazsınız.

Samoyed ırkı köpeklerin yaşam alanları ve sağlık durumları onların eğitimlerini de yakından etkilemektedir. Konforlu bir alanda yaşamayı tercih eden Samoyed ırkı köpekler bu sayede de vereceğiniz eğitimleri öğrenebilecektir.

Samoyed Fiyatları

Samoyed ırkı köpek fiyatları için net bir tutar belirtmek oldukça güçtür. Bu noktada köpeğin cinsiyeti ile yaşı fiyatlar arasında farklılık olmasının en önemli nedenlerinden biridir. Ancak yavru döneminde iken sahipleneceğiniz bir Samoyed köpek ırkının ortalama olarak 3.000 TL ile 6.000 TL arasında değişen fiyatlara sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Samoyed Yavru

Yavru Samoyed köpeklerin bakımı ve gelişimine dikkat etmek onların daha uzun yaşamaları için oldukça önemlidir. Özellikle kilo almaya en müsait yapıya sahip olan köpek ırkı olarak bilinen Samoyed köpeklere yavru döneminden itibaren belirli oranlarda yemek vermelisiniz. Yüksek yağlı besinleri vermekten kaçınmaya dikkat etmelisiniz. Kuru mama ilk seçimlerinden biri olmalı.

Eğer yavru Samoyed köpeğinizi evde beslemeyi düşünüyorsanız öncelikli olarak bakımına ve eğitimine dikkat etmelisiniz.

Sürekli olara dışarı çıkmak isteyeceklerini unutmamalısınız. Günlük egzersizleri için onları yavru döneminde iken birkaç kez dışarı çıkartmanız yeterli olacaktır.

Yaz mevsiminde özellikle su ve beslenme ihtiyaçları üzerinde daha fazla durmalısınız. Sıcağı pek sevmediği için sürekli olarak su içme ihtiyacı hissedecektir.

Yavru Samoyed köpeklerin tüy ve tırnak bakımı en önemli konulardan biridir. Onun suya alışması için sık olmadan banyo yapmasını sağlayın. Ayrıca tırnaklarını düzenli olarak kesmeye de gayret edin.

Tüylerinin bakımı ve tıraşı için de pet kuaförlerinden ya da veterinerinizden destek alabilirsiniz.

Yavru Samoyed ırkı köpekler sıcaktan pek hoşlanmadıkları için evinizin sıcaklık değerlerine dikkat etmelisiniz. Eğer onlara fazla sıcak gelen bir evde yaşıyorsanız sürekli olarak kendilerini rahatsız ve huzursuz hissedeceklerdir.

Genetik olarak Samoyed ırkı köpekler avlanmaya oldukça meraklıdır. Yavru döneminde köpeğinin size alışması için sizler de onunla birlikte avcılık oyunları oynayabilirsiniz. Ancak evde beslediğiniz farklı evcil hayvanlarınız var ise yavru Samoyed köpeğiniz onlara üstünlük kurmak isteyecektir.

Çocuklar ile oldukça iyi anlaşan Samoyed ırkı köpekler her zaman korumacı tavrı ile sizi ve çocuklarınızı sahiplenecektir.

Ev ortamı ile oldukça uyum sağlayan Samoyed yavru köpekler kendilerine özel bir alanda dinlenmek isterler. Bunun için evinizin serin bir köşesine onun için geniş ve yumuşak bir yatak hazırlayabilirsiniz.

Yavru döneminde iken bile çok daha yüksek sesle havladığını fark edebilirsiniz. Bu onların genetik bir özelliğidir. Havlayarak tepkilerini bu şekilde göstermeyi oldukça severler. Bunun için de bunu bir oyun olarak gördüklerinden dolayı yerli yersiz havladıklarına şahit olabilirsiniz. Ancak bu durumu kontrol altında tutmak için yavru Samoyed köpeğinize küçükken eğitim verebilirsiniz. Sizleri dinleyerek daha sakin kalmayı ve daha az havlamayı öğreneceklerdir. Eğer doğru bir eğitim verirseniz apartmanda yaşamayı da öğrenecektir.

Sempatik tavırları ile sizleri kendine hayran bırakacak olan yavru Samoyed ırkı köpekler kendilerine has gülüşleri ile sizi hemen etkisi altına alacaktır.

Bembeyaz tüylerinin rengini ve parlaklığını koruması için yavru iken haftada birkaç kez tüylerini fırçalamalısınız. Bu sayede de tüylerinin arasında biriken ölü derilerden ve dökülen tüylerden kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Samoyed Köpeklerin Bakımı Kolay Mıdır?

Samoyed köpeklerin bakımı oldukça kolaydır. Uzun tüylere sahip olmasına rağmen tüy dökme mevsimi dışında yoğun bir tüy dökülme sorunu yaşamazlar. Irklarına ve yaşlarına uygun kuru mamalar ile beslenmesi yeterli olacaktır. Evde beslemek için en ideal köpek ırklarından biridir.

Samoyed Ne Kadar Yaşar?

Samoyed ırkı köpeklerin yaşam süreleri ortalama olarak 12 - 15 yıl olabilir. Ancak bu noktada köpeğin yaşam alanı ve sağlık durumu da yaşam süresini etkileyen en önemli faktörlerdendir. Sağlıklı ve iyi bakılan Samoyed ırkı köpek daha fazla da yaşayabilmektedir.

Samoyed Evde Beslenir Mi?

Samoyed evde beslenebilen bir köpek cinsidir. Eğitimlere oldukça açık bir yapısı olduğu için evde kesinlikle sorun çıkartmaz. Sadece biraz yüksek sesle havlayabilir. Bunun için de köpeğinize ev içi eğitimlerini yavru döneminde iken vererek onun sakin kalmasını sağlayabilirsiniz.

Samoyed Ne Kadar Büyür?

Dişi Samoyed köpek sağlıklı bir şekilde bakıldığı zaman 22 kiloya kadar ulaşabilmektedir. Dişi Samoyed köpeklerin yükseklikleri ise ortalama olarak 48 – 55 cm arasında değişebilir. Erkek Samoyed köpeklerin ağırlıkları 20- 30 kilogram arasında olabilir. Yükseklik olarak erkek Samoyed köpekler 55 ile 60 cm arasında değişen büyüklüklerde olabilmektedir.

Samoyed Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Samoyed köpekler yüksek enerjileri ve hareketli yapıları ile tanınmaktadır. Sürekli olarak oyun oynamak onların en çok sevdiği şeylerden biridir. Sosyal bir köpek ırkı olan Samoyed köpekler evde yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar ve havlamaya başlayabilirler.

Daha fazla Bilgi için : https://www.patibul.com/31/samoyed

Evcilmarketim.com