Kedi İlanlarıRagdoll kategorisinde 2 ilan bulundu.

Ragdoll

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Ragdoll Kedisi

1963 yılında ortaya çıkan Ragdoll kedisi; safir mavisi gözleri, kabarık ve eldivenli tüy yapıları ile insanların dikkatini çeker. Yapıları büyük olmasına rağmen tüy yumağı şeklinde görünmeleri ve dost canlısı olmaları bu kedilerin yeni ırklardan olmasına rağmen tüm dünyada tanınmasını sağlamıştır. Ev içinde sahiplerinin peşinden ayrılmayarak onlara eşlik etmeleriyle ünlüdür. Ayrıca bu kediler İran kedilerini andırması sebebiyle beyaz İran kedisi olarak da anılırlar.

Ragdoll Kedisi Özellikleri

Kaliforniya kökenli Ragdoll kedisi, dünyadaki en etkileyici kedi türleri arasında bulunur. Bunda kedilerin iyi bir arkadaş olmaları yanı sıra sahip olduğu özelliklerin etkisi vardır.

Bu kedilerin en önemli özellikleri ve bu özelliklerin karakterleri üzerindeki etkileri şunlardır;

  • Ragdoll kedileri fazla tüylü olan kedi ırkları arasında bulunur. Bu sebeple sahiplerine sürekli sarılma hissi uyandırabilirler.
  • Irka ait kediler etkileyici safir gözlere sahiptir ve bu gözleri sahibiyle insanların dikkatini çekerler.
  • Eldivenli tüy yapıları sayesinde diğer kedi ırklarından ayrılırlar ve bu da dünyaca popüler olmalarını sağlar.
  • Ragdoll kedileri orta büyüklükte olan kedilerdir. Ağırlıkları 3,5-9 kilo arasında değişir.
  • Bu kediler yavaş olgunlaşma gösteren kediler arasında bulunur. Bu nedenle 5 yaşına ulaşana kadar çocuk gibi davranırlar.
  • Yavru kediler sahiplerinin arkasında dolaşmaya bayılırlar ve bu da sahiplerinin mutlu olmasına neden olur.
  • İlgi ve alakayı çok seven kedi türlerindendir. Bu nedenle sahiplerinin sürekli yanlarında olmasını isterler.
  • Kedilerin en önemli özellikleri arasında sakinlikleri yer alır. Bu nedenle sahiplerine zorluk çıkarmazlar.
  • Uzun tüylü olmalarına rağmen bakım konusunda zorluk çıkarmazlar. Tarama onların en sevdikleri şeyler arasında yer alır.

Bu özelliklere sahip Ragdollar düzenli beslenmeleriaşılarının zamanında yapılması ve veteriner kontrolleri sayesinde uzun yıllar size eşlik edebilirler. Sizlerde yumuşacık bir kediniz olsun istiyorsanız Ragdoll kedilerinden sahiplenebilirsiniz.

Ragdoll Kedisinde Bakım

Kabarık tüy yapısına sahip olan kedilerin bakımında en önemli nokta tüylerinin bakımıdır. Kedilerin uzun tüye sahip olmaları sebebiyle düzenli olarak taranması gerekir. Bu tarama günlük veya birkaç günde bir yapılabilir. Tüy dökme dönemi dışında çok fazla tüy dökmedikleri için sahiplerini zorlamazlar. Ayrıca bu kediler uysal oldukları ve sahiplerinin peşlerini bırakmadıkları için bakım veya anlaşma konusunda hiçbir sorun yaratmazlar. Tüyler yanı sıra kulakların bakımında da dikkatli olunması gerekir. Bunun için yumuşak bezler kullanılabilir ve kulakların çok içine ulaşmamaya gayret edilmesi gerekir.

Tüm kedi türlerinde olduğu gibi tırnakları hızlı uzayacağından çizik sorunları yaşamamak için zamanında kesilmesi gerekir. Bu türdeki kedilerde göz akıntısı da görülebilir. Göz akıntısının görüldüğü durumlarda nemli bir bezle göze zarar vermeden gözün temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde enfeksiyon kapma olasılığı vardır. Ragdoll kedileri ilgiyi seven kedilerdir ve sahiplerinin ilgisini isterler. Bu sebeple onlarla ilgilenebilecek kişilerin sahiplenmesi lazımdır. Aksi takdirde mutsuz olup hastalanmaları mümkündür.

Ragdoll Kedisinde Beslenme

Kaliforniya kökenli kedilerin beslenmesi için kedilerin gelişimini destekleyecek kaliteli olan mamalar seçilmelidir. Özellikle yavru olarak alınan kedilerde gelişim önemli olduğu için yavrular için uygun olacaklar iyi bir araştırmayla bulunmalıdır. Mama konusunda veterinerden destek alınabilir. Ragdoll kediler obezite sorunu yaşamaya müsait olan kedilerdir. Bu nedenle aşırı beslenmelerinden kaçınılması gerekir. Aksi takdirde obeziteye bağlı böbrek ve kalp hastalıkları yaşaması mümkündür. Kaliteli mamaların kullanımıyla günlük 2 defa beslenmesi yeterlidir.

Yavru Ragdoll Kedisi

Yavru ragdoll kedilerinin yetişkin kedilere göre daha dikkatli bakılması gerekir. Çünkü bu köpekler küçük olmalarından dolayı rahatsızlanma oranları daha yüksektir. Yavru ragdolların bakımında beslenme en önemli konular arasındadır. Bu nedenle kedilerin yavrular için satışa sunulan mamaları tüketmesi gerekir. Bu mamalar kuru mamalardır ve marka bilgisi bulunmuyorsa veteriner veya uzmanlardan yardım alınabilir. Bunun dışında yetişkin kedilerde olduğu gibi yavrularda da tüy yumaklama sorunu olmaması için düzenli tarama yapılmalıdır. Ayrıca kulak ve göz temizliğine dikkat edilmelidir.

Ragdoll Kedisi Fiyatları

Ragdoll kedisini sahiplenmek isteyen kişiler fiyat bilgilerini öğrenmek isteyebilirler. Ancak bu kedilerin fiyatları anne ve babanın cinssine, kedinin yaşına ve özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterilir. Ortalama olarak bu kediler için istenen fiyat 500-3000 tl arasında değişir. 

Ragdoll kedisi tüy döker mi?

Fazla tüylü kediler arasında ilk sıralarda yer alan Ragdoll kedileri tüylerinin bakım durumuna bağlı olarak tüy dökerler. Tüy dökmenin az olması için her gün tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Böylelikle tüy dökümü azalır. Ayrıca düzenli tarama sayesinde tüy yutmadan kaynaklanan tüy yumağı rahatsızlıkları da yaşanmaz. Bu kedilerin tüy dökme zamanı ilkbahar ayıdır ve bu ayda diğer günlere nazaran daha fazla tüy dökme görülür. Bu nedenle ilkbahar aylarında tarama işleminin daha sık yapılması gerekir.

Ragdoll kedisinin bakımı kolay mıdır?

Ragdoll kedileri uysal ve genellikle sahiplerine sorun çıkarmayan kedilerdir. Bu nedenle bakımlarında zorluk yaşanmaz. Bu kedilerin bakımında uzun tüylerinin sık sık taranması ve haftada 1 kere kulak temizliğinin yapılması yeterlidir. Ancak kedide bulunan bir hastalık varsa veteriner talimatlarına uygun bakımlarının yapılması gerekir.

Ragdoll kedisi ne kadar yaşar?

Bez bebek olarak da anılan kedilerin yaşam süreleri yaklaşık olarak 15-20 yıl arasındadır. Bu sürenin daha uzun olması kedilerin doğru mamaları tüketmesi, obezite sorunu yaşamaması ve temizlik sorunları sebebiyle rahatsızlanmaması gibi koşullara bağlıdır. Bu kedilerin kalp hastalığı, sistit ve böbrek hastalığına yakalanmaları mümkündür. Bu nedenle veteriner kontrollerinin zamanında yapılması yaşam süresinin hastalıkların erken teşhisi sayesinde artmasına yardımcı olur. Sağlıklı ve düzenli beslenen bir Ragdoll’un 20 yıl üzerinde de yaşaması mümkündür.

Ragdoll kedilerinin kulak yapısı nasıldır?

Ragdoll kedilerinin duymama sorunu yoktur. Vücut yapılarına uygun orta uzunlukta dik ve tüylü kulakları vardır. Kulaklarındaki tüy oranının fazla olması tüyler aracılığıyla mikropların kulaklara ulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle kedilerin kulaklarının en az haftada 1 kere yumuşak bezle temizlenmesi gerekir. Daha önce kulak temizliği yapılmamışsa veterinerken yardım istenebilir. Aksi takdirde sağlık sorunun yaşanması muhtemeldir. Özellikle kedilerin kulaklarına kulak pamuğu sokulmaması gerekir çünkü pamuğun fazla sokulması duyma sorununa neden olabilir.

Ragdoll kedisi hangi renklerde olur?

Tüy yumağı şeklinde görülen Ragdoll kedilerinin tüy özellikleri üç ana gruba ayrılır. Bunlar eldivenli, eldivensiz ve tek renktir. Tek renk olarak görülen kedilerde yaygın görülen renkler beyaz, mavi, kahve lila ve çikolata rengidir. Ayrıca tek renkli olmaları durumunda beyaz üzerinde mühür şeklinde de görülebilirler. Eldivenli olan tüylere sahip kedilerde patiler beyazken kuyruk, yüz, bacak ve kulaklar koyu renklidir. Eldivensiz olan türlerde ise patiler ve bacaklar beyazken geriye kalan kuyruk, yüz ve kulaklar koyu renklidir. Tüy renginin beyaz olması durumunda patiler daha koyu renkte de görülebilir. Bu kedi türlerinde en popüler olan ise beyaz eldivenli olanlardır.

Evcilmarketim.com
Patibultr