Köpek İlanlarıAmerikan Akita kategorisinde 15 ilan bulundu.

Amerikan Akita

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Amerikan Akita

Amerikan Akita cinsi köpekler oldukça iri kemikli ve heybetli bir fiziksel görünüme sahiptir. Ancak bir o kadar da eğlenceli ve sempatik bir dost da diyebiliriz. Amerikan Akita ırkı köpekler iri bir yapıya sahip olmalarına karşın sahiplerine ve aile bireylerine karşın oldukça şefkatli ve sıcakkanlıdır.

Amerikan Akita ırkı köpeklerin ilk olarak 17. yüzyılın başlarında Japonya’nın Akita eyaletinde yetiştirildiği bilinmektedir. Dünya üzerinde bu ırk köpekler iki farklı cins olarak yetiştirilmektedir. Amerikan Akita ve Japon Akita Inu cinsleri olarak beslenmektedir. Evde ve bahçede beslenmek için en ideal evcil köpeklerden biri olan Amerikan Akita cinsi köpeklerin bakımı da oldukça pratiktir.

Amerikan Akita Özellikleri

  • Özellikle dik ve üçgen kulak yapıları ile diğer köpek cinslerinden kendini hemen ayırmaktadır.
  • Genellikle yetişkin erkek Amerikan Akita cinsleri 66 cm ile 71 cm yüksekliğine kadar büyüyebilmektedir.
  • Dişi Amerikan Akita köpekler ise yetişkinlik dönemlerinde 60 cm ile 66 cm arasına değişen boylara sahip olabilmektedir. Genellikle sağlıklı bir Amerikan Akita köpeğinin yetişkinlik döneminde kilosu ortalama olarak 35 ile 60 kilogram arasında değişebilmektedir.
  • İyi bakılan ve yaşadığı yeri seven bir Amerikan Akita köpeği ortalama olarak 10 ile 13 yıl kadar yaşayabilmektedir.
  • Kafa yapısı biraz daha ayılara benzetilmektedir. Diğer köpek cinsleri ile karşılaştırıldığında oldukça iri bir yapısı ve çok dik bir duruşu vardır.
  • Gözleri genelde koyu renkli ve kafasına göre oldukça küçüktür. Ayrıca gözlerinin üçgen yapısı da yine dikkat çekmektedir.
  • Amerikan Akita cinsi köpeklerin tüyleri genellikle kısa ve sık bir yapıya sahiptir.
  • Hemen hemen tüm köpek renklerini ve desenlerini taşıyan bir cins olarak bilinir. Ancak çoğunlukla Amerikan Akita cinsi köpeklerde burundan yanaklara kadar siyah bir maskeyi andıran tüyler de görülebilmektedir. Kuyruklarının dik ancak kıvrık yapısı Amerikan Akita cinsi köpeklerin en belirgin fiziksel özellikleri arasında yer almaktadır.
  • Amerikan Akita köpeklerin karakter olarak oldukça yüksek bir koruma içgüdüsüne sahip olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle aile üyelerinin korunması açısından çok temkinli ve sadık bir yapıları vardır. Genellikle iç mekanlarda yaşamak için daha uygun olduğu bilinmektedir. Oldukça cesur bir yapıları olduğu için de bir bekçi köpeği olarak da yetiştirilmektedirler. Eğer evde birden fazla köpek cinsi bulunuyor ise yavru döneminde iken sosyalleşmesi için çok daha dikkatli davranılması gerekmektedir. Biraz daha karşı cinsten köpeklere karşı agresif olabilmektedirler.

Amerikan Akita Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Diğer tüm iri cins köpek ırklarında olduğu gibi Amerikan Akita köpek cinsinde de beslenme son derece önemli konulardan biridir. Yüksek kaliteli mamaların tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca her öğün mama verilmesi ve köpeğinizin yaşına uygun mamaların tercih edilmesine özen gösterilmelidir.

Amerikan Akita cinsi köpeklerde genellikle böbrek rahatsızlıkları biraz daha fazla görülebilmektedir. Bunun önüne geçmek için ise özellikle 7 yaş ve üzerindeki Amerikan Akita köpekleri için diyet mamaları veya az kalori içeren besinler verilmesi daha uygun olacaktır.

Kısa ve sık bir tüy yapısına sahip olan Amerikan Akita köpeklerde genellikle çok az bir tüy dökülmesi görülebilmektedir. Bununla birlikte yıl içerisinde iki kez tüy dökmesi yaşayabilmektedirler. Bu süreler içerisinde sevimli dostunuzu tüy dökme mevsiminde sıklıkla fırçalayarak bu dönemi daha konforlu bir şekilde atlatabilmesini sağlayabilirsiniz.

Tırnak bakımına dikkat etmelisiniz. Tırnakları çok uzun kaldığında patilerine zarar verebilir. Bunun için tırnak kesme rutinini Amerikan Akita köpek cinslerinde sık aralıklar ile yapmalısınız.

Çok hareketli bir yapıya sahip olmadıkları için günde bir kez hafif tempolu bir şekide yürüyüşe çıkartmanız egzersizi için yeterli olacaktır.

Her ne kadar evde yaşamaya daha çok yatkın bir yapıya sahip olsalar da Amerikan Akita cinsi köpeğinizi yıl içerisinde iki veya üç kez yıkamanız temizliği için yeterli olacaktır.

Amerikan Akita cinsi köpekler yağ oranı az olan ve protein açısından yüksek değerlere sahip kuru mamalar ile beslenebilmektedir. Bunun dışında kırmızı et ve balık ile de besleyebilirsiniz.

Amerikan Akita Köpeklerde Eğitim

Amerikan Akita cinsi köpekler hem oldukça akıllı hem de bir o kadar cesur hayvanlardır. Özellikle yaşadıkları evdeki aile bireylerine ve sahiplerine karşı oldukça korumacı bir tavır takınabilmektedir.

Özellikle yavruluk döneminde Amerikan Akita köpekler için iyi bir eğitim verilerek de sosyalleşmeleri sağlanabilmektedir. Koruma içgüdüleri oldukça yüksek olduğu için komutlara da anında yanıt verebilir ve hızlı öğrenebilmektedirler.

Eğer yaşadığınız evde farklı evcil hayvanlarınız ile birlikte Amerikan Akita köpek besleyecekseniz kesinlikle diğer hayvanlara karşı da bir eğitim vermelisiniz.

Kendilerine bir alan belirlemeniz eğitimleri konusunda ilk olarak dikkat etmeniz gereken konulardan biridir. Yabancılardan pek hoşlanmadıkları için yine küçük yaşlarda eğitim ile bu sorunu da aşabilirsiniz. Çocuklarla oldukça iyi anlaştıkları için yavru döneminde iken oyunlar ile dilediğiniz eğitimi de verebilirsiniz.

Amerikan Akita cinsi köpeklerin en belirgin özelliklerinden birisi tuvalet eğitiminin oldukça kolay verilebilmesidir. İtaat eğitimleri için biraz daha sabırlı olunması tavsiye edilir. Sosyalleşme konusunda köpeğinizi ne kadar küçük yaşta eğitirseniz diğer komut ve itaat eğitimlerinde de bir o kadar başarılı olabilirsiniz.

Sürü köpeği olduğu için oldukça ısrarlı ve inatçı bir karaktere sahiptirler. Bunun bazı durumlarda sahiplerini de zor durumda bırakabilmektedir. Amerikan Akita cinsi köpeklerde yavru döneminde iken sahiplerinin eğitim konusunda profesyonel bir destek alması da önerilmektedir.

Amerikan Akita Fiyatları 2023

Amerikan Akita cinsi köpek fiyatları ortalama olarak 7.000 TL ile 19.000 TL arasında farklılık gösterebilmektedir. Ancak fiyat farklılıklarının nedeni Amerikan Akita cinsi köpeğin anne ve babasının da aynı ırk olup olmadığı ve köpeğin kaç aylık olduğudur.

Beslemek istediğiniz Amerikan Akita cinsi köpeklerin soy ağacı ve tüy yapısı da yine fiyatlarda farklılık oluşmasına etki eden etmenlerdendir. Orijinal ırk ve anne babası da Amerikan Akita cinsi olan yavruların fiyatları daha pahalı olabilmektedir.

Yavru Amerikan Akita

Oldukça güçlü ve sağlıklı bir yapıya sahip olsalar da Amerikan Akita köpeklerde bazen kalıtsal rahatsızlıklar da görülebilmektedir. Özellikle kalça displazisi ve obeziteye bağlı sorunlar bu ırk köpeklerde sıklıkla görülebilmektedir. Ancak Amerikan Akita cinsi köpeğiniz yavru ise hemen veterineriz ile görüşerek detaylı bir muayene yapılmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede erken dönemde kontrol altına alınacak rahatsızlığı bulunuyor ise sevimli tüylü dostunuz daha sağlıklı bir yaşam sürebilecektir.

Yavru Amerikan Akita cinsi köpekler hızlı bir şekilde gelişebilmektedir. Bunun için özellikle günlük olarak tüm öğünlerde beslenmesine oldukça dikkat etmelisiniz.

Amerikan Akita köpek ırkı biraz inatçı bir yapıya sahip olduğu için büyüdükçe köpeğinize eğitim vermeniz biraz daha zorlaşabilir. Bunun için yavru dönemini çok iyi değerlendirmeli ve tüylü dostunuzun bu dönemde tüm tuvalet, ev içi ve komut eğitimlerini kavramasını sağlamalısınız.

Yavru Amerikan Akita köpeğinin bakımı için tüylerinin düzenli olarak fırçalanması yeterli olacaktır. Günlük kısa yürüyüşler ve oyunlar can dostunuzun günlük egzersizini yapması için yeterli olacaktır.

Özellikle yavru Amerikan Akita köpekler ilk 4 ve 7 ay içerisinde çok hızlı bir şekilde gelişim gösterebilmektedir. Bu süreçte aşılarını takip etmeli ve düzenli olarak beslenmesine ve bakımına dikkat etmelisiniz. Obezite sorununun önüne geçmek için ilk 4 aydan sonra daha yüksek kaliteli ancak daha düşük kalorili mamaları tercih edebilirsiniz.

Amerikan Akita Tüy Döker Mi?

Sık ve kalın tüy yapısı ile dikkatleri çeken Amerikan Akita cinsi köpekler mevsim değişikliklerinde tüy dökme sorunu yaşayabilmektedir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yoğun bir tüy dökme sorunu yaşayabilmektedirler.

Amerikan Akita Köpeklerin Bakımı Kolay Mıdır?

Çok güçlü bir bağışıklık sistemine sahip oldukları için beslenme yönünden bakımı oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra yılda birkaç kez banyo yaptırmalı ve düzenli olarak da tüylerini fırçalayabilirsiniz. Günlük yürüyüşler de egzersiz için yeterli olacaktır.

Amerikan Akita Ne Kadar Yaşar?

Sağlıklı ve herhangi bir kalıtsal hastalığı olmayan bir Amerikan Akita köpek ortalama olarak 10 ile 13 yıl kadar yaşayabilmektedir.

Amerikan Akita Kaç Yavru Doğurur?

Orijinal ırk Amerikan Akita köpekler kalıtsal olarak kalça, diz ve diz hastalıkları ile dünyaya gelebilmektedirler. Bunun yanı sıra Amerikan Akita cinsi köpekler tek bir seferde 5 ile 7 kadar yavru köpek dünyaya getirebilmektedirler.

Amerikan Akita Evde Beslenir Mi?

Çocuklu aileler için kesinlikle en doğru köpek ırkı olarak Amerikan Akita gösterilmektedir. Oldukça sadık ve korumacı bir yapısı olduğu için evde rahatlıkla bakılabilmektedir. Ancak evdeki tek hayvan olmak isteyecektir. Diğer evcil hayvanlarınız ile iyi anlaşamayabilir.

Amerikan Akita Ne Kadar Büyür?

Hem dişileri hem de erkekleri heybetli duruşları ile dikkat çekmektedir. Ortalama olarak Amerikan Akita cinsi köpekler 60 ile 70 cm arasında boya ve 30 ile 60 arasında da ağırlığa sahip olabilmektedirler.

Amerikan Akita Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Amerikan Akita köpek cinsi her kadar korkusuz bir köpek olarak bilinse de sahiplerine ve evdeki diğer bireylere karşı oldukça duygusal hayvanlardır. Bunun için köpeğinizi evde uzun süre yalnız bıraktığınızda onun psikolojik olarak rahatsızlanmasına neden olabilirsiniz. Ayrıca evde uzun süre yalnız kalan Amerikan Akita cinsi köpeklerin biraz daha agresif bir tavır sergilediklerini de söylemek mümkündür.

Evcilmarketim.com
Patibultr