Köpek İlanlarıRottweiler kategorisinde kriterlerinize uygun ilan bulunamadı.

Rottweiler

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Rottweiler 

Rottweiler ırkının anavatanı Almanya olup savaş köpeği olarak kullanılmışlardır. Güç sembolü olarak görülen ırk geçmiş dönemlerde koruma köpeği olarak görevlendirilmenin yanı sıra 20. Yüzyılda ırkları tehlikeye girerek sonrasında tehlike ortadan kalkmıştır.

 

Sürüleri, askerleri ve kırsal yaşamı koruma gibi görevleri yerine getirmesinden tam görev bilincinde olan bir ırktır. Çok eski bir köpek ırkı olan Rottweiler ırkı fiziksel olarak oldukça iri bir köpektir. Çok çevik, kasları belirgin ve güçlü olan ırkın kulakları düşük olup yanakları sarkık bir görünümdedir.

 

Rottweiler ırkı fazla havlama özelliği göstermemekle birlikte havladıklarında çok güçlü ve kalın bir sesleri vardır. Meraklı, gözlemci ve dikkatli olan bir yapıları bulunmasının yanı sıra zeki ve inatçıdırlar. Tüyleri oldukça kısa olup tüy dökme sorunları neredeyse hiç bulunmaz. Bakımları oldukça önemli olup iyi bakılmaları halinde 10 seneden fazla uzun ömürleri olur.

 

Tek başlarına kalmaktan pek hoşlanmayan Rottweiler ırkı sahiplerinden ilgi ve sevgi beklerler. Öğrenmeye açık olan bir ırk olup agresif davranışlar göstermemesinin en büyük etkeni iyi bir eğitim almalarıdır. Koruma içgüdüleri atalarından gelmesinden yabancılara karşı son derece temkinlidirler ve sahiplerini koruma eğilimi fazladır.

 

Rottweiler Ne Yer Nasıl Beslenir? 

Rottweiler köpek ırkının sağlıklı ve dengeli beslenmesi diğer tüm köpek ırklarında olduğu gibi büyük önem taşır. Mamaların kaliteli ve sağlıklı olması önemli iken kaliteli mamalarla beslenmesi tüylerinin daha parlak ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

 

Yüksek kaliteli hazır mamalarla beslenmesi gerekli iken mutlaka porsiyon kontrolüne de dikkat edilmelidir. Yemek yemeyi sevmelerinden dolayı kilo alabilecekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ev gıdalarından da beslenmeleri mümkün olan Rottweiler ırkının sadece ev yemekleriyle beslenmemeleri gerekir. Kuru ve yaş mama yanı sıra ev yemekleri ve diğer kaliteli mamalarla olan beslenme dengeleri ayarlanmalıdır. 

 

Mamaların 2 öğün şeklinde ve kontrollü olarak verilmesi gerekir. Köpeğin boyu, kilosu ve egzersiz durumu göz önünde bulundurularak öğün kontrolü yapılmalıdır. Düzenli ve dengeli beslenen Rottweiler ırkı sağlıklı, uzun ömürlü bir şekilde yaşayabilir.

 

Rottweiler Nasıl Eğitilir?

 Tüm köpek ırklarında eğitim önemli olup Rottweiler ırklarında zorunlu bir süreçtir. Özellikle yavruluk dönemlerinde eğitim süreçlerine başlanması önemli olup sabırlı ve tutarlı bir şekilde davranılmalıdır. Tuvalet, itaat, alan koruma gibi eğitimler hem sosyalleşmesi hem de uyumlu bir köpek olmasına son derece yardımcı eğitimlerdir.

 

Dış görünüşleri ve saldırgan bir köpek olmasından dolayı iyi bir şekilde eğitim almaları önem taşır. Ön yargıların kırılmasına yardımcı olan itaat eğitimleri sosyalleşmesi açısından da önem taşır. Eğitimlerinde mutlaka sakin bir ses tonu kullanılmalı ve eğitim sürecinde işaretlerle mimikler kullanılmalıdır. Komutların öğrenilmesi için sık sık tekrar edilmesi ve sabırlı olunması önerilir.

 

Rottweiler Yavru

Rottweiler yavru olan köpeklerin bakım ve eğitim süreçleri çok önemlidir. Yavruluk dönemlerinde mutlaka eğitim süreçlerini tamamlamaları gerekli olup erken eğitim alan köpekler aileleri ile daha uyumlu bir yaşam sürebilirler. İyi bir eğitim süreci geçirdiklerinde yavru olmaları önemli olmayıp çocuklarla güçlü bir bağ kurabilirler. Yavru oldukları dönemlerde evde başka bir hayvan beslemeden sadece kendisine ilgi gösterip, beslenmelerini ve bakımlarını düzenli bir şekilde yaparsanız sosyal, uyumlu ve sağlıklı bir köpek sahibi olursunuz.

 

Rottweiler Bakımı

Rottweiler ırkı çift katmanlı bir kürke sahip olup tüy dökme sorunları pek olmayan bir köpek ırkıdır. Tüy bakımları orta düzeyde zorluk yaratırken tarama ve fırçalama işlemleri bakımlarında yeterli olur. Düzenli bir şekilde banyo yaptırılması tüy sağlıkları açısından önemlidir. Sık sık yıkanmalarına gerek duyulmazken tırnak, kulak ve ağız hijyeni bakım süreçlerinde sağlanmalıdır. Bakımları düzenli yapıldığında mutlu ve sağlıklı olarak yaşamlarını sürdürebilirler.

 

Rottweiler Tuvalet Eğitimi

Rottweiler yetişkin ve yavru köpekler tuvalet eğitimi sırasında sık sık dışarı çıkarılmalıdır. Mama ve suların 3-4 kere parça parça verilmesi önerilir. Mama saatleri her zaman tutarlı olmalıdır. Tuvalet eğitimi süreci boyunca başka odalara girmesine izin verilmeden tutarlı davranmak önem taşır.

 

Rottweiler Otur Kalk Eğitimi

Rottweiler köpeklerinde otur kalk eğitimleri sırasında ödül mamaları kullanılmalıdır. Otur komutu verildikten sonra ödül maması verilirken kalk komutu verilmelidir. Kalk komutu verilince hemen mamayı vermelisiniz. Böylece kolay bir şekilde kalk ve otur komutlarını anlayabilir.

 

Macar Rottweiler

Rottweiler ırkı çok güçlü ve ömürleri 8-10 yıl kadar ömürleri olan bir ırktır. Cinsin standart özellikleri olup kökenleri Almanya’dan gelmektedir. Cinsin ayrılan başka bir ırkı olmayıp Macar Rottweiler ismiyle anılan bir ırk bulunmaz. Kökenleri Almanya’dan gelen ırkın ülkemizde güçlü olmasından kaynaklı olarak farklı isimlerle anıldığı görülürken Macar Rottweiler diye bir cins bulunmaz.

 

Rottweiler Fiyatları 2023

Rottweiler ırkı fiyatları yaş, cinsiyeti, sağlığı ve bakımları gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir bunlar etken olarak 2023 yılında ortalama 2.500 lira ile 11.500 lira arasında değişmektedir . Mutlaka satın alırken ya da sahiplenirken tüm bilgileri alıcıdan doğru bir şekilde alınmalıdır. Bakımlı ve sağlıklı olan bir ırkın mutlu, huzurlu ve uyumlu bir ömür yaşadıkları görülür. Bu nedenle mutlaka veteriner kontrolleri düzenli bir şekilde yaptırılmış, sağlıklı, bakımlı ve yavru olan köpeklerin sahiplenilmesine dikkat edilmelidir. 

 

 

 

 

Evcilmarketim.com
Patibultr