Köpek İlanlarıBernese Dağ Köpeği kategorisinde 12 ilan bulundu.

Bernese Dağ Köpeği

 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Bernese Dağ Köpeği

İsviçre’nin Alp Dağları eteklerinde yetişen Bernese Dağ Köpekleri çiftlik köpeği olarak adlandırılır. Tarihte büyük baş ve küçük baş hayvanların başında durması amacıyla yetiştirilen bu güzel ırk aynı zamanda çığ altında kalan insanların kurtarılmasında da görev almıştır. Günümüzde ev ve aile köpeği olarak sahiplenilir. 

Koruma iç güdüleri sayesinde tarihte sadece sürüleri değil insanları da koruma amacıyla kullanılması nedeniyle koruma köpeği olarak da adlandırılır. Adını İsviçre’nin Berne bölgesinden alan Bernese Dağ Köpekleri Sennenhund soyuna ait en büyük köpeklerden biridir. Boyutlarına göre 4 farklı türe ayrılır. Küçükten büyüğe doğru aşağıdaki gibi sıralanır.

 • Entlebucher
 • Appenzeller
 • Bernese
 • Büyük İsviçre Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği Bakım ve Özellikleri

Bernese Dağ Köpekleri oldukça çalışkan ve atiktir. Hareket etmeyi çok seven bu canlılar dünyanın en zeki köpekleri arasında yer alır. Yüksek zekâsı sayesinde eğitimleri çok kolay olur. Birlikte yaşadığı kişilere hızlıca uyum sağlayabilen bu köpekler çocuklarla çok iyi anlaşır. Saygı görmesi çok önemlidir. 

Agresif davranışlarla yaklaşıldığında birçok canlı gibi savunma iç güdüsüyle saldırgan tutumlar sergilemekten çekinmez. Sahibine oldukça bağlı olan bu köpekler aynı zamanda sevecendir. Soğuk iklimde yetişmesi sebebiyle soğuğa oldukça dayanıklı ve iki kat tüy oluşumuna sahiptir. Bu nedenle soğuk havalarda dışarıda dolaşmayı çok severler ve kolay üşümezler.

Köpeğin eğitimine erken dönemde başlanması gerekir. Sosyalleşmesi için gerekli eğitim uygulanırken aynı zamanda temel itaat eğitimi alması önemlidir. Farklı komutları ezberlemekte ve tekrar etmekte zorluk yaşamaz. Koruma iç güdüsüyle hareket ettiği için doğru komutların öğretilmesi yerinde olacaktır. İri bir bedene sahip olduğundan dolayı koruyacağı kişiye zarar vermeden hareket edebilmesi için eğitimin detaylandırılması tercih edilebilir.

Yaşayacağı ortamın geniş olması önemlidir. Eğer imkan varsa bahçeli bir evde bakılması konforu açısından daha sağlıklı olacaktır. Apartman ortamında enerjisini yeterli seviyede atamayacağı için havlama ya da evdeki eşyalara zarar verme eğilimi gösterebilir. Bu nedenle sık sık dışarı çıkarılması uygun olacaktır. 

Yürüyüş yapmayı ve egzersizi çok seven Bernese Dağ Köpekleri için koşup oynayabileceği alanlarda bulunmak bir mutluluk kaynağıdır. Sürekli ilgi istemeyen bir köpek türü olmasına rağmen insanlarla vakit geçirmekten büyük keyif aldığı için sahibiyle beraber yapacağı aktiviteler daha cazip gelecektir. Sessiz ve sakin bir yapısı olan bu köpekler sahiplerinden uzun süre ayrı kaldıklarında kaygı bozukluğu yaşayarak mutsuz olurlar ve depresyona girebilirler. Bu nedenle yalnız bırakılmamasında fayda vardır.

Orta uzunlukta tüylere sahip olan Bernese köpeklerinin kahverengi, siyah, beyaz olmak üzere üç renkli, sağlıklı ve parlak tüy yapısı vardır. Görünüşü oldukça sevimli ve dost canlısı olan bu cins köpeklerin başında ve göğüs kısmının ortasında beyaz tüyler bulunur. Gözlerinin hemen üstünde nokta şeklinde ve yanaklarında kahverengi tüyler vardır. 

Bacaklarında bulunan kahverengi tüyleri bileklerine kadar sürer ve pati uçlarında beyaz renge bürünür. Yumuşak uçlu bir tarak sayesinde tüyleri taranarak günlük bakımı yapılabilir. Fazla tüy dökebilecekleri için tüy bakımı sık yapılmalıdır. İki kat olan tüy tabakasının alt kısmı gür ve yoğun, üst kısmı ise düz ya da kıvırcık bir yapıdadır. Tüyleri su geçirmez ve hafif sert bir özelliktedir. 

Çok büyük olmayan düşük kulakları ve koyu renk gözleriyle oldukça sevimli bir görünüme sahiptir. Bebeklikte kafasındaki tüylerin pofuduk bir görünümü vardır ancak büyüdükçe buradaki tüyler yatışır ve daha düz bir görünüme kavuşur. Siyah burunlu ve geniş kafa yapısına sahip olan Bernese köpeklerinin uzun kuyrukları vardır. Erkek köpeklerde 50 kg’a kadar ulaşan ağırlık dişi köpeklerde 45 kg civarındadır. Aynı şekilde boyları da erkeklerde 71 cm, dişilerde ise 65 cm dolaylarındadır.

Bernese Dağ Köpeği Fiyatları 2023

Bernese Dağ Köpekleri oldukça pahalıdır. Birçok köpek türüne göre daha yüksek fiyatlı olarak satılır. Özellikle yavru Bernese köpeklerinin fiyatı 6.500 TL ile 20.000 TL arasında değişiklik gösterir. Bununla birlikte ücretsiz sahiplendirme yapan siteler de mevcuttur. Bu siteler sayesinde birçok hayvan sever can dostu sahibi olabilir.

Bernese Dağ Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Bernese Dağ Köpeklerinin olgunlaşma süreci diğer birçok ırka göre daha uzun sürer. 3 yaşına kadar bebek sayılan bu sevimli ırk 3 yaşından sonra yetişkinliğe erişir. Bu nedenle bebeklikten itibaren çok iyi bir bakıma ihtiyaç duyar. 

Beslenme düzeninin doğru olması, veteriner hekim eşliğinde sağlık takibinin yapılması sayesinde 7 - 10 yıl arası yaşayabilir. Bu özel ırk için tercih edilecek mama hekimin önerdiği şekilde olmalıdır. Bununla birlikte iri bir yapıya sahip olduğu için tek öğünde fazla miktarda mama yiyebilir. Bu nedenle Bernese ırktan can dostu sahiplenmek isteyen kişiler maddi açıdan rahat olmalıdır. 

Sahibiyle yapacağı aktivitelerde oyun oynamayı çok sever. Bu sebeple köpeğin yutmayacağı şekilde oyuncak tercihi önemlidir. Aynı şekilde yaşayacağı ortamdaki aksesuarlarda doğru seçilmelidir. Hızla büyüyen bir bedene sahip olan Bernese köpekleri için boyuna ve kilosuna uygun yatak tercih edilmelidir. Güçlü hayvanlar oldukları için tasma seçimi de bir diğer önemli konudur. Bernese köpeklerinin özellikleri şöyle sıralanabilir.

 • İlk kez köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler için en uygun ırktır.
 • Oldukça zeki oldukları için kolayca eğitilebilir ve eğitimi çok başarılı geçer.
 • En geç olgunlaşan köpek türüdür.
 • Sakin ve yumuşak huylu hayvanlardır.
 • Beslenmesi ve bakımına büyük özen gösterilmelidir.
 • Büyük bedenli olduğu için bakımı uzun sürebilir.
 • Sahibini ve ailesini çok sever ve çok sadıktır.
 • Yalnız kalmayı sevmez, kaygı bozukluğu yaşayabilir.
 • Çocuklarla çok iyi anlaştığı için rahatlıkla birlikte bırakılabilir.
 • Diğer köpek ırklarında göre daha kısa ömürlü olur.
 • Veteriner kontrolleri düzenli yapılmalıdır.

 

 

Evcilmarketim.com
Patibultr