Köpek İlanlarıİngiliz Staff kategorisinde 2 ilan bulundu.

İngiliz Staff

 • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

İngiliz Staff

Görünüşü sebebi ile sıkça Pitbull köpek cinsi ile karıştırılan İngiliz Staff ırkı oldukça sevecen ve neşeli bir yapıya sahiptir. İngiliz kökenli olan bu ırk özellikle çenesindeki gücün fazlalığı ile ön plana çıkmaktadır. 

Başlarda bir dövüş köpeği olarak kullanılan İngiliz Staff ırkı daha sonra köpek dövüşlerinin yasaklanması ile birlikte zamanla birçok ailenin üyesi haline gelmiştir. Oldukça kaslı ve güçlü bir yapıya sahip olan bu köpekler aynı zamanda hızları ile de ön plana çıkarlar.

İngiliz Staff Bakım ve Özellikleri

İngiliz Staff bakımı oldukça kolay bir köpek cinsidir. Tüylerinin kısa olması sebebi ile her gün taranma durumları olmaz. Zaman zaman tüylerinin daha canlı ve parlak olması için kısa tüylere sahip olan köpekler için kullanılan taraklarla taranabilirler. 

Temizlik aşamasında banyosunu ılık su ile hazırlamanız onun için uygun bir ortam oluşturacaktır. Banyo sırasında insanların kullandığı şampuanlar tercih edilmemelidir. Bu tür şampuanlar hayvanlar için üretilmediğinden, köpeklerin cildine ve tüylerine zarar vererek tahriş edebilir. 

Bu anlamda köpekler için üretilen şampuanların kullanılması önemlidir. Tırnak kontrolü haftada bir kez mutlaka yapılmalı ve köpekler için tercih edilen tırnak makası ile düzenli olarak kesilmelidir. Aksi takdirde İngiliz Staff ırkı tırnaklardan enfeksiyon kaparak sağlığında bozulmalar yaşayabilir. Kulak yapısı büyük olduğu için gezinti sırasında sıkça toz ve kiri kulağında görebilirsiniz. Nemli bir bez ile düzenli olarak kulak temizliğini nazikçe yapabilir ve bu sayede kulak enfeksiyonlarına karşı köpeğinizi koruyabilirsiniz.

Sıkça diğer köpek ırklarıyla karıştırılan İngiliz Staff köpeğinin dış görünüş özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Çiftleşme durumuna göre siyah, mavi, açık kahve ya da beyaz tüyleri vardır.
 • Kısa tüylüdürler.
 • Kaslı, küçük ile orta boy arası bir gövdeye sahiptirler.
 • Kürkleri sık ve ince tüylerden oluşur.
 • Kuyrukları yoktur.
 • Göz şekli yuvarlaktır.
 • Çene yapısı çok güçlüdür, bu sebeple sık sık oyuncaklarını parçalayabilirler.
 • Burnu kısa ve kafa tası düzdür.
 • Boynu kısadır.

İngiliz Staff ırkı, görünüşleri itibari ile saldırgan ve vahşi gibi gözükseler de insanlara karşı oldukça sevecen ve sevgi doludurlar. Özellikle çocuklara asla zarar vermeyen nadir köpek cinslerinden biri olan İngiliz Staff, bir aile için en uygun köpek cinsi özelliğini taşır.

İngiliz Staff Özellikleri ve Bakımı

Sevecen ve ufak şakalarıyla aile fertlerinin gönlünü fetheden bu köpekler ailelerle kısa sürede sıkı bir bağ kurarlar. İngiliz Staff ırkının sıkça Pitbull cinsi köpeklerle karıştırılmasının sebebi, bu iki ırkın dış görünüşünün aşırı derecede benzemesidir. 

Sosyal, insan canlısı ve heyecanlı mizaçlarıyla sıcakkanlı bir yapıya sahip olan bu köpekler oldukça gelişmiş bir zeka yapısına sahiptirler. Ancak buna karşın bir o kadar da inatçıdırlar. Bu sebeple eğitim süreci zaman zaman zorlu geçmektedir. 

İnatçı kişiliği sebebi ile bu köpeklerin eğitim sürecini disiplinli ve bol tekrara bağlı olarak geçirmeleri gerekir. Sıkı ve tekrarsız bir eğitim sonucu başına buyruk davranmaya eğilimli olacaklardır. Yapıları gereği diğer köpeklere nazaran eğitimlere daha zor adapte olan bu köpek cinsi zaman zaman sahibini bazı konularda zorlasa da, düzenli ve tekrarlı bir eğitimle komutlara uyum sağlamaya ve sahibine keyifle itaat etmeyi öğrenir.

İngiliz Staff ırkının kişisel özelliklerine göz atacak olursak;

 • İnatçı bir kişiliğe sahiptirler.
 • Hareketli, heyecanlı ve meraklıdırlar.
 • Doğru bir eğitim süreci geçirdiklerinde sahibine itaatkardırlar.
 • Oldukça hızlıdırlar.
 • Köpekler ile pek anlaşamazlar bu sebeple kendi ırkına karşı bazen aşırı tepki verebilirler.
 • Çocuklar ile arasında mükemmel bir iletişim vardır, bu sebeple çocuklara asla zarar vermezler.
 • Sportiftirler. Eğer günlük en az yarım saat bir yürüyüşe çıkarılırlarsa apartman hayatına da kolaylıkla uyum sağlayabilirler.
 • Mizah duyguları gelişmiştir, sahibine ufak oyun ve şakalar yaparak sevecenliğini sürdürür.

İngiliz Staff ırkı, zekasıyla ön plana çıkan bir köpektir ancak zekası kadar inadı da hat safhada gelişmiştir. Gelişmiş zekası sayesinde söylenen her şeyi anlar, ancak başına buyruk davranır. Bu sebeple sıkı ve disiplinli bir eğitim süreci gerektirir. 

Tekrar gerektiren eğitimler sonrasında hemen hemen her komutu yerine getirebilirler. Bu sebeple günlük bir rutin halinde yapılan eğitimler başarılı sonuç verir. Sosyalleşme de eğitimlerin içerisinde yer alması gereken önemli bir konudur. Yapısı gereği kendi ırkına karşı olumsuz bakış açısı bulunduğundan, sosyalleşmezlerse agresif tavırları ile diğer köpeklerle dövüşebilir. Bu sebeple sahiplenildiği ilk andan itibaren diğer köpeklerle sıkça bir arada olmalıdırlar.

Genetik yapısı sebebi ile bazı hastalıklara yatkınlıkları bulunur. Yaşanan gaz sorunları, virüs ve bakteri kaynaklı HC ve PHPV hastalıkları zaman zaman sağlık durumlarını etkilemektedir. Ancak düzenli bir beslenme, rutin veteriner kontrolleri ve egzersizler sayesinde bu hastalıkların önüne geçilebilir. 

Yapılan rutin bakım ve aşı destekleri onları dışarıdaki mikroplara karşı korur ve hastalıklara karşı bağışıklıklarını yükseltir. Veteriner dışında İngiliz Staff sahiplerinin evde zaman zaman bazı bakımları üstlenmeleri gerekir. 

Tırnak kesimi, tüylerinin taranması, kulak temizliği ve banyo bunlardan bazılarıdır. Ilık bir suyla hazırlanmış bir banyo, sonrasında tüylerinin taranması, kulaklarının nemli bir bezle kirlerden arındırılması ve haftada bir kez tırnaklarının kesilmesi, onları daha hijyenik ve hastalıklara karşı bağışıklığı güçlü bir hale getirecektir.

İngiliz Staff Fiyatları

Birçok köpek ırkı gibi İngiliz Staff ırkı da sıkça tercih edilen, zaman zaman sahiplenilen zaman zaman da petshoplardan satın alınan köpek ırkları arasındadır. Bazı kişiler İngiliz Staff ırkı köpeklerini sahiplendirerek petshoplara nazaran alıcılara daha uygun fiyatlar sunmaktadır. 

Fiyatların artışı ya da azalış durumunu etkileyen bir diğer faktör de köpeklerin safkan bir İngiliz Staff ırkı ya da başka bir ırkla çiftleştirilmiş karma bir İngiliz Staff kökenine ait özellikte olup olmadığıdır. 

İngiliz Staff fiyatları 2023 yılında 8.000 TL ile 17.000 TL arasındadır.

 

Evcilmarketim.com
Patibultr