Köpek İlanlarıCocker Köpek kategorisinde 35 ilan bulundu.

Cocker Köpek

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Cocker Köpek

Cocker köpek ırkı bir av köpeğidir ve iyi huylu olmasıyla tanınırlar. İspanyol kökenli köpek ırklarından geliştirilmişlerdir. Anavatanları İngiltere olan ırk çok sosyal köpekler olmaması ve hatta yabancılara saldırgan tavırlar sergiledikleri görülür. İngiltere kökenli olmalarından kaynaklı İngiliz Cocker Spaniel olarak anılır.

 

Dünyada en çok ilgi gören köpeklerin başında gelen Cocker köpek ırkı 1940 yılından günümüze kadar köpek kulüpleri tarafından ırk olarak kabul edilmişlerdir. 7 farklı alt dala ayrılan Cocker köpekler neşeli, enerjik ve oyuncudur. Kızıl renkli olanları aniden öfkelenebilirken genel olarak renkleri kahverengidir. Dost canlısı bir köpek olup çocuklarla oldukça iyi anlaşırlar.

 

Bir av köpeği olan Cocker köpek ırkı iyi huylu ve kolay eğitilebilir. Uzun tüylü kulakları ve uzun burnu en belirgin özellikleridir. Göz yapıları oval ve çekik olup burunları keskin koku alma yeteneğine sahiptir. Oyun oynamaktan çok hoşlanmalarının yanı sıra evcil hayvanlar ve kendi türleriyle çok iyi geçinirler.

 

Ortalama yaşam süreleri 13 yıl olan köpek ırkının soğuk hava şartlarına dayanıklı olması da fiziksel özellikleri arasında yer alır. Koruma köpeği olarak kullanılırken avcılık yetenekleri de çok gelişmiştir. Yabancılara karşı temkinli yaklaşması özellikle ailesini koruma içgüdüsünden kaynaklıdır.

 

Cocker Bakımı ve Eğitimi 

cocker köpeklerinin kalın bir kürk yapıları bulunur. Soğuk hava şartlarına dayanıklı olmasının nedeni kalın kürkleri iken orta derecede tüy dökmeleri söz konusudur. Bu nedenle haftada 3 kere bakım yapılması ve tüylerin taranması gereklidir. Tüylerinin uzun olmasından dolayı aralarda kesilmesi önerilirken banyoları sonrasında mutlaka kurulamak ve ıslak kalmasını önlemek önem taşır.

 

cocker köpek ırkı beslenmesi yaşlarına uygun bir şekilde olmalıdır. Yemek artıkları ve sindirim sistemini rahatsız edecek gıdaların verilmesinden kaçınılmalıdır. Taze ve temiz suları mutlaka mama kaplarının yanında yer alarak su içmeleri sağlanmalıdır. Kaliteli, protein, vitamin ve mineral içeren Premium mamalarla beslenmesi günlük enerji ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli olacak, dengeli beslenmesine yardımcı olacaktır.

 

Zeki ve uyumlu olmalarından dolayı eğitim süreçleri çok zorlu geçmez. Cocker ırkı köpek eğitimleri inatçı olmaları göz önünde bulundurularak sabır ve istikrar isteyen bir süreçtir. Ceza verilmesi yerine ödül mamalarından faydalanılması önerilir ve sahiplerinden korkmaları durumundan ters etki yapacağı unutulmamalıdır.

 

Sahiplerine bağlılıkları oldukça yüksek olmasından mutlu etmekten çok hoşlanırlar. Bu nedenle ilk olarak dur komutu verilmesi gerekirken devamında tuvalet ve otur kalk eğitimleri almalıdır. Cocker köpek yavru iken eğitim süreçleri tamamlanmalıdır ve bu süreç aşıları tamamlanana kadar bitmelidir. Bu sayede sosyalleşmiş ve agresif tavırlar sergilemeyen bir köpek sahibi olursunuz.

Cocker Yavru 

Cocker yavru köpek ırkı kendi içerisinde iki farklı dala ayrılarak Amerikan ve İngiliz olarak isimlendirilmişlerdir. İngiliz cocker cinsi daha çok ilgi görürken evde bakılabilen bir ırk olmasından çok tercih edilir.

 

Evde yalnız kaldıklarında çok havlayan cocker yavruları genel olarak diğer ırklara göre sessiz ve uyumludur. Bu nedenle ev ortamında rahatlıkla bakımları sağlanabilir. Gün içerisinde 18-20 saat uyuyabilen ırkın yavru iken sosyalleştirilmesi ve günlük egzersizlerin mutlaka karşılanması önemlidir. Egzersiz ihtiyaçları düzenli bir şekilde karşılanmadığı takdirde ileriki yaşlarında eklem rahatsızlıkları ve kalça çıkıklığı gibi sağlık sorunları oluşabilir. Bu durumda ciddi derece yaşam kalitelerini etkiler. Düzenli beslenerek sağlıklı bir şekilde bakımları olması durumunda 13 yıl kadar ömürleri olur. Yetişkin olan erkekler 13-16 kg ağırlığa ulaşabilirken boyları 38-43 cm’ye kadar çıkabilir. Bir av köpeği olmalarından dolayı günlük gezintilerde mutlaka tasma kullanılması önerilir. Özellikle yavrularda her hareket eden nesnenin peşine düşeceklerinden tasma faydalı olur.

 

Cocker Fiyatları 2023

Cocker köpek ırkı fiyatları değişiklik gösterirken günümüzde en çok sahiplenilen köpek türlerinden denilebilir. Piyasa koşulları, beslenme, yavru ya da yetişkin olması, sağlık, eğitim ve yaş gibi etkenler köpek ırklarının fiyatlandırmasında başlıca etkenlerdendir. Bu nedenle mutlaka iyi bir araştırma yapılması ve seceresi hakkında bilgi sahibi olunarak sahiplenilmesi önem taşır.

 

Cocker köpek fiyatı 2022 yılında 3000 tl ile 4000 TL arasındaydı. Maliyetlerin değişmesi ve piyasaların farklılık göstermesiyle 2023 yılı cocker yavru köpek fiyatı 4000 tl ile 7000 TL arası olarak yükselme göstermiştir. Yavru sahiplenilmesi daha çok önerilirken safkan olmasına ve aşılarının tamamlanarak sağlıklı bir cins alınmasına dikkat edilmelidir.

 

 

 

Evcilmarketim.com
Patibultr