Köpek İlanlarıTibet Mastifi kategorisinde 6 ilan bulundu.

Tibet Mastifi

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Tibet Mastifi

Tibet Mastifi köpek ırkı dünyanın en dikkat çekici fiziksel özelliklerine sahip köpeklerinden biridir. Ayrıca en pahalı köpek listesinde de birinci sırada yer almaktadır. Kökenlerinin Tibet’e uzandığı bilinen Tibet Mastifi köpekler oldukça güçlüdürler. 

Himalaya Dağları’nın koruyucu köpekleri olarak tanınırlar. Oldukça iri cüsseleri ve kalın uzun kürkleri ile dikkat çekmektedirler. Ortalama olarak 13 ile 20 yıl kadar yaşarlar.

Tibet Mastifi Özellikleri

Tibet Mastifi köpekler oldukça büyük ve heybetli bir görünüme sahiptirler. Karakter olarak çok nazik ve iyi huyludurlar. Ev yaşantısına uygun olmamalarının nedeni büyüklükleridir. Yalnız kalmayı sevmeyen bir yapıları vardır. 

Ancak yine de yavru Tibet Mastifi eve alıştırmak da mümkündür. Uysal ve arkadaş canlısı bir yapıları olduğu için evde daha sakin durabilirler. 

Tibet Mastifi köpek ırkının koruma içgüdüsü oldukça güçlüdür. Bunun için günlük egzersizlerinde tasmasız dışarı çıkartılmaması gerekmektedir. 

Huysuz ve inatçı yapıları da ön plandadır. Ancak yine de çok duyarlı bir köpek cinsi olarak bilinirler. Çocuklar ile arası oldukça iyi olan Tibet Mastifi köpekler sahiplerine derin bir sevgi ile bağlıdırlar.

Bölgesini koruyan bir köpek ırkı olduğu için sahiplerinin yanında kalmak isteler. Liderlik ruhuna sahiptirler. Kendine oldukça güvenen Tibet Mastifi köpeklerin fiziksel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Çok kalın ve uzun kürk yapısı ile bilinmektedirler. Kürkü çok ağır ve kaba bir görünüme sahiptir. Ancak tüylerinin yapı olarak ince olduğu söylenebilir.
  • Kürkü tamamen düzdür. Aslan yelesini andıran tüyleri boyun kısmında daha yoğundur. Kuyruğundaki tüyler de yoğun ve uzundur.
  • Dişi Tibet Mastifi köpeklerin yelesi erkek olanlara göre biraz daha kaba ve büyüktür. 
  • Irk olarak Tibet Mastifi köpeklerin ayak ve göğüs kısımlarında beyaz lekeler bulunmaktadır. Ancak genel olarak kürkü acı kahve, siyah veya toprak tonlarından oluşmaktadır. 
  • Ortalamanın altında bir tüy dökme sorunu yaşarlar.
  • Yüz bölgesi oldukça iri ve kare bir yapıdadır. 
  • Burun kısmı yüzünün daha önünde, sivri bir şekildedir. 
  • Gözleri genellikle kahverengi veya siyah renkte olabilir.

Tibet Mastifi Köpeklerde Bakım ve Beslenme

Orta derecede bakıma ihtiyaç duyan Tibet Mastifi köpekler bahçeli evler için daha uygundur. Özellikle günlük egzersiz ihtiyaçları düşünüldüğü zaman ona bir hareket alanı hazırlamalısınız. 

Çok küçük ve hareket edeceği alanın dar olması bu cins köpeklerin psikolojisini olumsuz etkileyebilir.

Kürkünün bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Uzun tüyleri yağmurlu ve nemli havalarda onu rahatsız edebilir. Bunun için olabildiğince kuru ve temiz yerlerde bulunmasına dikkat etmelisiniz. 

Her gün sadece yarım saat kadar tempolu yürüyüş yaptırmanız egzersizi için yeterli olacaktır. Bahçede oyun oynayarak da hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle kendi gibi büyük ırk köpekler ile vakit geçirmekten çok hoşlanırlar.

Tüy bakımı için haftada en az 3 kez uygun bir fırça ile tarayabilirsiniz. Sadece köpek şampuanları ile yıkamaya özen göstermelisiniz. 

Büyük ırk köpeklere uygun kuru mamaları tercih edebilirsiniz. Günlük olarak ihtiyacı olan mama miktarını belirlemek için veterinerinize danışmalısınız. Büyük ırk köpeklerin yaşı ve kilosu tüketeceği mama miktarı için çok önemlidir. Kaliteli ve yüksek proteinli kuru mamaları günde 2 öğün vermeniz yeterli olacaktır. 

Tibet Mastifi Köpeklerde Eğitim

Tibet Mastifi köpekler oldukça akıllı ve zekidirler. Eğitime açık olan Tibet Mastifi köpek cinsi yavru döneminden itibaren yetiştirilmedir. Ancak büyüdüğü zaman eğitimlerde biraz zorlanabilirsiniz. 

Büyüklüğünün farkında olmaları onların baskın olmalarına sebep olabilir. İlerleyen yaşlarda sorun yaşamamak adına Tibet Mastifi eğitimi için profesyonel bir yardım alabilirsiniz. 

Korumacı bir köpek cinsi olması bazen kontrolsüz hareketler yapmasına sebep olabilir. Tibet Mastifi eğitimi sırasında kesinlikle ceza yöntemlerini tercih etmemelisiniz. 

Eğitimler sırasında bile tasmasız dışarıda bulanmamasına dikkat edilmelidir. Çok ağır ve güçlü oldukları için itaat edebilmesi için tasmayı kullanmalısınız. 

Sosyalleşme eğitimi Tibet Mastifi ırkı için biraz uzun sürebilir. Evine çok düşkün olmasının yanı sıra yabancıları pek sevmez. Ancak evinize gelen kişiler ve dışarıdaki insanlar ve hayvanlar ile iyi bir eğitim sonrası anlaşabilmektedir.

Tibet Mastifi Fiyatları 2023

Dünyanın en pahalı köpeği unvanına sahiptir. Yavru Tibet Mastifi fiyatı ortalama olarak 40.000 TL ile 70.000 TL arasında değişebilmektedir. 

Tibet Mastifi fiyatları köpeğin cinsiyeti ve yaşına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca kürkünün rengi ve safkan olup olmadığı da Tibet Mastifi fiyatları arasındaki farkların nedenlerindendir.

Yavru Tibet Mastifi

Yavru Tibet Mastifi ırkı köpekler çok minik olsalar da hızla büyürler. Ortalama olarak 2 yaşına geldiklerinde kucağınıza alamayacağınız iriliğe ulaşacaklardır. Yabancılara karşı oldukça temkinlidirler. 

Yavru döneminden itibaren sürekli gezmek isteyeceklerdir. Bu dönemde ev yaşantısına alıştırmanız oldukça önemlidir. 

Çocuklar ile iyi anlaştıkları için yavru Tibet Mastifi köpeklere ev içi eğitimi verilmelidir. Eğitimlerine en erken dönemde başlanılması tavsiye edilmektedir. Bazen inatçı tavırlarından dolayı sizleri zorlayabilirler. 

Ancak sabırla ve disiplinli bir şekilde yavru Tibet Mastifi köpeklere eğitim verebilirsiniz. 

Tasma kullanımına küçük yaşlarda başlayabilirsiniz. Büyüdüğü zaman tasmayı reddedilir. Bu da sizin onu kontrol edememenize sebep olabilir. 

Yavru Tibet Mastifi köpekler sert davranışları kesinlikle sevmezler. Onların iyi bir eğitim alabilmesi için sevgi en önemli kuraldır. İtaat eğitimi için yavruluk döneminin geçirilmemesine dikkat edilmelidir. 

Yavru Tibet Mastifi köpeklerin tüyleri küçük yaşlardan itibaren oldukça yoğundur. Haftada birkaç kez tüylerini taramalı ve dişlerini fırçalamalısınız. İri ırk oldukları için yavru iken bile orta ırklar için uygun mamaları yiyebilirler. 

Evde yavru Tibet Mastifi için verebileceğiniz yemekleri veterinere sormalısınız. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme sayesinde Tibet Mastifi köpekler kolay kolay hasta olmamaktadırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Tibet Mastifi Köpeklerin Bakımı Kolay Mıdır?

Bakımı en kolay köpek ırkı olarak Tibet Mastifi gösterilebilmektedir. Çok az tüy dökerler. Sadece haftada birkaç kez dişlerini fırçalamaya özen gösterilmelidir. Dökülen tüylerini temizlemek için ise kalın köpek fırçaları ile haftada 3 veya 4 kez tüylerini fırçalayabilirsiniz. 

Tibet Mastifi Ne Kadar Yaşar?

Tibet Mastifi köpeklere iyi bakıldığı zaman 13 ile 20 yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir. Yaşadıkları yerin hijyenik ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Kaliteli ve bünyesine uygun yüksek kaliteli mamalar ile daha da uzun yaşadıkları bilinmektedir.

Tibet Mastifi Evde Beslenir Mi?

Tibet Mastifi köpekler dışarıda yaşamak için daha uygundur. Ancak pek çok kişinin yavru iken eve alıştırdıkları da bilinmektedir. Evde oldukça uysal bir tavır sergileyebilir. Tibet Mastifi köpekler ev ve bahçe yaşantısı için ideal bir köpek ırkıdır. Ancak çok iri olduğu için evde sizleri zorlayabilirler.

Tibet Mastifi Ne Kadar Büyür?

İri köpek ırkı içerisinde bulunan Tibet Mastifi köpeklerin erkekleri 78 kiloya kadar çıkabilirler. Ayrıca en uzun boylu Tibet Mastifi köpeğinin 71 cm olduğu bilinmektedir. Dişileri erkeklere göre biraz daha kısa ve zayıf olabilirler.

Tibet Mastifi Evde Yalnız Kalabilir Mi?

Sahiplerine düşkün bir köpek ırkı olan Tibet Mastifi köpekler evde tek kalmak istemezler. Sürekli olarak etraflarında birin olması onları rahatlatır. Ev halkı ile çok iyi anlaştıkları için yalnızlık onları kötü etkileyebilir. 

 

 

Evcilmarketim.com
Patibultr