Kedi İlanlarıAnkara Kedisi kategorisinde 8 ilan bulundu.

Ankara Kedisi

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Ankara Kedisi

Dünya genelinde kabul gören ve saf bir Türk kedi ırkı olan Ankara kedisi, anavatanı Anadolu olarak görülen bir kedi ırkıdır. Avrupa ülkelerinde Angora olarak adlandırılan bu kedi ırkı, uzun tüylü kedilerin adeta atası olarak kabul görmektedir. 1600’lü yıllardan bu yana insanlar tarafından sevilen ve popüler hale gelen bu ırk, günümüzde Avrupa ve Amerika’da da varlığını devam ettirmektedir.

Ankara Kedisi Özellikleri

Benzersiz görüntüleri ile göz kamaştıran Ankara kedisi, karakteri de tıpkı yapısı gibi pamuk olan bir kedi ırkıdır. Bu kedi türünün en bilindik özelliği ise sahiplerine olan bağlılıklarıdır. Öyle ki, sahipleri ile adeta aşk yaşadıklarını söylemek dahil mümkündür.

Ankara kedisi özellikleri arasında ele alınması mümkün olan bir diğer özellik, sevecen yapılarıdır. Özellikle çocuklarının hayvanlar ile olan bağını güçlendirmek amacıyla bir patili dost edinmek isteyen kişiler için bu kedi ırkı idealdir. Çünkü Ankara kedilerinin çocuklar ile ilişkileri son derece kuvvetlidir.

Dostlarına adeta hayat veren, onların enerjilerini artıran bu kedi ırkı, çocuklarla ve sahipleriyle olduğu gibi diğer evcil hayvanlarla ve köpeklerle de iyi geçinen bir ırktır. Patili dostlarının bir uyum içerisinde yaşadıklarını görmek isteyen kişilerin hayali, bu kedi ırkı ile hayata geçebilecektir.

Gelelim bu patili dost ırkı ile ilgili en enteresan bilgiye. Ankara kedisi, zamanla insan davranışlarını taklit edebilme becerisi bulunan bir ırktır. Yani zamanla tıpkı sizler için kapıları açıp kapatabildiklerini, evdeki bazı eşyaları kullanabildiklerini gözlemlemeniz mümkündür.

Ankara kedisi fiziksel özellikleri konusunda söylenebilecek ilk bilgi, uzun ve parlak tüylere sahip olduklarıdır. Etrafınızda pervane olan ve sizlere adeta aşk ile yaklaşan bu patili dostların, sevgilerini uzun tüylerini savurarak göstermeleri mümkündür.

Genel itibarıyla beyaz renkte olduğu bilinen bu kedi ırkının, farklı renklerde karşınıza çıkması da mümkündür. Ancak Ankara kedisi dendiği zaman, akla tıpkı karakterleri gibi pamuksu bir görüntünün geldiğini söylemek de yanlış olmayacaktır. Şunu belirtmekte de fayda vardır; o pamuksu görüntülerinin ve karakterlerinin yanı sıra, söz konusu kedi ırklarının vücutları son derece kaslı ve güçlüdür, tıpkı sahiplerine olan sevgileri gibi.

Ankara Kedisi Bakımı

Bütün kedi ırklarının düzenli bir şekilde tüy taranmasına, dişlerin fırçalanmasına ve periyodik olarak yıkanmaya ihtiyaçları vardır. Bunlar, patili dostlarınızın daha sağlıklı ve enerji dolu bir yaşam sürmelerinin ön koşullarıdır. Ankara kedileri için ise tüyler son derece önemlidir. Bunun temel nedeni, tüy yapılarının uzun ve dökülmeye eğilimli olmasıdır. Bu sebeple özellikle düzenli tüy bakımı, Ankara kedisi bakımı için ön koşuldur.

Tüylerinin uzun olması, yalnızca dökülme açısından dikkat edilmesi gereken sonuçlar ortaya çıkartmamaktadır. Bununla birlikte taranmayan, bakım yapılmayan tüylerin birbirlerine karışması, dökülmüş tüylerin patili dostunuz üzerinde bir ağırlık meydana getirmesi ihtimali de vardır.

Ankara kedisi bakımı için özellikle dikkat edilmesi gereken diğer unsur, kulaklardır. Çünkü iki farklı göz rengine sahip olan ve büyüleyici güzelliği ile cezp eden bu kedi ırkında, sağırlık görünme sıklığı oldukça yüksektir. Kimilerinde tek kulakla görülen bu sağırlık durumunun, kimilerinde iki kulakla birden görünmesi ihtimali de mevcuttur. Bu sebeple kulak temizliği düzenli olarak yapılmalı, bu konuda uzman desteği almak da ihmal edilmemelidir.

Ankara Kedisi Beslenme

Kediler, genel olarak etçil canlılardır. Bu sebeple ete ve balığa olan ilgileri oldukça yüksektir. Ancak bu durum, çoğu kediler açısından risk meydana getiren bir durumdur. Bunun temel nedeni, kedilerin az hareket eden ve obezite riski ile karşı karşıya olan canlılar olarak görülmeleridir. Oysa Ankara kedisi türü için bu tür bir durum söz konusu değildir. Ankara kedisi özellikleri arasında yüksek hareket oranı yatmaktadır. Bu ise obezite ve beraberinde getireceği kalp rahatsızlıkları riskini ortadan kaldıran bir durumdur.

Yukarıda verilen durum, her kedinin kendi yapısına uygun bir şekilde beslenmesi gerektiği gerçeğini geri plana atmamalıdır. Hareketli olan Ankara kedilerinin de kendilerine uygun bir şekilde beslenme ihtiyaçları vardır. Bu sebeple en uygun beslenme yapısına, bir uzman denetiminde karar verilebileceğini söylemek mümkündür.

Ankara Kedisi Eğitimi

Oldukça zeki canlılar olarak bilinen kediler, genel olarak eğitim konusunda da bu zekalarını kullanan canlılardır. Ankara kedisi ise diğer kedilerde olduğu gibi eğitime açık bir yapıya sahiptir. Özellikle küçük yaşlarda eğitilmeye başlaması durumunda, eğitim sürecinin verimli bir şekilde ilerletilmesi ihtimali oldukça yüksektir.

Üstelik diğer kedi türlerinin aksine, bu kedi türünü eğitmek için beyni çalışma iten oyuncakların kullanılmasında herhangi bir sakınca olmadığı bilinmektedir. Yine de bu konuda uzman desteği ve görüşü almakta her zaman için fayda vardır.

Ankara Kedisi bakımı kolay mıdır?

Ankara kedisi, bakımı kolay olan ancak tüy ve kulak konusunda ekstra ilgi bekleyen bir kedi türüdür. Tüylerinin uzun olması, bakım konusunda daha fazla ilgi gerektirmesinin en temel nedenlerindendir.

Ankara Kedisi nasıl bir kedidir?

Ankara kedisi, kıvrak zekası ile bilinen, bununla birlikte son derece uysal bir yapıya sahip olan kedi ırklarındandır. İki farklı göz rengine sahip olması ise kendisinin en fazla dikkat çeken özelliklerinden biridir.

Ankara Kedisi ne kadar yaşar?

Ankara kedisi ne kadar yaşar sorusuna net bir cevap vermek söz konusu değildir. Bakım türüne, beslenme şekline bağlı olarak yaşam süresinin e değişkenlik göstereceğini söylemek mümkündür. Ancak yaygın olarak bilinen ortalama yaşam süreleri, 12 ila 18 yıl aralığındadır.

Orijinal Ankara Kedisi nasıl anlaşılır?

Genel itibarıyla saf Ankara kedisi, beyaz tüylüdür. Bununla birlikte iki farklı göz renginin bulunduğunu söylemek de mümkündür. Bu iki kriter, fikir edinilebilmesi açısından önemlidir.

Ankara Kedisi ev yaşamına uygun mudur?

Çocuklarla, diğer canlılarla son derece iyi anlaşan ve zaten sevecen bir yapıya sahip olan Ankara kedisi, ev yaşamına son derece uygun olan kedi ırklarının başında gelmektedir.

Ankara Kedisi tüy döker mi?

Ankara kedisi, uzun bir tüy yapısına sahiptir. Bununla birlikte bu kedi ırkında yoğun tüy dökülmesi eğiliminin bulunduğunu söylemek de mümkündür. Bu sebeple tüy bakımı, Ankara kedisi bakımı hususundaki temel önemli kriterlerden biridir.

Evcilmarketim.com
Patibultr