Kedi İlanlarıScottish Straight kategorisinde kriterlerinize uygun ilan bulunamadı.

Scottish Straight

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres
İlan bulunamadı.

Scottish Straight

İki farkı ırkın melezlemesi olduğu bilinen ve bu sebeple ayrı bir ırk olarak görülmeyen Scottish Straight kedi ırkı, British Straight olarak da adlandırıldığı bilinen bir ırktır. Scottish Fold ve British Shorthair ırklarının çiftleştirilmeleri sonucu ortaya çıkan bu ırk, esasen bir amaç doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Bu amaç, sağlıklı Scottish Fold cinsi kediler elde etmektir. Çünkü söz konusu ırkın kendi ırkı ile çiftleşmesi durumunda sakat yavruların dünyaya gelmesi ihtimali oldukça yüksektir.

Scottish Straight Özellikleri

Scottish Straight, uysal ve sevimli yapısı ile ön plana çıkan bir kedi ırkıdır. Özellikle oyuncu karakteri, bu denli seviliyor olmasının diğer önemli nedenlerinden biridir. Bununla birlikte söz konusu kedi ırkının sahibine karşı var olan bağımlılığı da oldukça yüksektir.

Hayatının her alanında yanında minik bir dost bulunsun isteyen kişiler için de Scottish Straight kedi ırkı idealdir. Yukarıda da belirtilmiş olunduğu üzere sahibine son derece bağlı olan bu kedi ırkı, aynı zamanda her anına eşlik de edecektir. Örneğin çok yorgun olsa dahil sahibi uyumadan uyumayan ve kendisine eşlik eden birçok Scottish Straight ırkı kedinin var olduğu bilinmektedir.

Kedi dost edinmek isteyen kişilerin en temel endişesi, ısırma ve tırmalama alışkanlığıdır. Çünkü kedilerin genel itibarıyla bu tür bir eğilimi mevcuttur. Ancak Scottish Straight kedi ırkında bu eğilimin minimize edildiğini söylemek mümkündür. Örneğin bir oyuncağa daha sert davranan bu ırk, sizlerle oynarken çok daha hassas ve dikkatli davranacaktır. Bu durum ise canınızın yanmasının önüne geçecektir.

Bu kedi ırkının çocuklara ve diğer patili dostlara karşı yaklaşımları oldukça ılımlıdır. Özellikle başka bir patili dosta sahip olması sebebi ile endişe duyan kişilerin endişelerinin bu vasıta ile giderilmesi mümkündür. Ancak yabancılara ve misafirlere karşı yaklaşımlarının bazen tam tersi olabildiğini belirtmekte fayda vardır.

Yukarıda verilenler Scottish Straight kedi ırkının karakteristik özellikleri çerçevesinde derlenen bilgilerdir. Söz konusu kedi ırkının fiziksel özellikleri ile ilgili ise şu bilgilerin verilmesi mümkündür;

  • Kalın tüy yapılarına sahiplerdir. Bu sebeple olduklarının daha büyük görünme eğilimleri vardır.
  • Koyu gri, çık gir, siyah ya da beyaz renklerde olan Scottish Straight kedilere rastlamak mümkündür.
  • Yaşam süreleri genel itibarıyla 14 ile 16 yıl aralığındadır.
  • Ağırlıklarının erkeklerde 6 ila 8 kg aralığında, dişilerde ise 5 ila 6 kg aralığında değiştiğini söylemek mümkündür.

Scottish Straight Kedilerin Bakımı

Sevimli görüntüleri ve sevgi dolu yaklaşımları ile adeta kalbinizi çalacak olan Scottish Straight kediler, bakım konusunda detay isteyen yapıya sahiplerdir. Örneğin kumlarının temiz olması, onlar için çok önemlidir. Öyle ki, kirli bir tuvalete yaklaşmak yerine ihtiyaçlarını tuvalet dışında görebileceklerini söylemek mümkündür.

Kısa ya da uzun tüylü olabilen Scottish Straight kedilerin tüy bakımları da bu çerçevede değişkenlik göstermektedir. Kısa tüy yapısına sahip olanların haftada 2-3 kez fırçalanmaları yeterlidir. Uzun tüylü olanlar için ise bu sayı haftada 4 ila 5 kez olmak üzere değişkenlik göstermektedir. Bu, patili dostunuzun daha sağlıklı olmasını sağlayacağı gibi, daha az tüy dökmesini de sağlayacaktır.

Her kedi için dış fırçalama önemlidir. Bu önem seviyesi, Scottish Straight kedi ırkı için de aynı şekilde geçerlidir. Fırçalama sıklığı ise mümkünse günde bir, değilse en geç haftada bir fırçalanacak şekilde ayarlanmalıdır.

Genel itibarıyla çok hassas bir yapıya sahip olmayan bu kedi ırkının belirli aralıklarla veteriner gözlemine alınmasında fayda vardır. Özellikle patili dostlarınız ile uzun yıllar boyunca sağlıklı bir dostluk oluşturabilmeniz açısından veteriner hekim desteği oldukça önemlidir.

Scottish Straight Kedilerde Beslenme

Kedi ırklarının yaşamlarını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmeleri için içerik bakımından zengin bir diyet çerçevesinde beslenmeleri gereklidir. Bunun temel nedeni, yapılarının obeziteye meyilli olduğunun bilinmesidir. Fazla kilo ise, kedilerde kalp rahatsızlıklarına kadar uzanan bir dizi sorunun en temel habercisidir.

Diğer bütün kedi ırklarında olduğu gibi Scottish Straight kedi ırkı için de yapıya göre mama kullanımı önemlidir. Çünkü her kedinin besinsel ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu sebeple mama seçimi hususunda bir profesyonele danışmakta ve kedilerin ihtiyaçlarına en fazla hitap eden mama türünü seçmekte fayda vardır.

Scottish Straight Kedilerde Eğitim

Uysal, sevecen ve sevimli yapıları ile dikkat çeken Scottish Straight kedilerin uyum seviyeleri de oldukça yüksektir. Uyum seviyeleri ile birlikte zeka seviyelerinin de fazlasıyla yüksek olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu sebeple eğitim sürecinde herhangi bir olumsuzluk ile karşıya karşıya kalınması ya da uyumsuzluk hali görülmesi söz konusu değildir.

Eğitimden kısa sürede sağlıklı bir sonuç almak isteyen kişilerin öncelikle eğitim süresine dikkat etmeleri gereklidir. Çünkü Scottish Straight eğitimi için en ideal süre, henüz yavru oldukları süredir. Bu sürede sevgi ile gösterilen her hareket söz konusu kedi ırkı tarafından benimsenecek ve alışkanlık haline getirilecektir.

Scottish Straight kedilerin bakımı kolay mıdır?

Scottish Straight, uysal ve sevecen olması sebebi ile bakımı kolay olan bir kedi ırkıdır. Ancak elbette ki bakım hususunda dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Örneğin tüylerin taranma sıklığı, tüy uzunluğuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Scottish Straight nasıl bir kedidir?

Scottish Straight kedi ırkı, uyum oranı yüksek, sevimli ve uysal bir yapıya sahiptir. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaştıklarını söylemek mümkündür. Ancak yabancılara karşı zaman zaman mesafelerinin görülebildiğini söylemekte de fayda vardır.

Scottish Straight ne kadar yaşar?

Scottish Straight kedi ırkının ortalama yaşam süresi 14 ila 16 yıl aralığındadır.

Orijinal Scottish Straight nasıl anlaşılır?

Scottish Straight kedi ırkını diğer ırklardan ayıran en temel özellikleri; tombul yanakları, kalın tüyleri ve yuvarlak gözleridir.

Scottish Straight ev yaşamına uygun mudur?

Scottish Straight, ev yaşamına uygun olan ve kolay eğitilebilen bir kedi ırkıdır. Ancak özellikle kum konusunda hassas yapıya sahiptir. Bu sebeple temizlik konusunda yüksek hassasiyet oranına sahip olduklarını söylemekte fayda vardır.

Scottish Straight tüy döker mi?

Kısa tüylü olanlarının haftada 2-3 kez, uzun tüylü olanlarının ise haftada 4-5 kes taranması durumunda tüy dökülme oranında ciddi bir azalma görülebilecektir.

Evcilmarketim.com
Patibultr