Kedi İlanlarıBombay Kedisi kategorisinde 1 ilan bulundu.

Bombay Kedisi

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Bombay Kedisi

Siyah panter lakabı ile anılan Bombay Kedisi, hem cool hem de sevimli yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir kedi ırkıdır. İlk olarak 1970’li yılların başında ortaya çıktığı bilinen ve iki ırkın birleşmesi sonucunda elde edilen bu melek ırk, 1976 yılında ise resmi olarak kedi ırkları arasında yer almıştır.

Bombay Kedisi Özellikleri

Görüntüsü itibarıyla pantere benzeyen ve bu sebeple diğer birçok kediden farklılaşan Bombay Kedisi, tüyleri kısa, parla ve sık olan bir kedi ırkıdır. Simsiyah tüyleri ile adeta asaletin vücut bulmuş hali gibi görünen bu kedi ırkında, erkeklerin dişilere oranla daha ağır bir fiziksel yapıya sahip olduğunu söylemek de mümkündür.

Kafa yapıları ve gözleri yuvarlak olan Bombay kedileri, siyah tüy renkleri ile yarattıkları o keskin çizgileri adeta yuvarlak yüz hatları ile kırmaktadır. Cıvıl cıvıl bana gözlerinin renklerinin ise genellikle mavi, bakır ya da altın tonlarında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Yukarıda verilenler, Bombay kedisi fiziksel özellikleridir. Bunlara ek bir de söz konusu kedi ırkının karakteristik özelliklerine değinmekte fayda vardır. Bombay kedisi karakteristik özellikleri ile ilgili verilebilecek ilk bilgi ise söz konusu kedilerin sevecen bir yapıya sahip olduklarıdır. Son derece meraklı olan, bitmek tükenmek bilmez enerjisi ile tüm gün peşinizde dolanacak heyecanı kendilerinde bulan bu kedilerin aynı zamanda oyun oynamaktan asla sıkılmayacaklarını söylemek de mümkündür. Yani eğer bir Bombay kedisi sahiplenmek istiyorsanız, birbirinden farklı kedi oyuncakları satın almaya da hazır olmalısınız.

Özellikle başka patili dostları da bulunan ya da çocuk sahibi olan kişilerin en temel endişesi uyumdur. Bu kedi ırkının diğer patili canlılar ile ya da çocuklar ile ilişkilerinin nasıl olduğunun yoğun olarak merak edildiğini söylemek, bu sebeple mümkündür. Bu çerçevede şunu söylemek ise yanlış olmayacaktır; Bombay kedilerinin çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile uyumları oldukça yüksektir. Özellikle çocuklar ile kurdukları duygusal bağ, oldukça yüksektir.

Bombay Kedisi Bakımı

En uzun yaşayan kedi ırkları arasında yer alan ve ortalama ömürlerinin 15 ila 20 yıl aralığında olduğu bilinen bu kedi ırkı, bakım açısından oldukça zahmetsizdir. Özellikle kediler başta olmak üzere diğer patili dostlarda var olan tüy dökülmesi sorunu, bu kedi ırkında oldukça azdır. Bunun temel nedeni ise tüy yapılarının kısa olmasıdır. Bu sebeple taranmaya da yüksek sıklıkta ihtiyaç duymadıklarını söylemek mümkündür. Bu kedi ırkı için ideal tüy tarama sıklığı, haftada bir olacak şekildedir.

Bombay Kedisi Beslenme

Bilindiği üzere obezite, neredeyse bütün kedi ırklarının ortak problemidir. Patili dostlarında herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkmasını istemeyen kişilerin ise özellikle kedilerde beslenme konusuna dikkat etmelerinde fayda vardır. Bu durum, Bombay kedisi için de geçerlidir.

Bombay kedisi beslenme konusunda özel gereklilikler gösteren bir kedi ırkı değildir. Diğer bütün kedilerde olduğu gibi yüksek kalitede olan ve doğrudan patili dostunuzun yapısı çerçevesinde seçilen bir mama türü ile beslenme gerçekleştirmek yeterli olacaktır. Bu hususta ise bir veteriner hekimle görüşmek ve doğru mama konusunda yönlendirme almak fayda sağlayacaktır.

Bombay Kedisi Eğitim

En zeki kedi ırkları arasında yer alan ve kolay bir öğrenme sürecinden geçmenizi sağlayacak olan Bombay kedileri, eğitim konusunda sizlere herhangi bir zorluk yaşatmayacaktır. Ancak bu, dikkat edilmesi gereken noktalara uyulması nezdinde geçerlidir. Bu çerçevede söz konusu kedi ırkının eğitim sürecinin aşağıda verilen bilgiler ile desteklenmesi mümkündür;

  • Bombay kedisi eğitimi için tercih edilebilecek ilk yöntem, oyun yöntemidir. Bombay kedisi özellikleri başlığımızda da değindiğimiz üzere, bu kedi ırkı oyuna oldukça yatkındır. Bu sebeple oyun yoluyla eğitim, sürecin daha keyifli geçmesini sağlayacaktır.
  • Özellikle tuvalet eğitimi, öncelikli verilmesi gereken eğitimlerdir. Bunun için ise kedi oyuncaklarını kullanmak mümkündür. Ancak bu süreçte de veteriner hekim desteği almakta fayda vardır.

Bombay Kedisi Fiyatları

Bombay kedisi fiyatları üzerinde etkisi bulunan en temel unsur, yaşıdır. Yavruyken alınan kedi ile yetişkinden alınan kedinin fiyatlandırması farklı olacaktır. Bu çerçevede pati dostlarının kendi beklentilerinin farkında olmaları asıl önemli kriterdir.

Bombay Kedisi bakımı kolay mıdır?

Son derece sevimli bir ırk olan Bombay kedisi bakımı, zahmetsizdir. Ancak özellikle beslenme konusunda dikkatli olmakta fayda vardır. Kaplarda su ve mamanın bitmemesine dikkat etmekle birlikte, fazla beslemenin de obeziteye sebebiyet vereceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bombay Kedisi nasıl bir kedidir?

Bombay kedisi, sevimli, enerji dolu ve oyun oynamayı seven bir kedidir. Bu kedi ırkının diğer evcil hayvanlarla ve çocuklarla iletişimi de oldukça güçlüdür. İletişim konusunda sorun yaşanması söz konusu değildir.

Bombay Kedisi ne kadar yaşar?

En uzun yaşayan kedi ırkları arasında yer alan Bombay Kedisi, ortalama ömrü 15 ila 20 yıl aralığında olan bir ırktır. Ancak yaşam şartlarına ve beslenme durumuna bağlı olarak bu aralığın aşağı ya da yukarı esnemesi mümkündür.

Orijinal Bombay Kedisi nasıl anlaşılır?

Bu kedi ırkının bilinen tek tüy rengi, siyahtır. Göz renginin ise bakır, mavi ve altın tonlarında değişkenlik gösterdiğini söylemek mümkündür. Bununla birlikte kafa ve göz yapısı yuvarlaktır. Bu kriterler, orijinal Bombay Kedisi seçiminde yardımcı olacaktır.

Bombay Kedisi ev yaşamına uygun mudur?

Bombay kedisi, ev yaşamına en uygun kedi ırklarındandır. Hatta çocuklarla ve misafirlerle uyum oranı da oldukça yüksektir. ancak bu kedi ırkını evde uzun süreler boyunca yalnız bırakmak, istenen bir durum değildir. Bu tür durumlarda söz konusu kedi ırkında depresyona eğilim görülebilecektir. Bu hususa dikkat edilmelidir.

Bombay Kedisi tüy döker mi?

Tüyleri parlak, gür ve siyah renkte olan Bombay kedisi, yüksek tüy dökülmesi oranına sahip değildir. Bunda, tüy yapısının kısa olmasının etkisi oldukça büyüktür. Bu sebeple söz konusu kedi ırkı için belirlenmiş olan ideal tüy taranma sıklığı, haftada bir olacak şekildedir.

Evcilmarketim.com
Patibultr