Köpek İlanlarıBull Terrier kategorisinde 14 ilan bulundu.

Bull Terrier

  • Görünüm
İlan Başlığı Fiyat İlan Tarihi Adres

Bull Terrier

Bull Terrier cinsinden olan köpeklerin kökeni İngiltere’dir. Görünüş itibariyle nevi şahsına münhasır bir yapıdadırlar. Kafa yapıları üçgen şeklinde olup, kaslı vücuduna göre küçük kalmaktadır.

İyi bir eğitim verme niyetiyle sahiplenilirse Bull Terrier insana yaren olması açısından en ideal köpeklerdendir. Fakat bir Bull Terrier sahiplenmek isteyen, bu eylemini gerçekleştirmeden önce, mutlaka onun karakteri ve davranışları hakkında doğru, düzgün ve yeterli bilgilere ulaşmalıdır. Çünkü verilecek eğitimin zorluk derecesi tamamen bu özelliklere bağlıdır. Sıkı ve zor bir eğitim gerektiren köpeklerde yapılacak bu tarz hataların olumsuz sonuçları doğabilmektedir.

Bull Terrier Bakım ve Özellikleri

Bull Terrier köpek cinsinin vücutları oldukça kaslı bir yapıdadır. Bu kaslı yapısı onları son derece güçlü kılmıştır. Aynı zamanda güçlü oldukları kadar cesurdurlar ve bir boğaya saldıracak kadar da cüretkardırlar.

Bull Terrierlerin büyük bir çoğunluğu beyaz tüylere sahiptir. Diğer renklere sahip tüyleri olan Bull Terrierler ise azınlıktadırlar. Tüyleri çok kısadır. Evcil hayvan besleyenler için büyük bir sorun teşkil eden tüy bakımları, Bull Terrierler için oldukça kolaydır. Tüyleri o kadar kısadır ve düz bir yapıdadır ki, neredeyse hiç tüy dökmezler.

Kulak yapıları her daim dik bir şekilde durmaktadır. Küçük gözlere sahiptirler fakat görüş mesafeleri oldukça fazladır. Kafa yapıları üçgendir. İlk bakışta, bu farklılıklar diğer köpek cinslerine göre hemen göze çarpmaktadır.

İyi bir eğitimden geçirilmeleri şarttır. Bu eğitimlerle amaçlanmak istenen de Bull Terrier köpeklerini sakinleştirmektir. Sakinleştikçe arkadaş canlısı yapıları da gelişmeye başlamaktadır. Böyle bir eğitimden geçmiş Bull Terrierler insanlarla çok iyi anlaşmaya başlarlar. 

Ayrıca korumacı içgüdülerine sahiptirler. Eğitim aldıkça geliştirdikleri dostça tavırlarıyla birlikte korumacı iç güdüsü yapısı birleştiğinde sahiplerine bağlılıkları çok üst düzeye çıkar. Bu bağlılıklarını, herhangi bir tehlike belirdiği anda cesaretleriyle göstermekten geri durmazlar. Tehlikeyi bertaraf edebilmek için sonuna kadar direnir ve savaşırlar. Ayrıca, bu korumacılık duygusu yüzünden diğer köpeklerle ilişkileri bazen olumsuz yönde etkilenebilmektedir.

Eğitimini düzgün almayan Bull Terrierler, sahip oldukları kaslı yapı ve cesur karakterleri de düşünüldüğünde oldukça tehlikeli de olabilmektedirler. Fakat düzgün bir eğitim alırlarsa hiçbir tehlikeleri olmaz.

Bull Terrier Eğitimi

İyi bir eğitim verilmesinin öneminden bahsetmiştik. İnatçılıklarının törpülenmesi, uslu ve sakin bir yapıya kavuşturulmaları oldukça önemlidir.

Oldukça kaslı yapıları nedeniyle oldukça hareketli bir yapıları da vardır. Bu hareketli yapısı onlara heyecanlı bir karakter de kazandırmaktadır. Eğitimlerin de dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de bu hareketliliği, günde en az iki kere dışarı çıkartılarak dindirmektir. 

Evden uzun süre çıkartılmayan Bull Terrierler eğitimlerini tam olarak alamazlar. Ayrıca sahibine bağlılığı ve arkadaş canlısı yapısı itibariyle evde uzun süre yalnız bırakılmamaları gerekir. Böyle bir durum eğitimleri açısından oldukça olumsuz sonuçlar doğurarak, Bull Terrierlerde kaygı başlangıçlarına yol açacaktır.

Bull Terrier Fiyatları 2023

Bull Terrier cinsinin satış fiyatları döviz üzerinden hesaplanmaktadır. Hal böyle olunca da son dönemlerde fiyatlarında epey artışlar gözlemlendi. Hem bu sebepten ötürü hem de kişilerin farklı farklı olarak fiyatlarla bu köpekleri satmak istemeleri nedenleriyle fiyatla ilgili net bir şey söylemek zordur. Sahiplendirme sayfalarında çeşit çeşit ilanlar mevcuttur. Dileyen kişiler o sayfaları ziyaret edebilirler. 2023 yılı güncel fiyatları 9.000 TL ile 8.000 TL arasındadır. .

Bull Terrier Özellikleri ve Bakımı

Bull Terrier köpek cinsinin özellikleri tamamen aldıkları eğitime bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Eğer iyi bir eğitimden geçirilirse;

  • Son derece sevecen bir yapıları olur.
  • Sahiplerine yönelik bağlılıkları kuvvetlenir.
  • Sahiplerine karşı son derece korumacı bir tutum geliştirirler.
  • Sahiplerine karşı nazik olurlar ve uysal davranırlar.

Eğer kötü bir eğitimden geçirilirse;

  • Saldırgan tutumlar sergilemekten geri durmazlar.
  • Kulaklarının çekilmesine karşı saldırgan tavırları olur.
  • Sahiplerinin haricindeki diğer insanlara ve diğer hayvanlara karşı saldırma eğilimleri yüksek olur.

Tüyleri çok kısadır. Bu nedenle çok fazla tüy bakımları yoktur. Bu durum, onların tercih edilme nedenlerini arttırıcı bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu durum tüy bakımlarının hiç olmadığı anlamına da gelmez. Bull Terrierlerin kürk sağlığı için ayda bir kere taranmaları faydalı olacaktır. Bu kısa ve ince yapılı hali onları, kış aylarına karşı savunmasız bırakır. 

Bu aylarda üşümeye başlarlar. Bunun çözümü de köpek kazaklarından satın almaktan geçer. Kaslı vücutları ve hareketli yapıları yüzünden iştahı çok açık olan bir köpektir. Sürekli olarak yemek yeme eğilimleri vardır. Bu sebeple mama seçimleri ile günde ne kadar mama tüketmeleri gerektiği dikkatli bir şeklide araştırılmalıdır ve bu oranlarda yemek yemesine alıştırılmak zorundadır.

Bull Terrier, iyi bir eğitimden geçtiği takdirde çocuklarla da insanlarla da diğer hayvanlarla da son derece arkadaş canlısı ilişkiler geliştirebilirler. Sosyalleşme ile ilgili olarak hiçbir sıkıntı yaşamazlar. 

Kuyruklarının ve kulaklarının çekilmesinden hoşlanmadıkları için köpeklerle nasıl geçirdiklerini anlamayan ya da henüz bu olgunluğa erişmemiş olan çocuklarla, istenmeyen durumların çıkmasını önlemek adına, asla yalnız bir şekilde bırakılmamalıdırlar.

Bull Terrier cinsi köpekler için söylenilmesi gereken en önemli şeyin, eğitim olduğu söylenebilir. İyi bir eğitimle mükemmel bir köpek olabilirken, kötü bir eğitimle ise son derece saldırgan bir yapıya sahip olabilmektedirler. Avcı ya da bekçi köpeği olmaya yatkındırlar.

İnatçı bir karaktere sahiptirler. Şayet bu durumun eğitimle üstesinden gelinmezse kompulsif davranışlar sergilemeleri çok olasıdır. Kalp ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara yakalanma da vücutsal yatkınlıklarının olduğu tespit edilmiştir. Belirli bir yaştan sonra ise kulaklarında işitme kaybı yaşanmaktadır.

Bull Terrierler ortalama olarak 11 ila 12 yıllık bir yaşam döngüsüne sahiptirler. Bull Terrier eğitim konusunun çok önemli bir husus olması, onları sahiplenmeyi güçleştiren bir olgudur. Sahiplenmek isteyen kişilerin önce kendilerine şunu sorması gerekir. Bu eğitim sürecini aksatmadan verebilecek zamana ve isteğe sahip miyim yoksa değil miyim?

 

 

Evcilmarketim.com
Patibultr