Adım Adım Muhabbet Kuşu Evcilleştirme ve Eğitim

Adım Adım Muhabbet Kuşu Evcilleştirme ve Eğitim

Muhabbet kuşunuzu eğitmek ve evcilleştirmek kolay bir süreç olmasa da yapamayacağınız imkansız bir şey değildir. Aşağıda anlatılan adımlar ile muhabbet kuşunuzu eğitebilir, evcilleştirebilirsiniz.

 

Muhabbet Kuşu Eğitim Aşamaları

 

Muhabbet kuşu eğitimden en önemli ilk adım; kuşun size güvenmesidir. Eğitim sırasında ya da eğitim öncesinde dahi kuşunuza karşı hareket ederken sakin ve yavaş hareket etmeniz güven bağınız için önemlidir. Alçak ve yumuşak ses tonuyla konuşmanız onu sakinleştirecektir. Kafesin yakın çevresinde gürültü yapmamaya ve ani hareketler yapmamaya özen göstermelisiniz. Bu aşamalarla ilk olarak kuşunuzun güvenini sağlayarak elinize gelmesine ortam hazırlamasınız.

Kuşunuz İle Güven Bağı Kurun

 

Eğitimin ilk aşaması olarak kuşunuz ile arasında güven sağlamalısınız. Her gün ortalama olarak bir seferde 10-15 dakika olmak üzere 2-3  defa kuşunuz ile güven çalışması yapmalısınız.

 

  1. Adım: Muhabbet kuşları ele alınmaktan korkan canlılardır. Bu nedenle de ilk etapta kuşun görüş açısına giren bir noktada kafese ellerinizi yaklaştırarak onunla konuşmaya başlamalısınız. Aynı zamanda kuşunuza korkmaması gerektiğini aşılıyor olacaksınız. Bu da kuşunuzun rahatlayarak korkmamasına, zaman içerisinde size güvenmesini sağlayacaktır.
  1. Adım: Kuşunuz ilk adımdan sonra elinizi yaklaştırmanıza ve konuşmanıza alışmışsa bu adıma geçebilirsiniz. Kafesin kapağını artık kuşunuzu ürkütmeden açıp elinizi yavaş bir şekilde kafes içine sokabilirsiniz. İlk zamanlarda kuşunuz bu hareketinizden ürkebilir ancak siz yılmayın ve onu korkutmadan sakin bir şekilde alışana kadar elinizi kafes içinde bekletin. Birkaç gün sonra kuşunuz bu duruma da alışacaktır.

 

  1. Adım: Yeşillik alarak elinizi kafese doğru sokabilirsiniz. Kuşunuz yeşillikleri sevecektir. Elinizde yeşillikle kafes içinde beklediğinizde bir süre sonra kuşunuz elinize yaklaşmaya başlayacaktır. Birkaç denemeden sonra rahatlayan ve güven duyan kuşunuz elinizden yeşillik yiyecektir.

Elde Evcilleştirme Eğitimi

 

Bu aşamada muhabbet kuşunuzu kafes dışında elinize alıştırmaya başlayabilirsiniz. Her gün 2 defa 15 dakika bu adımları izleseniz kısa sürede kuşunuz elinize alışacaktır.

 

  1. Adım: İlk olarak kafes içinde parmağınızı dümdüz tutun ve kuşunuzun parmağınız üzerine çıkıp yürümesi için sabırla bekleyin. Eğer kuşunuz tepki vermezse parmağınızı kuşunuza daha da yaklaştırın veya yem verin.

 

  1. Adım: Kuş parmağınıza geldikten sonra kuşunuzu ürkütmeden kafes dışına çıkarın. Kuşunuz korkup kafese atlarsa sabırla bu işlemleri tekrar edin. Kuşunuzu yakalamak doğru değil. Eğer onu zorla elinizde tutarsanız size olan güveni sarsılacaktır.

 

3. Adım: Kuşunuz ilk dışarı çıktığında şaşkın davranacaktır ve kafese geri girmek isteyecektir. Bu nedenle kuşunuzu dışarı çıkardığınızda kafesinin üzerinde bırakmalısınız. Böylece önce kendi kafesini sonra etrafını keşfederek ortamda kendisini güvende hissedecektir.

Evcilleştirme Eğitiminizi Tamamlayın

  1. Adım: İlk olarak kuşunuz eliniz üzerindeyken güvenli bir odaya gidin. Eğer siz yürürken kafese yönelirse tekrar elinizin üzerine alarak sabırla devam edin. Kuşunuzu kafesi göremeyeceği açıda tutmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Yumuşak şekilde onunla konuşun ve onu yavaşça sevin. Gün içinde 3 kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.
  2. Adım: Bu adımda eğitim için yemi kullanmanız gerekecek. Kuşunuz parmağınızdayken onunla konuşmaya devam edin ve diğer parmağınıza geçmesini sağlayın. Eğer sizin telkinlerinizle bir parmağınızdan diğerine kendi isteği ile geçerse yem vererek ödünllendirin. Bu ödül onun bu hareketini tekrarlamasını sağlayacaktır. Böylece kuşunuz artık elinizde rahatlıkla gezecektir.
  1. Adım: Muhabbet kuşunuzun eğitim dönemi artık sonlanmıştır. Bundan sonra bu zamanki tüm adımları sık sık tekrarlamanız ve kuşunuzun size alışmanızı sağlamanız gerekecektir. Omzunuza çıktıkça, çağırdığınızda geldikçe ve istediklerinizi yaptıkça ona ödül olarak yem ve yemekten zevk aldığı yiyeceklerden verin. Böylece size daha fazla bağlanacaktır.

Eğitim sürecinizden sonra kuşunu evcilleşmiş ve eğitilmiş olacaktır. Bundan sonra kuşunuzu evinizin güvenli odalarına salabilir hatta eve gelen diğer misafirleriniz ile kuşunuzu rahatlıkla tanıştırabilirsiniz.

NOT; Bu makale de verilen tüm tavsiyeler ve bilgiler kendi muhabbet kuşumuz üzerinde uygulanmış ve başarı kazanmış tekniklerdir. Hiçbir şekilde uygulama garantisi vermez. Oluşabilecek sorunlar ve kayıplardan web sitemiz sorumlu değildir.

1 thought on “Adım Adım Muhabbet Kuşu Evcilleştirme ve Eğitim”

  1. Bilgi icin cok tesekkur ederim benim muhabbet kuslarim bir yilda evcillesti yaziyi okudugumda nerde yanlis yaptigimi anladim.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat