Akbaş Köpeği Özellikleri - Akbaş Çoban Köpeği Fiyatları Ne Kadar

Akbaş Köpeği Özellikleri – Akbaş Çoban Köpeği Fiyatları Ne Kadar?

Akbaş Çoban Köpeği veya Akbaş köpeği tarafından oldukça sık bir şekilde araştırılan Akbaşlar; Türk köpek ırkları arasında ilk sırada yer almaktadır. Anadolu’da doğan ve burada yaygınlaşan Akbaş Çoban Köpeği, 3000 yıldan daha eski bir ırk geçmişine sahiptir. Türkiye’de özellikle batı bölgelerde sık bir şekilde görülen Akbaşın, Dünya üzerinde bulunan birçok çoban köpeği ile akraba olduğuna dair iddialar bulunmaktadır.

Marmaris Pet Shop firmaları arasında yer alan Mutlu Patiler Pet Shop aracılığıyla kapıda ödemeyle köpek ve kredi kartıyla köpek sahiplendirme yöntemleriyle sahiplenebileceğiniz Akbaş, tarih boyunca her zaman koruma içgüdüsüyle öne çıkmış ve bu amaç doğrultusunda kullanılmış bir köpek ırkıdır. İşte Akbak Çoban Köpeği özellikleri ve detaylar…

Akbaş Çoban Köpeği

Akbaş Çoban Köpeği 
Akbaş Çoban Köpeği

Yazının başında da belirttiğimiz üzere Türk köpek ırkları sınıfına dahil olan Akbaş Çoban Köpeği, Dünya üzerinde bulunan en eski çoban köpekleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Daha çok çiftliklerde kullanılan Akbaş, aynı zamanda çobanlar tarafından da sürülerin kurtlardan korunması için tercih edilmektedir.

Akbaş Çoban Köpeği, özel ve nadir bir köpek cinsidir. Kolaylıkla safkan bulmak oldukça zordur. Bu yüzden satın alırken; satıcının garanti verip vermemesine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda köpeği veteriner kontrolüyle satın almalısınız. Sağlıklı ve güçlü yapısıyla özellikle ülkemizde düzenlenen hayvan fuarlarında dikkatleri üzerine toplamayı başaran Akbaş Çoban Köpeği, bugün Dünya üzerinde onlarca ülkede de koruma amacıyla kullanılmaktadır.

Google’da Akbaş Çoban Köpeği ile ilgili en çok araştırılanlara göz attığımızda sırasıyla aşağıdaki listeyi elde ediyoruz.

  • En İyi Akbaş
  • Akbaş Yavru Fiyatları
  • Tigem Akbaş Fiyatları
  • Akbaş Kangal Kırması Özellikleri
  • Akbaş Yavrusu Satın Al

Bu sorguları gerçekleştiren kişilerin araştırmalarına cevap verir nitelikte hazırladığımız Akbaş Çoban Köpeği makalemizin detaylarına hemen alt bölümden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca şu makalemize de göz atabilirsiniz >> Kafkas Çoban Köpeği (Dağ Köpeği) Irk Analizi Ve Özellikleri

Akbaş Çoban Köpeği Özellikleri

Akbaş Çoban Köpeği Özellikleri
Akbaş Çoban Köpeği Özellikleri

Akbaş Çoban Köpeği, genel olarak bir diğer Türk köpek ırkı olan Kangal görünümünü andırmaktadır. Güçlü ve oldukça atletik vücut yapısına sahip olan Akbaşın ortalama uzunluğu 80 cm, ağırlığı ise 60 kilogram olmaktadır. Günümüz şartlarına göre bu değerler 1-2 cm veya 1-2 kg şeklinde değişim gösterebilir.

Akbaş tüy rengi genel olarak beyazdır. Fakat kirli beyaz, krem gibi renklerle de görülebilmektedir. Tüylerinin sertliği orta derece olup; kalınlık bakımından oldukça ince tüylere sahiptir. Fırçayı andıran bir tüy görünümü bulunmaktadır. Çene yapısı oldukça uzun olan Akbaşın dişleri, çoban köpekleri arasında en güçlü dişler olarak belirlenmiştir. Parçalama yeteneği oldukça gelişmiş olan Akbaş’ın kaslı yapısı da; yine tercih edilme sebepleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Diğer Türk köpek ırklarına kıyasla Akbaş, sahibi tarafından her zaman tanınmak ve sahiplenilmek ister. Yani ilgi bekleyen bir köpek ırkıdır. Sahibini ve korumakla görevli olduğu alanı canı pahasına koruma içgüdüsü bulunan Akbaş, özellikle sahibine karşı oldukça sevecendir. İçgüdüsel olarak agresif bir yapısı bulunan Akbaşa karşı yabancıların dikkatli bir şekilde yaklaştırılması gerekmektedir. Yabancılara alışmak için ise bir yabancıyı minimum 2-3 kez farklı şekillerde görmesi gerekmektedir. Akbaşı alıştırmak için ödül yöntemine başvurulmaktadır. Çünkü yemek yemeyi oldukça sevmektedir.

Akbaş Çoban Köpeği Bakımı

Akbaş Çoban Köpeği Bakımı
Akbaş Çoban Köpeği Bakımı

Çoban köpeği olması sebebiyle, dışarıda yaşamaya oldukça müsait olan bu köpek cinsinin düzenli bakımı yapılması gerekir. Düzenli bakım; Akbaş için yaşam süresini direkt olarak etkileyen en önemli konu olmaktadır. Özellikle tüylerinin ölü tabakalardan ayrılabilmesi için haftalık fırçalama yöntemiyle taranması önerilir. Bunun yanı sıra havanın çok sıcak olduğu durumlarda banyo yaptırmak gerekmektedir.

Her 2 yılda bir kez tüy dökme sürecine giren Akbaşların bu sürece girmesiyle birlikte tüyleri her gün taranmalıdır. Tüy dökme sürecine girdiği için, normal şartlarda tüylerinin kesilmesi de asla tavsiye edilmez.

En İyi Akbaş

En İyi Akbaş
En İyi Akbaş

En iyi Akbaş araştırması; genel olarak bireylerin kangal kırması akbaşın mı, yoksa Safkan Akbaşın mı daha iyi olduğu sorgusu sonucunda ortaya çıkmıştır. En İyi Akbaş Çoban Köpeği tabi ki Safkan olandır. Dünya’nın en iyi koruma köpek ırkları listesine girmeyi başaran Akbaş için birçok ülkede araştırma yapılmıştır. ABD’de yapılan bir araştırma sonucunda da Akbaş En İyi Sürü Bekçi Köpeği olarak seçilmiştir. Bu sebepten dolayı; En iyi akbaş araştırması oldukça yaygınlaşmıştır.

Akbaş Yavru Fiyatları

Akbaş Yavru Fiyatları 
Akbaş Yavru Fiyatları

Akbaş yavru fiyatları günümüzde safkan Akbaş olup olmadığına, erişkinliğine, sağlık durumuna ve ebeveynlerinin ırkın sahip olması gereken özelliklere sahip olup olmadığına göre değişim göstermekle birlikte 1.500 TL ila 10.000 TL aralığında değişmektedir. Akbaş yavrusu, ilk görünüşte kangal yavrusuna kıyasla ayırt edilebilecek belirgin özelliklere sahip değildir. Fakat vücut olarak daha oval bir vücut yapısı olması sebebiyle detaylı inceleme sonucu ayırt edilebilir.

  • Tigem Akbaş Fiyatları

Tigem Akbaş Fiyatları
Tigem Akbaş Fiyatları

Devlet’in resmi bir kurumu olan Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’de Akbaş satışı yapmaktadır. Tigem tarafından yapılan son açıklamaya göre; 2020 yılı için 0-6 yaş arası Akbaş fiyatı 2.000 TL + KDV olarak belirlenmiştir. Yıllık ortalama 80 Akbaş satışı yapan Tigem’de 1 yıl boyunca Akbaş bekleyenler bulunuyor.

  • Akbaş Yavrusu Satın Al

Akbaş Yavru fiyatlarının ardından oldukça sık bir şekilde araştırılan bir diğer konu ise Akbaş Yavrusu satın al konusu olarak dikkat çekmektedir. Akbaş yavrusu satın al araştırması yapan kullanıcılar; Marmaris Pet Shop firmaları arasında yer alan ve tüm Türkiye’ye kapıda ödemeyle köpek , kredi kartına taksitle köpek sahiplendirmesi yapan Mutlu Patiler Pet Shop ile iletişime geçerek; safkan Akbaş yavrusu sahibi olabilir.

Akbaş Kangal Kırması Özellikleri

Akbaş Kangal Kırması Özellikleri
Akbaş Kangal Kırması Özellikleri

Akbaş, çoğu zaman bir diğer Türk köpek ırkı olan Kangal ile karıştırılmaktadır. Fakat Kangaldan ayrılan birçok özelliği bulunmaktadır. Günümüzde “Akbaş Kangal Kırması Özellikleri” oldukça fazla şekilde yapılıyor. Peki, Akbaş – Kangal çiftleşmesi sonucunda doğan ırkın özellikleri nelerdir?

Akbaş Kangal Kırması özellikleri hem Akbaş’ın hem de Kangal’ın özelliklerini taşır diye bir durum yok. Bu iki cinsin genetikleri, karakterleri ve kullanım amaçları genel olarak aynı olduğu için pek bir fark olmayacaktır. Fakat safkan olmaması sebebiyle; koruma içgüdüsü tam anlamıyla gelişmeyecek ve safkan Akbaş ya da safkan Kangal’a göre vücudu orantısız olacaktır.

Akbaş Çoban Köpeği ile ilgili tüm sorularınızı, isteklerinizi, görüş ve önerilerinizi hemen alt bölümde yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Akbaş Genel Analiz;

Koruma Özelliği ÜST DÜZEY
Egzersiz İhtiyacı ORTA
Enerji Düzeyi YÜKSEK
Eğitilebilirlik YÜKSEK
Çocuklarla Anlaşma ÜST DÜZEY
Yabancılarla Anlaşma DÜŞÜK
Başka Köpeklerle Geçinme DÜŞÜK
Oyunculuk ORTA
İtaat Seviyesi ÜST DÜZEY
Taranma İhtiyacı DÜŞÜK

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat