Akita İnu Köpek Irk Analiz ve Özellikleri

Akita İnu Köpek Irk Analiz ve Özellikleri

Akita İnu ırkı masum ve sevimli olmasının yanı sıra bir o kadar da sert, yırtıcı ırka sahiplerdir. Sadakati arkadaşlığı ile ön plana çıkan Akita İnu köpek ırkı 1600’lerde ortaya çıktığında, savaşçı köpek olarak ve ayı avlamak için kullanılmışlardır.

Akita İnu köpek ırkları, tüm kış boyunca soğuktan korunmak için çift katmanlı kalın postlarıyla ısınırlar. Akita İnu köpek ırklarını satın almanın en güvenli yolu, güvenilir pet shoplardan kimliğine bakılarak satın alınmasıdır.

Akita köpek ırkları, ailesine sadık ve mükemmel koruyuculuk yapabilen sadık ırklardır. Akita köpek ırklarının, en bilinir ve öne çıkan özelliklerinden birisi çok temiz olmaları ve kedi gibi kendilerini temizleyebilen yapıları olması.

Akita İnu
Akita İnu

Akita İnu köpek ırklarını satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli etkenler yavru olmasına, kimliği olmasına ve kesinlikle aşılarının tam olup olmadığına bakılması gerekir. Akita köpek yavruları çok enerjiktir günlük olarak egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar bu nedenle uzun yürüyüşlere ve parklarda vakit geçirmeye hazırlıklı olun.

>> Köpekler Nasıl Beslenmeli?

Akita Irkı Görünüm

Akita İnu köpek ırkları ve yavruları, büyük kemiklere, güçlü ve kaslı görünümleriyle bilinirler. Derin ağızı, küçük kahverengi gözleri, hafif açılı sivri kulaklara sahipdirler. Akita İnu köpek yavrularının bazıları büyük üçgen kafalı oldukları da biliniyor.

Akita İnu köpek ırkları son derece inatçı, kararlı ve şiddetli karakterleriyle bilinirler. Akita İnu yavruları kalın ve tüylü kuyruk, Akita’nın ticari markasıdır ve arkaya doğru kıvrılır. Bazı Akita yavrularında çift kıvrım vardır. Akita yavruları Kırmızı, gri, siyah, gümüş, pinto, açık kahverengi, mavi drindle gibi birçok kat rengi vardır.

Akita İnu Renkleri
Akita İnu Renkleri

 

Egzersiz

Akita İnu köpek ırkları, açık alanda yaşamaya ve özgür olmaya alışık ırklardır. Bolca egzersiz onlar için çok faydalı olacaktır ayrıca, Akita İnu köpek yavruları zihinsel gelişimlerini temiz hava ile geliştirirler. Bol temiz hava ve bol egzersiz ile köpeğinize sağlıklı yaşam koşulu sağlamış olursunuz.

Özellikle soğuk havalarda yürüyüş ve koşu için sizlere çok iyi arkadaş olacaktır. Düzenli yoğun aktivite için Akita İnu köpek ırklarınının avantajlarından sizde yararlanın ve hem köpeğiniz hemde kendinize sağlıklı bir yaşam sağlayın.

Çok akıllı olan Akita İnu köpek yavruları üzerine düşüldüğünde çok iyi eğitilebilirler. Akita İnu köpek ırkları, geçmişte de olduğu gibi çok iyi koruma köpeği olan ve sahipleriyle mükemmel derecede arkadaşlık, dostluk kurabilen zeki, akıllı ırklardır.

Akita İnu köpek yavrularına ve yetişkinlerine kesinlikle bol temiz hava, bol egzersiz imkanı vermeniz gerekmektedir aksi halde hem köpek için hemde sizin için bu iş işkenceye dönüşebilir.

Taranma İhtiyacı Ve Genel Bakım

Akita İnu köpek ırklarının, taranma ve genel bakım ihtiyaçları diğer ırklara göre biraz daha kolaydır. Akita İnu köpek yavrularını ve yetişkinlerini haftada 1 kez ölü tüylerden kurtulmak için, metal dişli tarak ile taranmaları gerekir.

Akita İnu köpek yavrularının tüyleri eşsiz özelliğe sahiptir soğuk havalardan ve sert yağmurdan korunmaları için çift katmanlı postlarına ihtiyaç duyarlar. Bu özelliğini yitirmemesi için çok yumuşak şekilde yıkanması gerekir ve çok gerekmedikçe şampuan kullanılmamalıdır.

Eğer şampuan ile yıkanması gerektiğinde mutlaka pet shoplar bilgisi dahilinde şampuanınızı seçiniz. Akita İnu köpek yavrularının ayaklarında ki tüyleride haftada 1-2 kez kırpmayı da ihmal etmeyiniz. Akita İnu köpek ırkları, kalça displazisi, diz ve göz hastalıklarına yakalanma ihtimalleri olduğunu unutmayınız ve vetenirer eşliğinde kontrolünü yaptırınız.

Beslenme İhtiyacı

Her köpek ırkının ve her canlının yemesi gereken besinler ve besin değerleri farklı olduğu gibi Akita İnu köpek ırklarının da bir tercihi vardır. Akita İnu yavrularını ve yetişkinlerini beslerken karışık gıda yöntemi ile besleyebilirsiniz. Akita İnu yavrularını ve yetişkinlerini beslerken içerik olarak düzgün besleyici ürünler kullanılmalıdır.  Genellikle iyi pişirilmiş et, tavuk proteini yüksek gıdalar verilmelidir.

Akita İnu Eğitim İhtiyacı

Akita Inu yavruları oldukça zeki, akıllı köpeklerdir. Akitalara güven vermek son derece önemlidir, ısrarcı bir tutum süreci yavaşlatabilir, sabırlı ve istikrarlı bir süreç izlerseniz istediğiniz sonucu elde edebilirsiniz Akita yavrularına tuvalet eğitimi kolayca verilebilir. Çocuklarla ve başka hayvanlarla yaşayacaksa yavru döneminde sosyalleştirmek gerekir.

Atika İnu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akita İnu Yavruları
Akita İnu Yavruları

Satılık Atika İnu’ları internette aradığınızda çok fazla bulabilirsiniz fakat gerçekten orjinalini bulmak zordur. Sonuçta orjinal Akita İnu  satın aldığınızı zannediyorsunuz ve eğitimlerini beslenmesini ona göre dikkat ediyosunuz hem sizin için hemde köpek için yanlış sonuçlar doğurabilir. İyi araştırarak alınması ve kimliği olmasına dikkat edilmelidir.

Akita İnu Kökeni

Akita İnu ırkları ilk olarak 1600’lü yıllarda Japonya’da keşfedilmiştir. Akita İnu’lar aslen karlı dağlarda bulunurlardı ve Akita adlarını almadan önce yerliler tarafından kar köpeği olarak adlandırıldı. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve ülkenin geri kalanı arasındaki isim hakkında bir tartışma var. ABD ve Kanada’ya göre, yalnızca bir tür Akita ırkı var ve iki tür var: Amerikan Akita ve Japon Akita. Ancak, dünyanın geri kalanı bu ikisini ayrı ırklar olarak görüyor. Tosa adı verilen bir dövüş köpeği ırkıyla karıştırarak dövüşmek için eğitildi. 3000’den fazla Akitanın öldüğü 1900’lerin başlarında ölümcül bir kuduz patlamasından sonra, bu gelenek durduruldu.

Akita İnu Fiziksel Yapıları

Erkeklerde Ağırlık : 64-72 kg

Dişilerde Ağırlık : 62-67 kg

Erkeklerde Yükseklik : 34-58 cm

Dişilerde Yükseklik : 33-53 cm

Erkeklerde Ortalama Yaşam : 10-12 Yıl

Dişilerde Ortalam Yaşam :  9-10 Yıl

Akita İnu ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

GENEL ANALİZ

Koruma Özelliği YÜKSEK
Egzersiz İhtiyacı YÜKSEK
Enerji Düzeyi YÜKSEK
Eğitilebilirlik YÜKSEK
Çocuklarla Anlaşma DÜŞÜK
Yabancılarla Anlaşma ORTA
Başka Köpeklerle Geçinme ORTA
Oyunculuk ORTA
İtaat Seviyesi YÜKSEK
Taranma İhtiyacı ORTA

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat