Alaska Kurdu Özellikleri ve Fiyatı

Alaska Kurdu Özellikleri ve Fiyatı

Bu hayvanın kökü kutup kurtlarına dayanmaktadır, kuzeyli köpek cinsidir. İsimlerini 2000-3000 sene önce bu köpek ırkını yetiştirmiş ve beslemiş bir Alaska kabilesi olan Mahlemuit kabilesinden almaktadır. Mahlemuit kabilesi taşıma işleri için yalnızca bu köpekleri kullandıkları için köpeklerine çok değer veren insanlarmış. Alaska Kurtları kabilenin yüklerini ve kızaklarını çekmek için kullanılmıştır.

Bu cins köpekler apartman yaşantısı için hiç uygun değillerdir. Son derece hareketli ve aktif olmalarından dolayı bahçe gibi alanlara ihtiyaç duyarlar. Bir Alaska Kurdunuz var ise kazı yapma içgüdüleri fazla olan bu köpeklerin kaçmasını engelleyebilmek için bahçenizdeki çitleri toprağa derinlemesine saplamanız gerekir.

Aksi takdirde çiftlerin altını eşeleyerek kendisine kaçma imkânı sağlayabilir. Bu cins köpekler kendi alanlarında dolaşmayı çok severler. Kürklerinin yapısı itibari ile soğuk kış günlerine karşı oldukça dayanıklıdırlar. Sıcak yaz mevsimlerinde ise serin bölgelerde bulunmaktan hoşlanırlar.

Eğer iklimi sıcak bir ortamda yaşıyorsanız bu köpekler için gölgelik bir alan hazırlamanız ve bol miktarda soğuk su ile köpeğinizin serinlemesine yardım etmelisiniz. Ağırlığı hayli fazla olan bu cinsin gövde yapısı çok sağlamdır. Oldukça zeki, duyarlı ve çok sadıktır. Sahiplerine çok düşkün hayvanlardır. Disiplinli bir eğitime karşılıksız kalmazlar. Kokusu olmayan, temiz ve hiç havlamayan bir köpek cinsidir.

Kürkleri kaba ve sıktır, en az haftada 2 kez fırçalanması gerekmektedir. Bu cinse has bir özellik olarak tüy dökümünü çok sık yaparlar. Bir yıl içerisinde alt tüy tabakası iki kez değişime uğrar. Bu köpeklerin mecbur olunmadığı sürece yıkanmaması tavsiye edilir. Eğer gerçekten yıkamak zorunda kalırsanız kuru şampuan ile yıkamanız daha iyi olacaktır.

Kirlenen tüyleri düzenli bir biçimde dökülür. Alaska Kurtları sahipleri ile oldukça iyi bağ kurabilen çok sadık köpeklerdir. Çocuklarla çok iyi iletişim kurarlar. Oldukça ağırbaşlı ve olgun hayvanlardır. Daha çok arkadaş yanlısı bir hayvan olduğu için bekçilik yapmaya pek müsait değildirler. Kendileri ile ilgilenilmesinden çok hoşlanırlar. Bu köpekler ilgisiz kaldıkları takdirde depresyona girebilirler.

Gerektiği kadar ısrar edilirse eğer itaat eğitimi konusunda başarılı olabilirler. Açık havada yürüyüş yapmaktan çok hoşlanırlar. Bu cinsin erkek olanları dominant olabilir. Kazma ve uluma içgüdüleri bulunmaktadır. Çok meraklı bir köpek cinsidir. Diğer hayvanlar ve köpeklerle karşılaştığı zaman hırçınlık gösterebilir. Bu nedenle gezmeye çıkartıldığında kesinlikle tasmasının takılı olması gerekmektedir.

İnsanlar ve başka hayvanlar ile iletişim haline geçmeyi öğrenme potansiyelleri vardır. Keşif gezilerinde kızak köpeği olarak kullanıldıkları için yön bulma duyguları fazlasıyla gelişmiştir. Koku alma yetenekleri oldukça iyidir. Son zamanlarda bir ev köpeği olabileceğini ispatlamıştır.

Alaska Kurdu Özelliği ve Karakteri

Alaska Kurdu Özelliği ve Karakteri
Alaska Kurdu Özelliği ve Karakteri

Alaska Kurdu, aynı Spitz ırkı gibi olumsuz hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı bir hayvandır. Evrimini Kuzey Kutbu bölgesinde tamamlamış olan bu ırkın kökeni net olarak bilinmese de Alaska’nın kuzey kıyılarında yaşayan yerli İnuit haklı tarafından bulunmuştur.

O zamanlarda ağır yük taşıyıcısı ve avcı olarak kullanılmakta olan Alaska Kurtları, son derece güçlü ve büyük olmaları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Hiçbir dönem içerisinde evcil hayvan olarak kullanılmamasına rağmen çok fazla ilgi görmekte olan Alaska Kurtları 1920 senesinde ırk çalışmaları kapsamına alınarak dünya geneline yayılmıştır.

Görüntü itibari ile Husky ırkı ile sürekli karıştırılmakta olan Alaska Kurtları, kızak çekmeleri ile nam salmışlardır. Vahşi görünümlü, heybetli ve nazik yapıları ile başta İngiltere olmak üzere dünyanın her yerinde köpek severler tarafından hayranlıkla takip edilmektedir.

Yapısı gereği baskın bir karakteri bulunan bu sevimli hayvanlar, yavruluk zamanından itibaren sahiplendirilip kapsamlı ve iyi bir eğitim verilmelidir. Oldukça zeki olması öğrenme safhasının çok hızlı olduğunun göstergesi olsa da sahibi tarafından verilmiş olan komutlara yavaş karşılık verebilmektedir.

Alaska Kurtları çok zeki köpeklerdir. Ne kadar etkileyici ve heybetli görünseler de doğaları gereği son derece samimi ve cana yakın olmaları ile bilinmektedir. İyi bir bekçi köpeği olamasa da bu cinsler oldukça sessiz olmaları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Bağımsız, güçlü ve sevgi dolu olan Alaska Kurdu ailesi ile hep birlikte olmayı ve her zaman etkileşim içerisinde bulunmaktan çok hoşlanır.

Alaska Kurdu Yapısı ve Rengi

Alaska Kurdu Yapısı ve Rengi
Alaska Kurdu Yapısı ve Rengi

Alaska Kurtları güçlü, büyük ve yakışıklı bir görüntüye sahiptir. Çok etkileyici görünümüne katkı sağlayan surat şekli ve iri kemik yapısıdır. Alaska Kurtları badem şeklinde gözleri, geniş kafa yapısı, güçlü çene yapıları ve küçük kulakları ile oldukça güzel bir görünüme sahiptir. Ayrıca oldukça kaslı bacak yapısı ve omuzlara sahiptir. Ayak yapıları ise yuvarlak ve geniş yapıdadır.

Bu ırkta ortalama olarak erkekler 71 cm. dişiler ise 66 cm. uzunluğa sahip olabilirler. Ağırlıkları ise ortalama olarak hem erkek hem dişilerde 56 kg. olarak bilinmektedir. Bu ırkın kabul görülen tüy renkleri mavi-beyaz, siyah-beyaz, kırmızı-beyaz, gri-beyaz, beyaz ve gümüş-beyaz olarak kabul edilmektedir.

Alaska Kurdu Ne Kadar Yaşar?

Alaska Kurdu Ne Kadar Yaşar
Alaska Kurdu Ne Kadar Yaşar

Bu ırkların ortalama ömürleri 10-12 yıl arasında değişmektedir. Alaska Kurtları genel olarak bakıldığında oldukça sağlıklı köpeklerdir. Fakat bu ırkın bazı tür hastalıklara da yatkınlığı bulunmaktadır. Bir köpeğin herhangi bir hastalığa meyilli olması her köpeğin kesinlikle bu hastalığa yakalanacağı anlamına gelmez. Alaska Kurtlarında karşımıza çıkabilecek bazı hastalıklar içerisinden şunları söyleyebiliriz; Kalça displazisi, mide torsiyonu.

Alaska Kurdu Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Alaska Kurdu Tüy Döker mi Tüy Bakımı
Alaska Kurdu Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Alaska Kurdu ırkının tüyleri doğal yaşam alanı olan kutuplara uygun olarak çift katlı, kalın, sık ve kaba yapılıdır. Tüyleri siyah-beyaz, beyaz, samur rengi, kurt grisi, koyu gölgeli ya da kızıl renklerde olabilir. Alaska malamutlarında sadece beyaz tek renk olarak görülür. Bu ırk çok fazla tüy döker, özellikle de mevsim değişimlerinde, yılda iki kez tüy dökümü iyice yoğunlaşır.

Alaska Kurdu Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Alaska Kurdu Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi
Alaska Kurdu Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Alaska Kutları, apartman hayatı için uygun değildir. Aktif bir ırk olması nedeni ile en azından büyükçe bir bahçeye ihtiyaç duyarlar. Eğer bahçeli bir evde oturuyor ve Alaska Kurdunu bahçe sınırları içinde tutmak istiyorsanız, yüksek bir çit oluşturmalı ve çitin tabanını toprağa derine gömmelisiniz.

Çünkü bu kurtların kazma içgüdüleri kuvvetlidir ve kolayca çit altından dışarı doğru kendine yol yapabilir. Alaska Kurtları kendilerine ait olduğuna inandıkları topraklarda gezinmeyi severler. Kürk yapısı sayesinde dondurucu soğuklara karşı dayanıklıdır, fakat sıcak havalarda serin tutulmaları gerekir.

Sıcak iklimlerde zarar görmemeleri için daima korunaklı koyu gölge bir alan ve içecek soğuk su bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Özellikle sıcak havalarda bu köpeklerden fazla yorucu hareketler ve oyunlar beklenilmemesi gerekmektedir. Çünkü sıcak iklim şartlarında üzerlerinde bulunan kalın kürkten dolayı oldukça bunaltıcı zamanlar geçirdiği için size tavırları daha farklı olacaktır.

Alaska Kurdu Sağır mı Tüy Döker mi?
Alaska Kurdu Sağır mı Tüy Döker mi
Alaska Kurdu Sağır mı Tüy Döker mi

Alaska kurtları yılda 2 kez tüy dökerler ve tüyleri soğuk iklim şartlarına uyum sağlaması için hemen uzar. Bu cinslerde duyma problemi bulunmamaktadır.

Alaska Kurdu Çiftleşme
Alaska Kurdu Çiftleşme
Alaska Kurdu Çiftleşme

Bu hayvanlar 7 aylık dan dan sonra kızana gelmeye başlarlar ve ilk yavruları 1-2 tane olur. Sonraki doğumlarda ise bu sayı 10 a kadar çıkabilmektedir.

1 thought on “Alaska Kurdu Özellikleri ve Fiyatı”

  1. Cok istiyordum bu cinsten ama asiri özen gerekiyor malesef almak isteyenler genis bir arastirma yapmali bilgi icin tesekkurler👏

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat