American Staffordshire Terrier Özellikleri ve Fiyatı

American Staffordshire Terrier Özellikleri ve Fiyatı

American Staffordshire Terrier özellikleri ve fiyatı, köpekseverler tarafından çok merak edilen bir sorudur. American Staffordshire Terrier, aslen İngiliz kökenli bir köpek ırkıdır. Buldog ve Terrier ırklarının özellikleri melezlenmesi sonucu, ortaya bu ırk çıkmıştır. İngilizlerin melezlemesi sonucunda ilk adı, Stafford Terrier olmuştur. 19 y.y. da ortaya çıkan ırk, Amerikalıların 20 y.y. da geliştirmesi ile adının başına American eki almıştır. Melezleme çalışmaları sonucu ortaya çıkan yeni ırk, kaslı ve atletik vücudu ile dikkat çekmektedir.

American Staffordshire Terrier Özellikleri

Elde edilen bilgilere göre ortalama yaşam süresi, 12 ila 14 yıl arasında olmaktadır. Günümüzde birçok rengi bulunan American Staffordshire Terrier; beyaz, siyah, siyah beyaz, kırmızı, mavi, fawn, brindle & white, kımızı beyaz, mavi beyaz, kaplan desenli ve mavi beyaz olmak üzere 11 farklı renkte bulunmaktadır.

Mizacı gereği; korkusuz, sevecen ve zeki olan ırk, bunlara ek olarak güvenilir köpeklerden de biridir. Dişileri 11 ila 15 kilogram ağırlığında olurken, erkekleri 13 ila 17 kilogram ağırlığında olmaktadır. American Staffordshire Terrier özellikleri arasında; dişilerinin 33 – 38 cm boyunda olduğu, erkeklerinin ise 36 – 41 cm boyunda olduğu bilgisi de yer almaktadır.

Atletik bir vücuda sahip olmasına rağmen, oldukça sevecen ve sadıktırlar. Köpeklerde kulak operasyonu yapılmasına izin verilen ülkelerde, köpeğin daha hoş ve agresif görünmesi için sahibi isteğiyle kulak kesimi operasyonu yaptırılmaktadır. Ağrı eşiği oldukça yüksek olan American Staffordshire Terrier, diğer hayvanlarla anlaşmakta sorun yaşamaktadır. Sahibi tarafından verilen emiri kesinlikle yerine getiren güçlü ırk, sıkça döğüş köpeği olarak tercih edilmektedir.

American Staffordshire Terrier Eğitimi

Zeki olması sebebiyle; American Staffordshire Terrier eğitimi, oldukça kolay olmaktadır. Sahibinin baskısını kendi üzerinde hissetmediği zaman çok tehlikeli olabilen ırk, iyi bir eğitim aldığı zaman ise hiçbir şekilde komutlara ihanet etmemektedir. Çoğu zaman bebek bakıcısı olarak bile kullanılan ırk, tam bir aile köpeğidir. Eğitim sonrası; sahibine veya bulunduğu aileye fiziksel ya da sözlü bir tehdit algıladığında, sahibi veya ailesini korumak için canını ortaya koyacak derecede çaba sarfetmektedir.

Amerikalıların melezlemesi sonucu ortaya çıkan ırk; ilk başlarda yüksek ağrı eşiği ve hiçbir şekilde geri adım atmaması özelliklerinden dolayı, döğüş köpeği olarak yetiştirilmiştir. Son zamanlarda ise kolay eğitimi ve mücadeleci olma sebebiyle, polisler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Bu özelliklerine ek olarak; çok iyi bir bekçi köpeği olabilen American Staffordshire Terrier, koruması için kendine verilen alanı da canı pahasına koruyabilmektedir. Bulunduğu alana, yabancı olan hiçbir kişiyi sokmamaktadır.

American Staffordshire Terrier Bakımı

American Staffordshire Terrier bakımı, bu köpek ırkına sahip olacaklar için en önemli konulardan biridir. Atletik ve kaslı bir vücut yapısına sahip olan ırkın, proteince zengin gıdalar tarafından beslenmesi gerekmektedir. Tahıl oranı yüksek olan gıdalar ve kuru mamalarla beslendiği takdirde, deri hastalıkları ve alerji problemleri baş göstermektedir.

Güçlü ırkın, sadece proteince zengin gıdalar tarafından beslenmesi yeterli olmayacaktır. Beslenme kadar önemli olan bir diğer konu ise, köpeğin yapması gereken egzersizlerdir. Eğer aldığı besinleri eritecek yeterli egzersizleri yapmazsa, kaslı görünmesi gerekirken daha yağlı gözükecek ve daha ağır hareketler yapan bir köpek olacaktır.

American Staffordshire Terrier bakımı esnasında en çok dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise, köpeğinizin yediği besinleri eritmesi için yapması gereken yürüyüşlerdir. Yabancı insanlara alışık olmayan ırk, yürüyüş esnasında gördüğü kişilere saldırabilmektedir. Bu yüzden; yürüyüş yaptırırken, kesinlikle köpeğinize ağızlık takmanız gerekir.

American Staffordshire Terrier Fiyatı

American Staffordshire Terrier Fiyatı

American Staffordshire Terrier fiyatı, birçok nedenden dolayı değişiklik gösterebilmektedir. Bunlardan bazıları; yaşı, rengi, ırkının özelliklerini taşıması, daha sevecen veya daha saldırgan olması, ebeveynlerinin taşıdığı özellikler ve bunun gibi diğer kriterlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Irkının özelliklerini tam anlamıyla taşıyan bir köpekse ve sağlık durumu da iyiyse, fiyatı 5000 TL ye kadar çıkabilmektedir. Eğer taşıdığı özellikler bakımından yetersizse, fiyatı 1000 TL ye kadar düşebilmektedir. American Staffordshire Terrier ırkı köpekler, ortalama 1000 TL ila 5000 TL aralığındadır.

Genelde aile köpeği olarak kullanılan ırk hakkında her türlü bilgiye, Marmaris Pet Shop firmaları arasında yer alan Mutlu Patiler Pet Shop aracılığıyla ulaşabilirsiniz. American Staffordshire Terrier ve diğer birçok ırk köpeği sahiplenmek için, Mutlu Patiler Pet Shop firmasına gitmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca Marmaris’te bulunan Mutlu Patiler Pet Shop, şehir dışından köpek sahibi olmak isteyenler için kredi taksiti veya kapıda ödeme imkanı sağlamaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat