Amerikan Akita İnu Irkı ve Özellikleri

Amerikan Akita İnu Irkı ve Özellikleri

Amerikan Akita’lar zorluklardan geri adım atmaz kolayca korkmaz. Sonuç olarak, ailelerinin korkusuz, sadık koruyucularıdır. Ayrıca, uygun şekilde eğitildiklerinde,  sosyalleştirildiklerinde sevecen, saygılı, eğlenceli köpeklerdir.

Başlangıçta feodal Japonya’dan çıkan bu ırk, asaleti korumak için kullanılıyorlardı. Bu köpekler ayrıca yaban domuzu, kara ayısını avlamak bazen de geyik avlarında onları izlemek için kullanılmıştır.

Amerikan Atika’lar inatçıdırlar, yabancılarla hiç anlaşamazlar. Bekçi köpeği olarak bilinen Amerikan Atika’lar diğer hayvanlarla, insanlarla etkileşime girmeleri için deneylimli eğitmene ihtiyaç olacaktır ve bu genç yaşta başlamalıdır. Bununla birlikte bu ırkın köpekleri doğru yaşam için sahibini iyi tanımalı, sahibininde köpeğinin karakterini tanıması   gerekmektedir.

Amerikan İnu ve diğer ırklarla ilgili bilgilere kısaca sahip olmak için şu makalemize göz atabilirsiniz. >> Köpek Irkları, Cinsleri, Türleri ve Kendilerine Has Özellikleri

Amerikan Akita tek köpek olmaktan mutludur, aile grubunda olmayan diğer köpeklere karşı saldırgan olabilir. Düzgün bir şekilde sosyalleştirildiğinde, bir Amerikan Akita diğer hayvanları tolere etmeyi öğrenebilir, ancak büyük olasılıkla en iyi köpek olma statüsünü ne pahasına olursa olsun korumaya  çalışacaktır.

Akita ailesine ve arkadaşlarına karşı sadık ve şefkatlidir, evine oldukça bağlıdır,  yabancılarla karşı uzak durur. Onlar mükemmel bekçi köpeğidir ve gürültücü durduk yere havlayan köpekler değillerdir .

Egzersiz – Eğitim İhtiyacı

Amerikan Akitalar güçlü, inatçı ırklar olduğu için apartman koşullarında bakılması  zor olabilir. Bu güçlü köpeklerin serbest bahçe ortamında bakılması onlar için daha sağlıklı ve onlara keyif verici  olacaktır. Mükemmel bekçi köpeği olan bu ırk profosyonel eğitmenler eşliğinde eğitim verilmesi köpek ve sahibi açısından işleri hızlı bir şekilde kolaylaştıracaktır .

Taranma İhtiyacı ve Genel Bakım

Amerikan Akita köpekleri, çok güçlü ırklar olduğu için herhangi sağlık problemlerine yakalanma ihtimalleri düşük vücut dirençleri yüksek, sağlıklı köpeklerdir. Tüylerinin güzel, parlak kalmasını sağlamak için kaliteli şampuanlar kullanılması ayrıca düzenli olarak fırçalanması gerekir.

Çok güçlü ve büyük olan bu köpekler günlük egzersizlerini düzenli gündelik olarak yaparlarsa  mutlu, sağlıklı ve neşeli olacaklardır.

Beslenme

Amerikan Akita ırkları, güçlü yapılı vücutlarını korumak gerekir. Besleyici mamalar özel hazırlanmış yemekler ( barf )  onların sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Etli, besleyici, kaliteli mamalar tercih ediniz.

Fiziksel Yapıları

Erkeklerde Ağırlık : 34 – 54 kg

Dişilerde Ağırlık :  34 – 50 kg

Erkeklerde Yükseklik : 64 – 70 cm

Dişilerde Yükseklik : 58 – 64 cm

Erkek ve Dişilerde Yaşam Süresi 10 – 17 yıl

Amerikan Akita İnu Yavrusu
Amerikan Akita İnu Yavrusu

Amerikan Akita İnu Yavrusu

Satılık Amerikan Akita Köpeği Yavrusu alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, köpeğin inatçı, güçlü, boyutunun büyük olduğunu aklınızda bulundurmanızdır:)

Yiyecek  bakımından güçlü fiziğini koruması için beslenmesine çok dikkat edilmesi önerilir. Satılık Amerikan Atika Köpeği Yavrusu küçük, sevimli bir köpektir. Sizi mutlu edebilir fakat çileden de çıkarabilir. Henüz yavru olduğu için çok yaramazdır ve ufak tefek kazalar yaşanabilir.

Amerikan Akita İnu ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

GENEL ANALİZ

Koruma Özelliği YÜKSEK
Egzersiz İhtiyacı YÜKSEK
Enerji Düzeyi YÜKSEK
Eğitilebilirlik ORTA
Çocuklarla Anlaşma DÜŞÜK
Yabancılarla Anlaşma DÜŞÜK
Başka Köpeklerle Geçinme DÜŞÜK
Oyunculuk DÜŞÜK
İtaat Seviyesi ORTA
Taranma İhtiyacı YÜKSEK

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat