Amerikan Bully Özellikleri – Karakteri – Fiyatı

Tarihimize en yakın cins olan Dogo Argentino cinsinden sonra daha yakın olarak üretilmiş bir cinstir. American Bully cinsi köpekleri A’dan Z’ye araştıracak olursak hakkında kitap yazılacak kadar detaylara sahip olan bir cinstir. Bu sebepten dolayı bu yazımızda genel hatları ve önemli noktaları hakkında bazı konulara değinmek istedik.

90’lı senelerin başında American Pit Bull Terrier (APBT) ve American Staffordshire Terrier (AST)  cinsleri üzerinden yola çıkılarak çapraz eşleşme sonucu ile elde edilen bir köpek türüdür. Ülkemizde ise 2010 yılı sonrasında iyice yaygınlaşmaya başlamış ve talebi de oldukça artmıştır.

American Bully cinsi köpeğin pedigree soyağacı geriye doğru tarandığında gittikçe daha zayıf bir kemik yapısına büründüğü APBT ve AST cinslere doğru gerilediğini görüyoruz. Hatta bu pedigree kayıtlarından dolayı sanırım bazıları en yetişkin yavruları içlerinden seçerek iri kemik yapısına, American Bully görünümünü kazandığını düşünmektedir, halbuki bu oldukça büyük bir yanılgıdır.

Amerikan Bully Özellikleri - Fiyatı
Amerikan Bully Özellikleri – Fiyatı

Çapraz eşleşmede kullanılmış olan ırk ayrıntıları hala bilinmese de geçmiş senelerde kullanılmış olan bullylerde undershot, kırık kuyruk gibi hatalara rastlanmış ve bize ne tür ırkların kullanıldığını göstermiştir. Yine de kesin olarak bir şey iddia etmek pek doğru değildir.

Şu an için EBKC, ABKC ve IBKC gibi kulüpler aracılığı ile kabul edilen ve kayıt altına alınan American Bully cinsi standart yapısı başta olmak kaydı ile classic, XL, extreme, shor tbully, pocket, ve bully tiplerine göre değişiklik göstermektedir. American Bully köpekleri standart ırkının, ırk standartları özelliklerini başka bir yazımızda dile getireceğiz.

Burada üstüne değinmek istediğim cinsin en önemli özelliği mizaç yapısıdır. Bilindiği üzere bütün ırklar çeşitli federasyonlar tarafından kabul edilir veya kabul edilmez. American Bully cinsi köpeğin tarihi geçmişi çok kısa olduğu için dünya genelinde en yaygın olan AKC, FCI gibi uluslararası federasyonlarda ırk gruplarında yer almamıştır.

Bunun sonucunda bu ırkın üretimine gönül vermiş olan kişi ve kurumlar kendi birliklerinde ve derneklerde ırk standartlarına oldukça özen göstererek üretimlerine devam etmektedir.

Amerikan Bully Özellikleri ve Karakteri 

Amerikan Bully Özellikleri ve Karakteri 
Amerikan Bully Özellikleri ve Karakteri

Büyük cüsseleri ve ağırlıklarına rağmen oldukça sevecen bir karakter yapısına sahip olan American Bully köpekleri, adeta sanki bir kediymiş gibi sahibin kucağına çıkarak oturmaktan oldukça mutluluk duyar. Etrafında gelişen her olaya ilgi duyan ve sürekli meraklı tavırlar sergileyen bu cins, bekçi köpekliğini de oldukça iyi bir şekilde yapmaktadır.

Düşünülenin aksine, yabancı insanlara karşı havlamalarının asıl sebebi koruma içgüdüsünden dolayı değil, sevimli karakterlerinin sonucunda meydana gelen selamlama arzusudur. İnsanlara duymuş olduğu bu tarifsiz sevgi nedeniyle koruma köpeği olarak iyi bir grafik çizmeyen American Bully cinsi köpekler, gerek duyduğu zaman sahibini koruyabilmek için gerekirse canını bile ortaya koyabilir.

Diğer cins köpeklerde de olduğu gibi bu cinste de erken yaşta insanlarla sosyalleşmesi gerekiyor. İleriki yaşlarında saldırgan tavırlar görülmese de, insanlara karşı korkunç görünebilir. Bu sebeple, mümkün olduğu kadar köpeğinizi insanlara alıştırmanızda yarar var.

Amerikan Bully Vücut Yapısı ve Renkleri

American Bully cinsi köpeklerin birkaç farkı türü vardır; klasik, scep, aşırı, standart ve XL olarak sıralanır ve aralarında boyut ve ağırlık farkı vardır. American Bully cinsi köpekler en ufak 33 cm. ve en büyük kategori için 57 cm. kadar ulaşabilmektedir. Ağırlıkları ise aynı nedenlerden dolayı 15 ile 50 kg. arasında değişiklik göstermektedir.

Her bir kategorisinde kısa ve parlak tüy yapısı vardır. Çeşitliliği ne olursa olsun American Bully cinsleri atletik vücudu, kaslı ve heybetli başı ve son olarak küçük kulakları ile tanınabilir. Çeneleri oldukça güçlüdür.

Amerikan Bully Vücut Yapısı ve Renkleri
Amerikan Bully Vücut Yapısı ve Renkleri

Amerikan Bully Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

American Bully cinsi köpeklerin sahip oldukları kısa tüy yapıları fazla bakım istemez. Fakat 3-4 günde bir tarama işleminin yapılmasından da zarar gelmez. American Bully cinsi köpekler, American staff gibi cinslere nazaran daha az egzersiz ihtiyacı hissederler.

Bu durumda onları ev yaşantısına daha uygun bir hale getirir. XL türleri hariç kilolu olması, bacak yapılarının kısa, vücut yapıları kaslı gözükse de egzersiz ihtiyacı pek çok cinse kıyasla daha azdır. Egzersiz ihtiyacı çok az seviyede de olsa yine de yürüyüşe çıkartılmalı ve çeşitli aktivitelerle günlük enerji miktarlarını atmaları için şans tanınmalıdır. İhtiyaçları düzenli bir biçimde karşılandığı takdirde apartman dairesinde kolaylıkla beslenebilir. Eğitime açık bir köpektir.

Fakat çok da fazla zorlanmamalı, eğitim sürecinden sıkılmamalıdır. Özellikle XL standartlarında olan Bully’ler sahip oldukları aşırı güç sebebi ile oldukça iyi bir eğitim süreci geçirmelidirler. Eğer böyle bir köpeğe sahip olup eğitim sürecinde tecrübeniz yetersiz kalırsa kesinlik bir eğitmen desteği ile çalışmalı ve hem sizin hem de köpeğinizin sağlığını riske atmamanız gerekir.

Amerikan Bully Tüy Döker mi Tüy Bakımı
Amerikan Bully Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Amerikan Bully Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

American Bully cinsi köpekler aynı zamanda “çocuk bakıcısı köpek” olarak da bilinmektedir. İnsanlara olan ilgisinin oldukça yüksek olması ve çocuklara karşı nazik tavırları sayesinde her yaştan çocuklar ile birlikte yaşamını sürdürebilir. Mastiff görüntüsünün arkasında American Bully, sevgi dolu, sahibine bağlı ve oldukça sadık bir köpek cinsidir. Yalnız kalmaktan kesinlikle hoşlanmaz. Aynı zamanda oldukça sıkı bir eğitim alması gereken bu köpekleri bakımı konusunda oldukça deneyimli olan kişiler haricinde sahiplenilmesi pek tavsiye edilmez. Çünkü oldukça inatçı bir karakteri vardır.

American Bully cinsi köpekler çocuklara oldukça büyük hassasiyet ve sabır gösteren köpeklerdir. Bu cins köpekler çocukların içindeki yaşam ve saygı kurallarını empoze etmek amacıyla, onlar için oldukça uygun bir arkadaş olacaktır.

Amerikan Bully Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi
Amerikan Bully Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Bunun yanında, American Bully ile ailedeki diğer evcil hayvanlar ile birlikte yaşamak her zaman kolay olmayacaktır. Bu sebepten dolayı yavru iken sahiplenilmediği takdirde bu cins köpekler pek tavsiye edilmez. Son olarak saldırgan tavırlar göstermeden çok iyi bekçi köpekliği yapabilir.

Amerikan Bully Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

 Amerikan Bully köpeklerin kulak yapıları yarım dik ve uç kısmında kırılarak aşağı doğru sarkmaktadır. Kimi sahipleri görünüşlerinin daha çekici ve korkutucu görünmesi için kulaklarını keser ve görkemli bir görüntüye sahip olur. Duyma güdüleri oldukça iyidir ve sahiplerinin sesini 500 metre mesafeden bile oldukça kolay bir şekilde algılayabilir.

Amerikan Bully Sağır mı Kulak Yapıları Nasıldır
Amerikan Bully Sağır mı Kulak Yapıları Nasıldır

Amerikan Bully Ne Kadar Yaşar?

American Bully cinsi köpeklerin oldukça sağlam bir yapısı vardır ve sağlıkları da genelde çok iyidir. Bunun yanında aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalardan çok etkilenmektedir.

Öte yandan özellikle yavru iken bu cins köpekler eklem problemlerine maruz kalabileceğinden dolayı aşırı yoğun fiziksel egzersizler kesinlikle yaptırılmamalıdır. American Bully cinsi köpekler herhangi bir sağlık problemi yaşamadığı takdirde 8 ila 15 yıl arasında yaşamını sürdürebilmektedir. Son olarak köpeğinizin bağışıklık sisteminin korunması için düzenli olarak aşılarının yaptırılmasına özen gösterin.

Amerikan Bully Çiftleşme

Amerikan Bully cinsi köpekler ilk kızan zamanına 13-16 aylık iken girerler. Kızan dönemleri 8-12 gün arasında sürmektedir ve kızan dönemi içerisinde iken davranışlarında bazı değişiklikler görülmektedir. İlk doğumunda 3-4 arasında yavru dünyaya getirebilir. Sonraki doğumlarda ise bu sayı 7’ye kadar çıkabilmektedir.

Amerikan Bully ile ilgili tüm soru, görüş, öneri ve isteklerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Konuya eklemek istediklerinizi de yine buradan ulaştırarak; eklenmesini sağlayabilirsiniz.

0 thoughts on “Amerikan Bully Özellikleri – Karakteri – Fiyatı”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat