Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri ve Fiyatı

Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri ve Fiyatı

19. yüzyıl zamanlarında ilk yerleşimciler büyük baş hayvan çiftliklerinde sığır çobanlığı yapmaları için Avusturalya çoban köpeklerini yetiştirdiler. Göçmenlerin Avrupa’dan gelirken yanlarında getirdikleri ve o zamanki ismi ile Blue Hellers olan bu köpekler, uzun mesafeli yollara ve yeni geldikleri kıtanın iklimine ayak uyduramadılar ve böylelikle çiftçiler yeni tür geliştirmek için denemelere başladılar.

Avustralya çoban köpeği, İskoçya’dan getirilmiş olan Collie cinsi ile vahşi bir ırk olan Avusturalya Dingolarının melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Bu melezlemenin sonucunda ortaya benzerine çok az rastlanan, büyük baş sürüsünü sessizce ve bir o kadar da güçlü yapısı ile güden harika bir çoban köpeği ortaya çıkmıştır.

Hayvan gütme ve koruma içgüdüleri oldukça kuvvetlidir. Avustralya çoban Köpeğinin temel özelliklerinden biraz bahsedecek olursak; Hall’s Heeler, Queensland Heeler, Avustralya Heeler ve Blue Heeler isimleriyle de anılan Avustralya çoban köpekleri kaslı, sağlam bünyeli, çalışkan, güçlü ve oldukça da çeviktir.

Apartman yaşantısı için uygun bir ırk değildir. Bakılacaksa da ona büyük bir bahçe ortamı gerekmektedir. Bu köpeklerin inanılmaz dayanaklıkları ve kuvvetleri vardır. Onlarla yapacağınız herhangi bir aktivite çok hoşlarına gider.

Egzersiz yaptırmak bu köpekler için oldukça önemlidir. Yeterli düzeyde egzersiz yapmadıkları zaman canları sıkılır ve yıkıcı tavırlar sergileyebilir.

Avustralya Çoban Köpeği Özellikleri ve Karakteri

Avustralya Çoban Köpeği Özelliği ve Karakteri
Avustralya Çoban Köpeği Özelliği ve Karakteri

Oldukça çalışkan ve sürü bekleme işinde oldukça uzman olan bu ırk, yalnız başına zaman geçirmekten asla hoşlanmaz. En akıllı ırklar arasında yer alan Avustralya çoban köpeği oldukça çabuk sıkılabilir, bu durumda ciddi davranış bozukluklarına neden olabilir. Bu cins köpekler hareketli işlerin ve olayların her zaman bir parçası olmak ister. Sadık, koruyucu ve bir o kadar da dikkatlidir.

Avustralya çoban köpekleri mükemmel seviyede bir koruma köpeğidir. Güvenilir ve bir o kadar da cesurdur. Sürü gütmede ve itaat etmede oldukça başarılıdır. Küçük yaştan itibaren alacağı sıkı eğitim ve göreceği günlük ilgi sonrasında mutlu ve iyi bir köpek haline gelecektir. Genel anlamda her zaman tek bir kişiyi sahibi olarak kabul eder.

Kimi zaman tanımadığı köpeklerden ve insanlardan kuşku duyabilir ve bu durumda çok saldırgan tavırlar sergileyebilir. Çünkü bulunduğu her ortamda hâkimiyet kurmayı severler. Yavruluk döneminden beri tanıdığı aile bireylerinin çocukları hariç diğer tanımadığı çocuklarla pekiyi anlaşamaz.

Avustralya çoban köpeği oldukça kolay eğitilebilmektedir. Bu köpekler kesinlikle havlamaz. Yavruları beyaz renkte dünyaya gelir ama yetişkinliğe ulaşacağı zamanki rengini patilerinin altından görebilirsiniz.

Avustralya çoban köpeği oldukça aktif tavırları olan bir köpektir ve neredeyse her türlü çiftlik hayvanını ahırına kadar güdebilir. Gövde yapısı küçük olan Avustralya çoban köpekleri bu görev için daha uygun görülmektedir. Çünkü sığırların ve diğer büyük baş hayvanların arasında daha seri hareket edebilir. Gerek duyduğu zaman havlama ve hırlama arasında bir ses çıkarabilir.

Avustralya Çoban Köpeği Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Avustralya Çoban Köpeği Tüy Döker miTüy Bakımı
Avustralya Çoban Köpeği Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Avustralya çoban köpekleri yoğun bir tüy yapısına sahip olduğu için düzenli bir biçimde bakım ihtiyacı hisseder. Yıl boyunca mevsim geçişleri sırasında toplamda iki kez tüy dökme dönemi geçirir. Bu tüy dökümlerine karşı alınabilecek en iyi önlem en az haftada bir kez tüylerinin taranması olacaktır. Bununla beraber mevsim dökülmeleri esnasında taramaları günlük yapmanız tavsiye edilmektedir. Doğal yapısı gereği temiz bir köpek olan Avustralya çoban köpekleri kötü kokması ve kirlenmesi halinde banyo yaptırılabilir.

Ayrıca diş ve ağız sağlığının korunabilmesi için de dişlerinin fırçalanması gerekmektedir. Bunların yanında çok hareketli bir köpek olduğu için kulaklarına sıklıkla toz kaçabilir. Bunun için kulaklarının haftalık kontrol edilmesi gerekir.

Avustralya Çoban Köpeği Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Avustralya Çoban Köpeği Çocuklarla ve Çevre İlişkisi
Avustralya Çoban Köpeği Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Tam bir iş köpeği olmasından dolayı apartman yaşantısına veya bahçede yalnız başına bakılmaya uygun bir cins değildir. En zeki ırklar arasında yer alan Avustralya çoban köpekleri çabuk sıkılır ve ciddi davranış bozuklukları sergileyebilir.

Aynı zamanda oldukça da iyi bir bekçi köpeğidir. Ancak uzun süreli yalnız bırakılmaması gerekmektedir. Ilıman havalarda dışarda kalabilir. Çocuklarla ilişkisine bakacak olursak aile bireylerinin çocukları ile iyi anlaşabilir ancak yabancı çocuklara karşı aynı şeyi söylemek mümkün değil. Onun için tanımadığı insanlarla aynı ortamda bulunduğu zaman çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Avustralya Çoban Köpeği Vücut Yapısı ve Rengi

Avustralya Çoban Köpeği Vücut Yapısı ve Rengi
Avustralya Çoban Köpeği Vücut Yapısı ve Rengi

Avustralya çoban köpekleri genel yapı itibari ile kompakt, güçlü ve simetrik bir vücut yapısına sahip, yerine getirilmesi istenilen görev ne olursa olsun yapma isteği ve becerisi olan bir cinstir. Dengeli, güçlü ve mükemmel bir kas yapısı ona kuvvet, kıvraklık, çeviklik ve dayanıklılık kazandırır. Göz yapısı oval şekilde, zeki bakışları olan koyu kahverengi gözlere sahiptir. Tanımadığı bir kişi ile karşılaştığı zaman uyarıcı bir ifade takınması bu ırkın karakteristik davranışı olarak kabul edilir.

Kürkünün çift katmandan oluşması zorlu iklim ve hava şartlarına karşı hava geçirmez bir yapı oluşturur. Kürkünün alt tabakası yumuşak ve kısa, üst tabaka ise düz ve hava geçirmez bir biçimdedir. Tüy uzunluğu yaklaşık 3-4 cm. arasındadır. Kırmızı ve mavi olmak üzere iki farklı kürk yapısına rastlanabilmektedir.

Mavi renkli olanlar, mavi-benekli, sade mavi ya da mavi-alaca renklerinde olabilir. Mavi renk ya da benekler dışında baş bölgesine düzenli vaziyette dağılmış siyah veya ten rengi desenlerde görülebilir. Ön bacaklarının orta kısmından itibaren üst bölmesi ile yukarı doğru göğüs, alt çene, boyun bölgesi, arka bacaklarının iç kısımları ve kasık bölgesi ten renginde olabilir.

Mavi renkli dış katmanı alt tarafından görünmediği takdirde alt tüy yapısının ten rengi görülmediği takdirde safkan kabul edilmektedir. Ancak vücudunun üzerinde yer alan siyah benekler safkan olarak kabul edilmez. Kırmızı benekli olan cinslerin vücut genelinde ve alt tüy katmanında düz kırmızı benekler yer alır. Baş bölgesinde ise daha koyu kırmızı düz şekilli desenler kabul edilmektedir.

Avustralya Çoban Köpeği Ne Kadar Yaşar?

Avustralya Çoban Köpeği Ne Kadar Yaşar
Avustralya Çoban Köpeği Ne Kadar Yaşar

Avustralya çoban köpekleri genel olarak sağlıklı köpekler olarak bilinmektedir. Ancak bazı zaman taşıdığı kalıtsal hastalıklara da rastlamak mümkündür. Boylarının yüksek olmasından dolayı kalça çıkığı sorunu görülebilir. Bunun haricinde meyilli olduğu rahatsızlıklar, Katarak, sağırlık, kroner kalp hastalığı (CHD) olarak sıralayabiliriz. Avustralya çoban köpeklerinin ortalama yaşam süresi 12 ila 15 yıl arasında değişmektedir.

Avustralya Çoban Köpeği Sağır mı? Kulak Yapısı Nasıl

Avustralya Çoban Köpeği Sağır mı Kulak Yapısı Nasıl
Avustralya Çoban Köpeği Sağır mı Kulak Yapısı Nasıl

Avustralya Çoban Köpeklerinin kulak yapısı kafatasının yanlarından dik bir vaziyette durmaktadır. Duyma güdüleri o kadar hassastır ki. Bu özelliklerinden dolayı uzun yıllar boyunca çoban köpeği olarak kullanılmaya devam etmektedir. Ancak ileriki yaşlarında sağırlık hastalığına yatkın olduğu için duyma güdülerini kaybedebilirler.

Avustralya Çoban Köpeği Çiftleşme

Avustralya Çoban Köpeği Çiftleşme
Avustralya Çoban Köpeği Çiftleşme

Avustralya Çoban Köpekleri ilk kızan dönemine 12-15 ay arasında girmektedir. Kızan süreleri 9-10 gün arasında sürmektedir. Kızan süresi içerisinde bazı hal ve hareketlerinde değişiklikler görülebilmektedir.

Eğer bir Avustralya Çoban Köpeği aktif olarak çobanlık görevini yapıyor ise gebe olduğu zaman doğum yapana kadar çobanlık görevine ara verdirilmesi gerekir. Avustralya Çoban Köpekleri ilk doğumunda 3-4 arası yavru dünyaya getirebilir. Sonraki doğumlarında ise bu sayı 5’e kadar çıkabilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat