Baytril kuruma hastalığı

Baytril kuruma hastalığı

Baytril kuruma hastalığı

 

Kuruma hastalığı olarak bilinen bu hastalık muhabbet kuşunun hızla kilo vermesine ve sonunda ölümüne sebep olur. Kuşlarda meydana gelen kuruma problemi aslına bakılacak olursa bir hastalık değil, belirtidir. Kuruma aşaması, vücudunda ortaya çıkan hastalığın sonucunda meydana gelir.

 

Kuşun kasları erimeye başlar

 

Normalde kuşun göğüs kemiği kaslarla örtülüdür ve bu kaslar oldukça yumuşaktır.

Normalde muhabbet kuşlarının göğüs kemikleri kas tabakası ile kaplıdır ve bu göğüs kasları oldukça da yumuşak bir dokuya sahiptir. Kuruma hastalığına maruz kalan muhabbet kuşu yemek ve içmekten kesilir. Kuşun vücudu enerjisinin tamamını hastalığı iyileştirmeye ve vücut ısısını korumaya harcar. Bu sırada da muhabbet kuşunun kasları aşırı enerji kaybından dolayı erimeye başlar. Enerji üretmek için kaslarını eriten muhabbet kuşu en kısa süre içerisinde tedavisi yapılmaz ise hastalık ölümle sonuçlanır.

 

Genç kuşlarda daha sık görülür

 

Kuruma olarak adlandırılan hastalığın belirtileri genel anlamda bağımsız olmayı başaramamış genç muhabbet kuşlarında, kronik rahatsızlığı olan kuşlarda, iltihap kapmış olan kuşlarda, parazitlik bir durumda bulunan kuşlarda ve bedeninde tümör bulunan kuşlarda rastlanır.

 

Kuruma hastalığına neden olan sorunlar ve hastalıklar

 

Karaciğer, böbrek ve solunum sisteminde yer alan kronik hastalıklar, vitamin eksikliği, sindirim bozukluğu, parazitler, taşlık kurtları, iltihap, yetersiz beslenme, genç kuşlarda ani değişen diyet programı, pamukçuk veya diğer kuşlar tarafından rahatsız edilip stres altında olan kuşlar.

 

 

Tedavisi

 

Kuruma hastalığının tedavi sürecinde şu yolları izleyebilirsiniz; Antibiyotik vitamin kompleksi ilaçlar (baytril, emtyl), toz mama, e vitamini desteği, buğday özü yağı ve pankreatik enzimler tedavi sürecinde kullanılabilir. Ancak hastalık sürecinde en sağlıklı yol kuşunuzu bir veterinere getirmektir. Nedeni ise kuşunuzdaki kuruluk hastalığının hangi seviyede olduğunu ve hangi türde olduğunu bilmeden uygulanacak tedaviden olumlu sonuç alamayabilirsiniz.

 

Veteriner testlerinden sonra veterinerin uygulayacağı tedavi programının uygulanması kuşunuzun iyileşme sürecini daha olumlu yönde etkileyecektir. Tedavi süreci içerisinde kuşunuzun direnci düşük olacağı için herhangi bir yerden veya sebepten dolayı enfeksiyon kapmaması için oldukça dikkatli olmanız gerekir. Aksi halde üzücü bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat