Belçika Kurdu Nasıl Bir Köpektir - Özellikleri - Yavruları

Belçika Kurdu Nasıl Bir Köpektir – Özellikleri – Yavruları

Belçika Malinois (bilinen adıyla Belçika Kurdu) dünya üzerinde birçok ülkede tanınmış bir ırktır. Kas yapısıyla ön plana çıkan bu ırk, Alman Kurdu ile birçok yönden benzerliğe sahiptir. Koruma içgüdüsü en gelişmiş köpeklerden olan Belçika kurdu, yürüyüş yapmaktan ve koşu oyunları oynamaktan çok fazla  haz alır.

Belçika Kurdu Malinois
Belçika Kurdu Malinois

Belçika Kurdu Özellikleri

Belçika kurdu enerji seviyesi olarak bir insanın asla yetişemeyeceği türden enerjiye sahiptir ve yorulmaya dair herhangi bir üst düzey belirti göstermez. Bu enerjiyi yenebilmesi için gün içerisinde koşu, yürüyüş, parkur gibi  egzersizler yapmalıdır.

Oyun oynamayı seven Belçika Malinois, başka cins köpeklerle orta seviyede iletişim kurabilir, her cinsle anlaşamaz. Özellikle çocuklarla anlaşma noktasında çok iyi olan Belçika kurdu, tanımadığı yabancılara ısınmadan çok samimi hareketler sergilemez.

Belçika kurtları şuan dünya genelinde en çok tercih edilen iş köpekleri ırklarındandır, eğitime olan yatkınlığı, isteği yanı sıra, inanılamayacak şekilde hırslı ve hızlı olmaları onları vazgeçilemeyecek birer iş köpeği haline getirmiştir, Hırslı ve güçlü bir karaktere, yapıya sahip olan bu köpekler yanlış ellerde yanlış şekillerde yetiştirilirlerse eğer çok tehlikeli olabilirler ve istenmeyecek sorunlar ile karşılaşılabilir .

Ayrıca şu makalemize de göz atabilirsiniz >> Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Korona Virüsü Geçer mi?

Belçika Malinois Belirgin Özellikleri

Birçok noktada Alman Kurdu ile benzerlik gösteren Belçika Malinois belirgin farklılıklara sahiptir. Özellikle zekası ve enerjisi bu farklılıklardan en büyüğüdür. Alman kurduna göre gösterdiği çevresindekilere karşı farkındalık ve sahibiyle kurduğu sık iletişim onu öne çıkarır. Alman kurdu birçok kişiye karşı güçlü bağ kursa da, Belçika Malinois en güçlü bağını tek kişi üzerinde kurar. Diğerlerine karşı bağı daha düşüktür.

Belçika Kurdu Yavrusu

Belçika Kurdu Yavrusu
Belçika Kurdu Yavrusu

Belçika Kurdu yavrusu kısa süre içerisinde boy atmaktadır. Birkaç nesne ve konuma karşı içgüdüsel korkuları ve fobileri olabilir. Fakat bu korkular yaş ilerledikçe ortadan kalkar. O yüzden Belçika kurdu yavrusu sahibiyseniz böyle fobilerle karşılaşmanız gayet normal.

Özellikle yavruluk döneminde haftada en az 2 kez fırçalanması gereken Belçika Kurdu’nun eğitimine henüz yavruyken başlanmalıdır. Çok nazik ve kararlı olmanız gerekiyor. Eğer siz nazik ve kararlı olursanız köpeğinizin çok kolay bir şekilde eğitimi aldığını göreceksinizdir.

Sert tepkiler karşısında inatlaşan bir yapıya sahip olan Belçika kurdu yavrusu herhangi bir şekilde ses tonunuzu yükselttiğinizde ya da bağırdığınızda eğitim noktasında sizi bağırdığınıza pişman edebilir.

Özellikle eğitim esnasında bol bol hediyeler, ödüller  vermelisiniz. Bu sayede kısa sürede yüksek başarılar elde edilebilir. Bağlılık ve spor odaklı eğitim vermeniz gereken Belçika kurdu yavrusu, eğitim şartlarını karşıladığınız takdirde çok iyi bir bekçi köpeği olacaktır.

Satılık Belçika Kurdu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satılık Belçika kurdu alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Belçika menşeili bu çoban köpekleri kısa tüylere, büyük çoğunluğu kahverengi gövdeye ve halk arasında maske olarak bilinen siyah yüze sahiptirler. Bu rengin yanı sıra siyah belçika kurdu olarak bilinen siyah renkleride mevcuttur .

Satılık Belçika kurdu alırken fiziklerinin diri, tüylerinin ve gözlerinin parlak  olmasına dikkat etmelisiniz. renk ve fizik yapısında bunlar dışında Eğer herhangi bir farklılık varsa safkan değildir.

Bunun yanı sıra alacağınız satılık Belçika Kurdu kesinlikle enerjik olmalıdır. Eğer hayvanı enerjik görmüyorsanız birkaç saat sonra bir kez daha bakmalı ve hala herhangi bir şey yoksa artık yorulmuş olduğunu yada bir sağlık sorunu olduğunu anlamalısınız.Bu tarz yavruları  satın almanızı tavsiye etmiyoruz.

Satılık Belçika Kurdu Yavrusu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Satılık Belçika kurdu yavrusu da yine yetişkin hale geldiğindeki fiziki özelliklere sahiptir. Kas yapısı diğer köpeklerden ayrılabilecek şekilde olan yavruların safkan olup olmadığını kas yapısı ve tüy yapısıyla anlarsınız. Yavruyken gri veya sarımsı kahverengi tonları olabilir büyüdükçe koyulaşacaktır. Çok nadir siyah uçlu tüylere sahip satılık Belçika kurdu yavrusu bulunur, yine bunlarda safkandır.

Belçika Kurdu Yavruları
Belçika Kurdu Yavruları

Satılık Malinois Yavrusu

Halk arasında Belçika Kurdu olarak bilinen Malinois, sadece isim olarak farklıdır. Yani diğer adıdır. Satılık malinois yavrusu alırken dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ise yılda 1 veya 2 kez normalden çok daha fazla aşırı tüy dökmesinin bilinmesi, her gün ev dışı egzersiz yaptırılması olarak ön plana çıkmaktadır.

Belçika Malinois Yaşam Ortamı

Belçika Malinois müstakil evde veya apartmanda yaşayabilir. Tabi bunun tek şartı ev dışı egzersiz yaptırılması. Ev içerisinde enerjisini tamamen atamayan bu ırk, yapılan tespitlere göre müstakil evlerde daha hareketlidir.

Tüm iklim geçişlerinde adaptasyon süreci hızlıca tamamlanan Belçika Malinois, soğuk iklimlere kıyasla ılıman iklimlerde mutluluk olarak daha iyidir. Ayrıca ev dışarısında da bakılabilir. Köpeğinizle iyi bir şekilde vakit geçirir ve egzersiz yaparken yanında olursanız ev dışında da bakabilirsiniz.

Belçika Kurdu ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

3 thoughts on “Belçika Kurdu Nasıl Bir Köpektir – Özellikleri – Yavruları”

  1. Evrim Aydınlar

    3 aylık bir yavru sahiplendik- Belçika kurdu yavrusu. Evde 3 tanekedimiz var; biri 6, biri 5, biri de 1 yaşında. Kedilerimizle anlaşması ne kadar zaman alır?

  2. Evrim Aydınlar

    3 aylık bir Belçika kurdu sahiplendik. Evde de 3 tane kedimiz var; 6,3 ve 1 yaşındalar. Kedilerimizle anlaşması için neler yapmalıyız?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat