Belçika Malinois Köpeği Özellikleri - Fiyatı ve Yavrusu

Belçika Malinois Köpeği Özellikleri – Fiyatı ve Yavrusu

Malines adı, Belçika’nın Malines şehrinden (günümüzde bu şehir Mechhelen olarak geçmektedir) gelmektedir. Belçika çoban köpeklerinin dört farklı çeşidi vardır. Bu dört cins Laekenois, Tervuren, Gronendael ve Malinois’dir. Kimi ülkelerde bu dört cins tek tür olarak kabul edilir, kimi ülkelerde ise de ayrı bir şekilde sınıflandırılır.

Amerika’yı örnek gösterecek olursak, Malinois 1959 yılından bu yana ayrı bir ırk olarak kabul edilmektedir. Alman Çoban Köpeği ve Malinois arasındaki bir takım benzerlik görmezden gelinemez; ancak aralarında bazı bariz farklar da bulunmaktadır. Malinois’in bacakları daha uzun ve daha iri kemiklidir. Malinoisler kendi topraklarında muhteşem bir sürü köpeği olarak görülürler.

Bu cinsin kökünün Antik Mısır dönemlerine kadar dayandığı tahmin edilse de, bugün bildiğimiz yapısıyla Belçika Çoban Köpekleriyle alakalı yazılan yazılar 17. Yüzyıla kadar takibi yapılabilmiştir. Bunun yanında Alman Çoban Köpeği’nin de mimarı olan Max von Stephanitz’e ait olan 1923 tarihinde yazılmış “The German Shepherd in Words and Pictures” isimli kitaptan alınan bilgilere göre; Belçika Çoban Köpekleri hala yaşamalarına devam etmektedir.

1800’lü senelerin sonlarına doğru Avrupa’da milliyetçilik yükselmeye başlamıştı. Bunun da etkisi ile Avrupa’da yer alan birçok ülke kendi topraklarına has bir köpek cinsine sahip olma amacındaydı. Kendi cinslerinin standartlarını belirlemek ve başka ülkelerden ayrı tutmak için düzenli çalışmalar başlattılar. 1830 yılında bağımsızlığını ilan etmiş olan Belçika’da ise 28 Eylül 1891 yılında “The Club du Chien de Berger Belge” ismi altında iki tane Belçika Çoban Köpeği Kulübü kuruldu.

Sürüleri bekleme amacıyla kariyerleri başlamış olsalar da Malinois cinsi köpekler geçmişte çok daha ciddi görevleri de başarıyla yerine getirmişlerdir. 1. Dünya Savaşı sırasında cepheler arası mesaj taşıma, takım ve yük taşıma ve ilkyardım/ambulans gibi önemli görevleri büyük bir başarıyla yerine getirmişlerdir.

Günümüzde ise Malinois cinsi köpekler gerek polisler gerek özel kuvvetler gerekse arama kurtarma ekipleri olsun kendilerine verilen her türlü zorlu görevi büyük bir başarı ile yerine getirmektedirler.

Belçika Malinois Özellikleri ve Karakteri 

Belçika Malinois Özellikleri ve Karakteri 

Belçika Malinois cinsi köpekler bir işçi köpeğinin ve enerjinin dayanıklılık kombinasyonlarıyla birleşmektedir. Bu birleşim dizilimine asalet ve zekâ da eklendiği zaman mükemmel bir köpek meydana çıkıyor.

Geçmişlerine bakıldığı zaman bir çoban köpeği olan Malinois her daim hayat dolu, istekli ve neşeli bir köpektir. Hız, dayanıklılık ve çeviklik için üretilmiş olan Malinois cinsi köpeklerin aktif olabilecekleri bir yaşam tarzına ihtiyaçları vardır ve sahibinin de bu hayata ayak uydurması oldukça önemlidir. İşçi sınıfı kategorisinde yer aldıklarından bahsetmiştik.

Bu köpeklere bir görev verildiğinde kesinlikle gözünüz arkada kalmaz. Verdiğiniz görevi bitirmek için adeta canını dişine takar. Bu köpekler ateşin başına yatıp saatlerce yatan hayvanlar gibi değildir. İster çoban köpekliği yapsın, ister polis görevlerinde kullanılsın, ister oyun oynasın; hemen hemen her gün yoğun bir egzersiz ve aktivite ihtiyacı hisseder.

Kökeni sürü köpeği olduğundan dolayı herhangi bir şeyi kovalamak doğal yapısında vardır. Sürüye uymayan bir durum görürse ya da alışılmış düzenin dışında bir durumla karşılaşırsa istisna göstermeden kovalamaya başlar. Bu durumdan arabalar, koşan insanlar, sincaplar, bisikletler ve bazı diğer küçük hayvanlar da haliyle nasibini alır. Bu kovalama içgüdüsü bir saldırı hareketinden çok gütme, yönlendirme davranışı olarak düşünülmektedir.

Belçika Malinois Vücut Yapısı ve Renkleri

Belçika Malinois Vücut Yapısı ve Renkleri

Malinois cinsi köpekler dengeli, kare tipi vücutlu, kaslı ve asil bir görünüşe sahiptir. Erkek olanlar 60-66 cm. yüksekliğe ve 27-36 kg. arasında ağırlığa ulaşabilirken, dişiler ise 55-60 cm. yüksekliğe ve 19-27 kg. ağırlığa kadar ulaşabilir.

Malinois cinsi köpekler burun ucundan kuyruk sokumuna kadar harika bir vücut yapısına sahiptir. Göğüs kemiğinin uç kısmından arka kıç bölgesine kadar olan bölüm genellikle köpeğin yüksekliği ile eşittir. Bu durumda vücuduna kare şeklinde bir görünüm kazandırır. Kafatası kuvvetli, vücudu ile orantılı bir şekilde büyüklüğe sahip ve diğer kurt köpeklerinde de görüldüğü gibi kama şeklindedir.

Gözleri kahverengidir. Gözlerinin büyüklüğü orta boydur ve badem şekline benzemektedir. Kulakları eşkenar üçgen şeklindedir ve yapıları da oldukça serttir, diktir ve vücut yapısına orantılı büyüklüğe sahiptir. Göğüs bölgesinin en alt noktasından dirseğe kadar ulaşabilmektedir.

Malinoisların kürkleri oldukça önemlidir. Çünkü yazımızın başında da belirttiğimiz gibi dört çeşit Belçika Çoban köpeği cinsine bakıldığı zaman onları ayıran en büyük özelliklerinin kürk yapıları oldukları görünmektedir. Çift katmanlı bir kürke sahiptir ve tüy yapıları diğer çoban köpeklerine nazaran daha kısadır. Kürkü kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olabilecek şekilde serttir ve oldukça yoğun bir alt katmana sahiptir.

Kulaklarda, kafada ve alt bacaklarda tüyler daha da kısalmaya başlar. Kuyrukta ve boyunda ise tüy yapıları biraz daha uzun olabilmektedir. Renkleri bakımında Maun ağacı kahverengiden açık kahverengiye kadar bütün kahve tonları görülebilmektedir ve gri renk de nadiren de olsa görülen renkler arasındadır. Yüzünde maskesi vardır ve kulakları kesinlikle siyahtır. Boynuna ve parmak ucuna uzanmamak şartıyla göğüs ucundaki ufak bir bölüm beyaz olabilir.

Belçika Malinois Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Belçika Malinois Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Malinois cinsi köpekler kısa tüylü ve su geçirmez bir kürke sahip oldukları için bakımları da oldukça kolaydır. Her gün taranma ihtiyacı hissetmez. Orta sertlikte bir fırça yardımıyla haftada bir taranması yeterli olacaktır. Malinois cinsi köpekler yılda iki defa yoğun bir şekilde tüy dökerler.

Bu süreler içerisinde günde bir tarama yapmanız ölü tüylerin dökülmesi ve yeni tüylerin çıkması için daha faydalı olacaktır. Bir çamur batağına batmadığı sürece yıkamanıza gerek yoktur. Bütün köpeklerde olduğu gibi Malinoisların da tırnakları düzenli bir biçimde kesilmesi gerekmektedir. Kesmemeniz durumunda uzun tırnakları koşması ve yürümesi halinde köpeğinize acı verebilir hatta sakatlanmasına bile sebep olabilir.

Belçika Malinois Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Belçika Malinois Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Malinois cinsi köpekler yabancı insanlara karşı oldukça mesafeli tavırlar sergiler. Soğuk davranır ve yaptıkları bütün hareketleri izlerler. Düzenli bir şekilde sosyalleştirildiklerinde ise şüpheciliği ve çekingenliği üstünden atabilir. Aile bireyleri ile zaman geçirmekten çok hoşlanır. Ailesine kendini adamış, sadık ve oldukça fazla korumacı bir köpektir. Çocuklarla oldukça iyi anlaşır; hatta küçük yaşta tanışmaları halinde evdeki diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşabilir. Tanımadığı hayvanları ise sürüye karşı bir tehdit olarak algılayabilir ve o hayvanlara karşı tutarlı tavırlar sergiler.

Belçika Malinois Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Belçika Malinois Sağır mı Kulak Yapıları Nasıldır

Belçika Malinois cinsi köpeklerin kulak yapıları üçgen yapıda dik şekildedir. Oldukça iyi duyma güdülerine sahip olan bu köpekler en ufak bir ses tonuna bile anında tepki verebilir.

Belçika Malinois Ne Kadar Yaşar?

Malinois cinsi köpeklerin sahipleri tarafından sık olarak belirtilen hastalıklar aşağıda belirtildiği gibidir ve köpeğinizin bu hastalıklara karşı düzenli olarak veteriner kontrolünden geçmesi tavsiye edilmektedir.

  • Pannus
  • Dirsek çıkığı
  • Progresif retinal atrofi
  • Katarakt
  • Hipotiroid
  • Hemanjiosarkom

Son olarak Malinois cinsi köpekler yaklaşık 12-16 yıl arasında yaşamını sürdürebilmektedir.

Belçika Malinois Çiftleşme

Belçika Malinois cinsi köpekler ilk kızan dönemine 7-11 aylık iken girerler. İlk kızan döneminde çiftleştirilmesi önerilmez. Kızan dönemleri 8-10 gün arası sürmektedir. İlk doğumlarında 3-4 arası yavru dünyaya getirebilir. Sonraki doğumlarında ise bu sayı 7’ye kadar ulaşabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat