Bernesse Dağ Köpeği Özellikleri ve Yavrusu

Bernesse Dağ Köpeği Özellikleri ve Yavrusu

Bernese Dağ Köpeği Alp dağlarında yaşayan hayvanları sürümek ve kollamak için kullanıldığı ve geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Sennenhund gurubunda yer alan bu tür ikinci büyük ırk olma özelliğini taşımaktadır.

Kendi kategorisinde dört farklı türde yer alan bu cinste en küçük olan cinsi Entlebucher, ondan biraz daha büyük olanı Bernese ve Appenzeller, içlerinde en büyük olanı ise Büyük İsviçre Dağ Köpeği olarak bilinmektedir. Hem aile ortamı hem de çalışma ortamına kolaylıkla ayak uydurabilen bu cins sürüleri otlattığı gibi çok eski yıllarda süt arabalarını çekme ve karlı dağlarda kurtarma köpeği olarak faaliyet göstermiştir.

Çok çalışkan olmasıyla nam salan Bernese Dağ Köpeği engebeli arazilere ve oldukça zorlu iklim şartlarına dayanıklı bir köpektir. Kendisine nazik davranıldığı takdirde küçük çocuklarla iyi geçinebilen bu sevimli köpek aile bireylerine karşıda oldukça itaatkâr ve sadıktır. Tüm bunların yanı sıra köpek ırkları içerisinde en zeki türler arasında yer aldığını da unutmamak gerekir. Ayrıca en pahalı köpek cinslerinden bir tanesi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir.

Bernesse Dağ Köpeği Özelliği ve Karakteri

Bernesse Dağ Köpeği Özelliği ve Karakteri

Köpek uzmanlarının dev ırk olarak adlandırdıkları Bernese Dağ Köpeğinin kilosu ve boyu bu nitelikleri oldukça desteklediğini göstermektedir. Bu köpeklerin boylarının ortalama 58-71 santimetre uzunluğunda ve ağırlıklarının ise yaklaşık 36-50 kilogram arasında olduğu ifade edilmektedir.

Görünüş itibari ile oldukça sevimli ve yakışıklı olan bu cinsler, vücudundan sarkan uzun pamuksu tüyleri ile de dikkat çekmektedir. Tüy yapıları iki katmandan meydana gelmektedir. Birinci katmanı çok yoğun ve gürdür, dış katmanı ise kıvırcık veya düz olarak inmektedir.

Bernese Dağ Köpeklerinin bu iki katmanlı tüy yapıları onları dondurucu soğuklara karşı dirençli ve dayanıklı hale getirmektedir. Bernese Dağ Köpeklerinin tüyleri oldukça uzun ve parlaktır, renkleri ise kahverengi, siyah ve beyaz olmak üzere üç renge ayrılmaktadır. Göğüs ve yüz bölgeleri beyaz, sırtından ayaklarına kadar olan bölüm ise siyah, yüzünde ve ayaklarında ise kahverengi lekeler bulunmaktadır. Tüy yapıları çok yoğun olduğundan dolayı sıklıkla tüy dökerler. Ayrıca tüyleri sık ve uzun olduğu için haftada 2-3 defa fırçalanması gerekmektedir.

Bernese Dağ Köpeklerinin siyah burnu ve koyu renk gözleri vardır. Her iki yana sarkmış vaziyette üçgen kulaklarıyla oldukça sakin bir görüntü sergilemektedir. Kuyrukları da yine sarkık ve uzundur. Sık tüyleri onu kötü hava koşullarına karşı dayanıklı hale getirmiştir. Bu nedenle sıcak hava şartlarında yaşaması onun için pek uygun değildir, soğuk iklimi olan bölgelere daha kolay uyum sağlar.

Bernesse Dağ Köpeği Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Bernesse Dağ Köpeği Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Bernese Dağ Köpekleri üç farklı renkten oluşmaları ile dikkat çekmektedir. Bacakları, koyu siyah vücutları, kulakları ve başı, esmer pas rengi yanakları ve kalçaları, ayak parmakları, beyaz göğüsleri ( alına doğru uzayan düz bir çizgi halinde) ve kuyruk ucu vardır.

Yoğun ve gür alt tabakası mevcuttur. Üst tabakası ise orta boyda düz veya kıvırcıktır. Kürkü su geçirmezdir ve serttir ancak fazla da sert değildir. Gün boyunca dış tüy tabakası tüy döktüğünden 2-3 günde bir fırçalanması önerilmektedir.

Bernesse Dağ Köpeği Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Bernesse Dağ Köpeği Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Kendisi ile ilgilenilmesinden çok hoşlanan Bernese Dağ Köpekleri çocuklarla da oldukça iyi zaman geçirir, diğer hayvanlarla da arası iyidir ve genel olarak sakin huylu bir köpektir. Ailesine de oldukça sadık olduğu belirtilmektedir.

Dikkat kabiliyeti oldukça yüksek olan Bernese Dağ Köpekleri sosyaldir ve saldırgan ya da yabani tavırlar kesinlikle sergilemez. Bernese Dağ Köpeklerinin enerjilerinin çok yüksek olduklarını, yorgunluk hissi olmadıklarını ve dinlenmeye de ihtiyaç duymadıklarını ifade eden uzmanlar, Bernese Dağ Köpeklerinin enerjilerini atabilmeleri için düzenli olarak egzersiz ihtiyacı duyduklarını belirtmektedir.

Bu sebeple Bernese Dağ Köpeği sahipleri, köpeklerini düzenli bir biçimde dışarı çıkararak gezdirmeli ve köpeklerinin enerjilerini atabilmeleri için oyun oynama ve egzersiz yapma olanaklarını sağlamalıdır. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi de Bernese Dağ Köpeklerinin gelişebilmeleri için egzersizlerinin çok uzun yaptırılmaması ve kilo almalarının önüne geçilmesidir. Kendisinde dinlenme ihtiyacı duymadığından dolayı ve dolayısıyla kendisi durup dinlenmeyeceği için, köpek sahiplerinin bu konu hakkında oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Bernese Dağ Köpekleri iri ırk kategorisindedir ve içgüdüsel olarak bekçilik ve alan koruma özellikleri oldukça gelişmiştir. Aile hayatına iyi uyum sağlarlar. Fakat enerji seviyelerinin yüksek olması, çok fazla tüy dökmesi ve diğer ırk özelliklerinden dolayı ev ve apartman yaşantısına pek uygun olmadıkları düşünülüyor.

Eğer bu olumsuz şartlara rağmen ev veya apartmanda yaşayacaksa da düzenli bir biçimde dışarı çıkartılmalı ve enerjilerini atmalarının sağlanması tavsiye edilir. Rahat bir yaşam sürdürebilecekleri en uygun ortam; enerjilerini boşaltabilecek ve egzersizlerini yapabilecek geniş bahçeli müstakil bir evdir.

Bernesse Dağ Köpeği Vücut Yapısı ve Rengi

Avustralya Çoban Köpeği Vücut Yapısı ve Rengi
Avustralya Çoban Köpeği Vücut Yapısı ve Rengi

Sunnerhund ırkının iki numaralı büyüğü olarak görülen Bernese Dağ Köpeği Golden Retriever cinsine oldukça fazla benzetilmektedir. Sağlam duruşu ile oldukça çekici bir görünüşe ve tüy renkleri ile harika bir görünüme sahiptir. Badem şeklindeki gözleri genel olarak koyu kahverengi tonlarındadır. Boyu oldukça kuvvetli ve kaslı görüntüsü ile orta uzunluğa sahiptir.

Omuz yapısı ise oldukça kaslı ve geniştir. Göğüs yapısı da oldukça kaslı ve güçlü bir görünüme sahiptir. Yuvarlak ve kısa ayaklara sahip olan Bernese Dağ Köpeğinin bacakları çok kuvvetlidir. Bu cinsin kabul edilen tüy rengi üç rengin birleşiminden oluşmaktadır.

Alev, siyah ve beyaz renkleri vücudunun her bir bölgesinde muazzam bir görünüm sergilemektedir. Erkekler 35-55 kilogram arasında ağırlığa ve dişiler ise 35-45 kilogramağırlığa ulaşabilmektedir.

Bernesse Dağ Köpeği Ne Kadar Yaşar?

Bernesse Dağ Köpeği Ne Kadar Yaşar

Bernese Dağ Köpekleri uygun çevre koşullarının sağlanması ve düzenli beslenmesi halinde oldukça uzun bir hayat sürebilir. Her zaman kaliteli köpek mamaları ve diyet programına uygun beslenme koşulları ile ortalama yaşam süresi 7 ila 10 yıl arasında değişkenlik gösterdiği ifade edilmektedir.

Diğer birçok köpek ırkında da olduğu gibi Bernese Dağ Köpeği içinde bazı kronik ve kalıtsal hastalıklara rastlamak mümkün olabilir. Köpeğinizin her zaman sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için kişisel bakım uygulamalarını kesinlikle aksatmamanız gerekmektedir.

Ayrıca rutin egzersiz, beslenme, veteriner muayenesi ve temizlikleri oldukça özem arz etmektedir. Bağışıklık sisteminin korunması ve vücut direncinin her zaman yüksek olması için köpeğinize aşı uygulamaları yaptırmayı kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Bernesse Dağ Köpeği Sağır mı? Kulak Yapısı Nasıl

Bernesse Dağ Köpeği Sağır mı Kulak Yapısı Nasıl

Bernesse Dağ Köpeğinin kulak yapısı uzun tüylü ve başından aşağı doğru sarkık vaziyette durmaktadır. Kulakları kulak deliğini kapatmasına rağmen yine de oldukça iyi duyma yeteneğine sahiptir.

Bernesse Dağ Köpeği Çiftleşme

Bernesse Dağ Köpeği Çiftleşme

Bernesse Dağ Köpekleri ilk 15 ayın ardından ilk kızan dönemine girmeye başlar ve kızan dönemi 8-10 gün arası sürmektedir. Kızan zamanındaki hal ve hareket değişiklikleri enerji kaybı, isteksiz hareketler ve yalnız kalma isteği gibi sıralanabilir. İlk doğumunda 3-4 arası yavru dünyaya getirebilir. Sonraki doğumlarında ise yavru sayısı 6’ya kadar çıkabilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat