Bichon Frise Özellikleri ve Fiyatı - Isırır mı

Bichon Frise Özellikleri ve Fiyatı – Isırır mı?

Bichon Frise cinsi köpekler Avrupa’nın Akdeniz bölgesinde yer alan Water Spaniel ve Barbet köpeklerinin kökünden geldikleri tahmin edilmektedir. İlk başlarda Barbichon ismini alan bu cins sonrasında ise Bichon olarak kısaltılmıştır. Günümüze bakıldığında ise Bichon Havanai, Bichon Maltais, Bichon Bolognais ve Bichon Teneriffe olarak dört farklı türe ayrılmaktadır. Sonrasında ise dünyanın dört bir yanına yayılarak popülerliği artmaya başlamıştır.

Harika yapısı oldukça sevimli ve şefkatli olduklarının bir göstergesidir. Çocuklar da dâhil olmak üzere diğer canlılarla iyi vakit geçirebilen bu cins ilgi odağı olmaktan çok hoşlanır. Küçük boylu köpek cinsleri içerisinde yer alan Bichon Frise, oldukça zeki ve son derece kendinden emin yapısı ile bilinmektedir. Bu cinsin ev yaşantısındaki tek olumsuz yönü, aile bireyleri evden çıktığı zaman ayrılık korkusu çektiği tahmin edilmektedir. Bu durum da Bichon Frise cinsi köpeğin yalnız başına kalmaktan kesinlikle hoşlanmadığı anlamına gelmektedir.

Bichon Frise Özellikleri ve Karakteri 

Bichon Frise Özellikleri ve Karakteri 
Bichon Frise Özellikleri ve Karakteri

Harika bir dış görünüme sahip olan Bichon Frise cinsi köpekler küçük beyaz tüyleriyle küçük köpek ırkları arasında yer almaktadır. Kimi zaman beyaz kanişler ile karıştırılabiliyor ancak bu cins Bichon Frise olarak geçmektedir.

Bu köpekler Madagaskar yakınlarında yer alan Afrika sahillerinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Sonrasında ise Kuzey İtalya’daki Bologna civarlarında yetiştirilmeye devam edilmiştir. Bichon Frise ’in Akdeniz’de doğduğu ve ticaret aracılığı ile başka ülkelere ulaşıldığı ve bu şekilde türünün yaygınlaşmaya başladığı bilinmektedir. Bichon Frise köpek cinsleri oldukça küçük boylu olmalarına karşın çok güçlü bir karakter yapısına sahiptir. Diğer küçük köpek cinslerine göre daha güçlüdürler.

Bichon Frise cinsi köpekler tek tip renkten meydana gelmektedir, her zaman renkleri beyazdır. Siyah burunları ve siyah gözleri vardır. Eviniz ve aileniz için evcil bir hayvan arıyorsanız mutlaka Bichon Frise cinsi köpeği düşünmenizi tavsiye ederiz. Bu küçük yaratık oyun oynamaktan çok hoşlanır ve her zaman mutlu kalmayı bir şekilde başarır. Oldukça nazik ve sevecendir, sahibi ile çok güzel bir bağ kurabilir.

Bichon Frise cinsi köpeklerin başka bir özelliği ise tüy dökümünü fazla yapmamasıdır. Uzun yapılı tüylere sahip olmasına rağmen tüyleri çok fazla dökülmemektedir. Alerji hastalıkları olan kişiler için bu köpek cinsini beslemeleri daha faydalı olacaktır. Bichon Frise cinsi köpekler sahibinden ve aile bireylerinden ayrıldığı vakit çok fazla acı çeker. Mümkün olmadığı sürece bu köpek cinsini tek başına bırakmamanızı tavsiye ediyoruz. Sahibinin veya ailesinin kısa süreli yokluğunda bile tranvallar yaşayabilir ve psikoloji bozulabilir.

Bichon Frise cinsi köpekler oldukça akıllı köpeklerdir, oyun oynamaktan çok hoşlanırlar, aynı zamanda eğitim alma konusunda da oldukça eğilimli bir köpek cinsidir. Eğer onu eğitmek istiyorsanız bunu kolaylıkla kendiniz de yapabilirsiniz. Köpeğinizi eğitirken kesinlikle ses yükseltmeler ve sert müdahaleler yapmamanızı tavsiye ediyoruz, güzel ve nazik bir şeklide eğitim vermeniz hem sizin hem de onun açısından daha iyi olacaktır.

Diğer köpek cinsleri ile oldukça iyi geçinirler ancak evinize tanımadığı bir yabancı girdiğinde mutlaka sizi uyarmak için harekete geçecektir. Yaklaşık olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşamını sürdürebilmektedir. Boyları 25 ile 32 cm. arasında olup kiloları ise 3 ile 5 kilo arasında değişiklik göstermektedir.

Bichon Frise Vücut Yapısı ve Renkleri

Bichon Frise Vücut Yapısı ve Renkleri
Bichon Frise Vücut Yapısı ve Renkleri

Bichon Frise cinsi köpekler sanki bir kartopu gibi bembeyaz, oldukça sevimli bir oyuncak köpek türüdür. Bu evcil köpeklerin boyu 25-32 cm. arasındadır. Ağırlıkları ise her iki cinsiyette de 3-5 kilo arasında değişiklik gösterir.

Oldukça uzun tüylere sahip olan bu cinslerin tüy yapıları yumuşak ve çift katlıdır. Genellikle beyaz renkte olanları tercih edilirken, turuncu ve gri renkte olanlarında az miktarda olsa bulunmaktadır. Fakat beyaz renk haricinde olanlar safkan olarak kabul edilmemektedir. Uzun ve tüylü kulakları vardır. Gözleri boncuk gibi siyah ve yuvarlaktır. Burunlarında aynı şekilde siyahtır.

Nadiren de olsa ısırma eğilimleri gösterebilen bir köpektir. Tüy dökümü çok az seviyede olduğu için evde bakılabilecek bir hayvandır. Oldukça sakin ve egzersiz ihtiyacı hissetmeyen bir köpektir. Maksimum 15 yıl kadar hayatta kalabilir.

Bichon Frise Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Bichon Frise Tüy Döker mi Tüy Bakımı
Bichon Frise Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Kürkünün her zaman sağlıklı bir şekilde kalabilmesi ve deri yapısının koruma altında olması için düzenli bir şekilde taranma ihtiyacı duyan Bichon Frise köpeklerine her zaman dikkatli bir temizlik gerekmektedir.

Özellikle sık tüy yapısına sahip olan bu cins günlük olarak taranması gerekmektedir. Bunun yanında yılda bir kere banyo yaptırmanız ona yeterli olacaktır. Tüyleri içinde ayrıca kesim yaptırabilirsiniz. Beraberinde ise kulaklarının içi nemli bir bezle haftalık olarak silinmesi faydalı olacaktır. Ayrıca göz kenarlarının da aynı özenle temizlenmesi tavsiye edilmektedir.

Her zaman temiz bir yerde yaşaması gereken Bichon Frise cinsi için rutin olarak ev temizliğine özen göstermeyi de asla unutmayın. Son olarak temizlik yaparken kesinlikle kimyasal deterjan veya temizlik maddesi kullanmayın.

Bichon Frise Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Bichon Frise Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi
Bichon Frise Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

İnsanlara olan yakınlığı ile adından söz ettiren Bichon Frise cinsi oyuncu ve eğlenceli karakteri ile çocuklarla da oldukça iyi anlaşabilmektedir. Bu nedenler çocuğu olan aileler için de harika bir evcil hayvan olacaktır. Her zaman çocuklara karşı ilgi duyan, alakalı ve mutlu tavırlar sergileyen bu sevimli köpeğimiz evin içinde siz nereye giderseniz kuyruk gibi peşinize takılmaktadır.

Ancak yaşı daha küçük olan çocuklar ile yalnız başına bırakılmaması gerekmektedir. Bunun yanında Bichon Frise cinsi köpeğinizi yavruluk zamanından itibaren başka evcil hayvanlar ile tanıştırmanız halinde onlarla da oldukça iyi geçinecektir. Fakat daha küçük yapıdaki evcil hayvanlar ile yalnız başına kesinlikle bırakılmamalıdır. Doğası gereği avcılık içgüdüsü bulunmasından dolayı bu cins köpekler küçük evcil hayvanlara zarar verebilmektedir.

Bichon Frise Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Bichon Frise Sağır mı Kulak Yapıları Nasıldır
Bichon Frise Sağır mı Kulak Yapıları Nasıldır

Kulak yapıları ufak ve yünlü biçimde kafasının arka çaprazına doğru uzamaktadır. Duyma güdüleri normal derecededir. Normal şiddetli seslere tepki verebilir. Sahibinin ise sesini duyduğunda anında tepki verebilir.

Bichon Frise Ne Kadar Yaşar?

Bichon Frise Ne Kadar Yaşar
Bichon Frise Ne Kadar Yaşar

Bichon Frise cinsi köpeğinizi düzenli bir şekilde beslemeniz ve ona uygun çevre koşullarını sağlamanız durumunda oldukça uzun bir süre hayatta kalabilir. Her zaman kaliteli köpek mamaları ve diyetine uygun beslenmesi halinde ortalama 12 ila 15 yıl arasında hayatta kalabilmektedir. Diğer birçok köpek ırkında da olduğu gibi Bichon Frise cinsi köpeklerde de bazı kronik ve kalıtsal hastalıklara rastlamak mümkündür.

Bichon Frise cinsi köpeğinizin her zaman sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için kişisel bakım uygulamalarını kesinlikle aksatmamanız gerekmektedir. Ayrıca rutin egzersiz, beslenme, temizlikleri ve düzenli veteriner muayeneleri oldukça önem arz etmektedir. Vücut dirençlerinin her zaman yüksek kalabilmesi ve bağışıklık sisteminin koruma altında olabilmesi için Bichon Frise cinsi köpeğinizin aşı uygulamalarını kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Bichon Frise Çiftleşme

Bichon Frise Çiftleşme
Bichon Frise Çiftleşme

Bichon Frise cinsi köpekler ilk kızan dönemine 9-12 aylık iken girmeye başlarlar. Kızan süreleri 7-11 gün arası sürmektedir. Kızan döneminde iken hareket ve tavırlarında bazı değişiklikler görülebilir. İlk doğumlarında 1-2 arası yavru dünyaya getirebilir. Sonraki doğumlarında ise bu sayı 3’e kadar çıkabilmektedir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat