Bichon Havanese Özellikleri ve Fiyatı - Ne Yer

Bichon Havanese Özellikleri ve Fiyatı – Ne Yer?

Kökeni Küba olan Bichon Havanese cinsi bunun yanında Bichon Havanais, Havanese Cuban Bichon, Havaneser, Bichon Havanes, Bichon Habanero veya Havenezer olarak da bilinmektedir. Bichon Havanese ırkı nesli tükenmiş olan Blanquito de la Habane ya da silk Dog ırklarının kökeninden gelmiştir. Küba halkı Bichon Havanese ırkını Blanquito de la Habana ile Alman be Fransız Poodles’le melezlemesi sonucu elde ettiği tahmin edilmektedir. Bichon Havanese ırkı 19.

Yüzyılda dünyaya gelmiştir ve 20. Yüzyılda ailelerin en çok tercih ettiği köpek cinsi haline gelmiştir. 1960 senesinde birçok Küba halkı Amerika’ya göç ederek Bichon Havanese cinsi köpeklerini de yanlarında getirmişlerdir.

Bichon Havanese ırkının Amerika Birleşik Devletleri’nde yayılması 1970’li yılları bulmuştur. Bayan Goodle, Bichon Havanese ırkının neslinin tükenmesini engelleyebilmek için Kübalı insanlardan 11 tane Bichon Havanese cinsi köpek alarak engellemeye çalışmıştır.

Bayan Goodle’ın köpekleri 1974 senesinde ortaya çıkarak resmileşme süreci 1980 yılını bulmuştur. Alman ırklarında ise kısa tüylü olan türleri 1980’li yıllarda kendini göstermeye başlamıştır. Çiftleştirilmeye pek uygun olmamalarına rağmen oldukça sağlıklı köpeklerdir.

Bichon Havanese Özelliği ve Karakteri

Bichon Havanese Özelliği ve Karakteri
Bichon Havanese Özelliği ve Karakteri

Bichon Havanese cinsine eğitim verilirken kesinlikle bu köpeklerin belirgin olan özelliklerinin dikkate alınması gerekmektedir. Bichon Havanese cinsi köpekler oldukça küçük ve görkemli bir görüntüye sahiptir. Oldukça oyuncu bir karaktere sahip olan bu köpekler çocuklarla zaman geçirmekten son derece mutlu olurlar. Zeki oluşları, karakteristik özellikleri ve aynı zamanda uysal karakteri ile göz önünde bulundurularak eğitilmelerine devam edilmelidir.

Bichon Havanese cinsi köpeklerin hırçın ve saldırgan bir karaktere bürünmemesi için eğitimleri boyunca kesinlikle onlara sıcak ve nazik davranılması gerekmektedir. Aynı zamanda çevresine karşı da oldukça duyarlı olan bu hayvanların, insanlarla iletişim ve uyumu son derece iyidir.

Bichon Havanese cinsi köpekler sosyal alanlarda da oldukça iyi uyum ve iletişim halinde olurlar. Bu nedenle eğitimleri boyunca sosyal faaliyet karakterlerinindi köreltilmemesi göz önünde bulundurulmalıdır.

İnsanlarla oldukça iyi anlaşan bu cins, geçmiş tarihten bu yana sahiplerine çok yakın ve samimi olması nedeniyle sürekli ilgi görmüştür. Bazı zamanlarda bu özelliğinden dolayı Türkçe tabiri ile “yapışkan” anlamını barındıran lakaplar takılan Bichon Havanese cinsi, oldukça fazla sevecen ve tam bir aile köpeğidir.

Oldukça sosyal bir cins olmasından dolayı tek başlarına uzun süre kalamayan Bichon Havanese cinsleri, yalnız başına bırakıldıkları zaman kendisini stres altında hissedebilir. Evin içinde bile sahibini sürekli oradan oraya takip eden bu cins insan ilgisine her zaman ihtiyaç duyar.

Bichon Havanese cinsi fazlasıyla gözlemci ve zeki bir köpektir. Her türlü numarayı kolaylıkla öğrenebilen bir cins olup aynı zamanda bütün gün sahibinin kucağında oturarak çevresini izlemekten mutluluk duyar.

Bichon Havanese ırkı köpekler ne kadar sosyal hayvanlar olsa da ilk kez gördükleri insanlara karşı bazı çekinden tavırlar sergileyebilir. Bu gibi durumlarda Bichon Havanese köpeğinizin misafirlerinizi uzaktan gözlediğine veya onlardan saklanmaya çalıştığına şahit olabilirsiniz.

Bichon Havanese Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Bichon Havanese Tüy Döker mi Tüy Bakım
Bichon Havanese Tüy Döker mi Tüy Bakım

Bichon Havanese cinsi köpeklerin tüy rengi ve yapısı bakımından birçok çeşidi bulunmaktadır. Tüylerinin kısa olmasının yanında dalgalı, örgülü hatta kıvırcık olma ihtimalleri vardır. Fakat tüy yapısı örgülü olanlar Amerikan Kennel Kulübü ve Kanada Kennel Kulübü tarafından safkan olarak tanınmamaktadır.

İç ve dış tüy katmanları yumuşak ve çift katlı bir yapıya sahiptir. Tüy yapısı 12-20 cm. uzunluğa kadar erişebilmektedir ve inci rengindedir. Düz yapıda veya kısa tüylü Bichon Havanese cinsi köpekler resesif gen taşıyan iki yetişkin köpeğin çiftleşmesi sonucunda meydana gelir.

Yavruların hepsi olmasa bile en az bir tane düz tüylü yavru elde etmek için bu çiftleşme yeterli olacaktır. Düz tüylü olan Bichon Havanese cinsi köpekler gösteri yapmaya pek uygun olmamalarının yanında üreme açısından da pek uygun görünmez.

Tüy renkleri çikolata rengi olan cinsler haricinde diğer renkleri ne olursa olsun göz çemberleri daima siyah olur. Bichon Havanese cinsinin tüy renkleri gümüş, krem, siyah, beyaz ve altın rengimde dâhil birçok farklı şekilde olabilir.

Bichon Havanese Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Bichon Havanese Çocuklarla ve Çevre İlişkisi
Bichon Havanese Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Apartman yaşantısının oldukça uygun bir köpektir. Çok iyi bir şekilde sosyalleştirildiği takdirde yabancı insanlar ve hayvanlarla iyi anlaşabilir. Çocuklarla arası çok iyidir ve sanki kendisinde onlar gibi çocukmuşçasına oynar. Enerjisi oldukça yüksek bir köpek olduğu için günlük egzersiz ihtiyaçlarını aksatmamak gerekmektedir. Uzun bir süre evde yalnız bırakılmamalıdır.

Uzun süreli iş hayatı olan kişiler için bu köpek pek önerilmez çünkü uzun süre yalnız kaldıktan sonra canı sıkılıp yalnızlık hissetmeye başlayacağından evdeki eşyalara zarar vermeye başlayabilir.

Bichon Havanese Vücut Yapısı ve Rengi

Bichon Havanese Vücut Yapısı ve Rengi
Bichon Havanese Vücut Yapısı ve Rengi

Saf beyaz renge sahip olan Bichon Havanese cinsi köpeklerin yumuşak kaplama yapısı ile ipeksi bir görünümleri vardır. Küçük köpek ırkları arasında orantılı bir vücut yapısına sahip olan bu cins büyük, siyah, yumuşak ve parlak burunu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır. Göz bebekleri koyu ve yuvarlak olup, uyanık bir köpek ifadesine bürünmektedir.

Saçları kaplı ve kulakları orta derecede uzundur. Ağız yapısı çok sağlıklı hayvanlar olup dişleri sırası ile dizilmiş mükemmel bir görüntüye sahiptir. Hassas bir gövde yapısına sahip olan Bichon Havanese cinsi köpekler 23 ile 28 cm arasındadır.

Bunun yanında ağırlıkları 3 ile 5 kilo arasında değişiklik gösterebilir. Oldukça kabarık olan tüy yapısı 10 cm’ye kadar uzayabilir. Genellikle daha şirin bir görüntüye sahip olması için düzenli tıraşlanmaktadır. Bichon Havanese cinsinin asıl rengi beyaz olsa da mavi, bej ve siyah renklerine de rastlanması mümkündür.

Bichon Havanese Ne Kadar Yaşar?

Bichon Havanese Ne Kadar Yaşar
Bichon Havanese Ne Kadar Yaşar

Bichon Havanese cinsi köpekler uygun çevre koşularının sağlanması ve düzenli beslenmesi halinde oldukça uzun bir süre hayatını sürdürebilir. Her zaman kaliteli köpek mamaları ve diyet programına uygun bir şekilde beslenmesi halinde yaklaşık olarak 12 ila 15 yıl arasında hayatta kalabilir.

Diğer birçok cins köpekte de olduğu gibi Bichon Havanese köpeğinizde de kronik ve kalıtsal hastalıklara rastlamak mümkündür. Bichon Havanese cinsi köpeğinizin her zaman sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için kişisel bakım uygulamalarını kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Ayrıca rutin egzersiz, beslenme, temizlik ve veteriner muayeneleri çok önemlidir. Vücut direncinin her zaman yüksek olabilmesi ve bağışıklık sisteminin koruma altında olması için Bichon Havanese cinsi köpeğinizin aşı uygulamalarını kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Bichon Havanese Sağır mı? Kulak Yapısı Nasıl

Bichon Havanese Sağır mı Kulak Yapısı Nasıl
Bichon Havanese Sağır mı Kulak Yapısı Nasıl

Kulak kapısı küçük, yünlü bir şekilde kafasının iki yanından sarkık bir vaziyette durmaktadır. Herhangi bir işitme kaybı sorunu yaşamaz. Sahibinin herhangi bir ses tonuna karşı anında tepki verir. Ayrıca daha önce duymadığı seslere ve yabancılara karşı oldukça tepkili tavırlar sergileyebilir.

Bichon Havanese Çiftleşme

Bichon Havanese Çiftleşme
Bichon Havanese Çiftleşme

Bichon Havanese cinsi köpekler ilk kızan dönemine 8-12 aylık olduklarında girerler ve kızan dönemleri 7-9 gün arası sürmektedir. 1,5 yaşına gelmeden çiftleşmesi pek tavsiye edilmez. İlk doğumunda 1-2 arası yavru dünyaya getirmektedir. Sonraki doğumlarında bu yası 4’e kadar çıkabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat