Biewer Terrier Bakımı - Eğitimi - Özellikleri

Biewer Terrier Bakımı – Eğitimi – Özellikleri

Biewer Terrier cinsi; Türkiye’de pek yaygın olmayan fakat Avrupa ülkelerinde en popüler süs köpeği ırkları arasında yer alan özel bir cinstir ve tüy dökmeyen köpek ırkları arasında yer almaktadır. Biewer Yorkshire Terrier, Biewer Yorkshire olarak da bilinen bu süs köpeği cinsi; Marmaris Pet Shop işletmelerinden Mutlu Patiler Pet Shop aracılığıyla Türkiye genelinde sahiplendirilmektedir.

Biewer Yorkshire Terrier Bakımı

Biewer Yorkshire Terrier Bakımı
Biewer Yorkshire Terrier Bakımı

Biewer Yorkshire Terrier; bakım konusunda sahibinin özen göstermesi gereken bir cinstir. Uzun tüy yapısı ve hassas cildi bulunan Biewer Yorkshire Terrier’ı 2 günde bir düzenli olarak temizlemeniz gerekiyor. Herhangi bir şekilde kirlenip, kirlenmeme durumuna bakmadan 2 günde bir taramalısınız. Eğer Biewer Yorkshire Terrier Bakımı konusunda “en iyi bakım” istiyorsanız bu durumda tüyleri kısa kesebilirsiniz. Özellikle kulak çevresinde bulunan fazla tüyler temizlenmelidir.

Biewer Yorkshire Terrier Özellikleri

Biewer Yorkshire Terrier Özellikleri
Biewer Yorkshire Terrier Özellikleri

Biewer Terrier ya da asıl adıyla Biewer Yorkshire Terrier; 12 ila 15 yıl arasında ömre sahiptir.  Bu cinsin kökeni Almanya’ya dayanmaktadır. İlk olarak 1984 yılında ortaya çıkan bu cins; Türkiye’de pek tanınmasa da Almanya ve özellikle Avrupa ülkelerinde en popüler süs köpeklerinden biridir.

Sevecen, enerjik, akıllı bir mizaca sahip olan Biewer Yorkshire Terrier bunların yanı sıra oldukça cesur bir köpektir. Birçok rengi bulunan bu cinsin bilimsel adı ise Canis lupus familiaris olarak bilinmektedir.

Biewer Yorkshire Terrier Renkleri

Biewer Yorkshire Terrier Renkleri
Biewer Yorkshire Terrier Renkleri

Biewer Yorkshire Terrier renkleri 4 çeşittir. Her rengi ayrı güzellikte olan bu cinsin tüm renklerini süs köpeği sahiplendirme konusunda uzmanlaşan Mutlu Patiler Pet Shop aracılığıyla görebilirsiniz. İşte Biewer Yorkshire Terrier Renkleri…

 • Siyah – Beyaz
 • Siyah – Çelik Mavisi – Ten Rengi
 • Siyah – Ten Rengi
 • Beyaz
 • Siyah
 • Mavi
 • Mavi – Beyaz (Blue & White)

Biewer Yorkshire Terrier Yavrusu

Biewer Yorkshire Terrier Yavrusu
Biewer Yorkshire Terrier Yavrusu

Biewer Yorkshire Terrier yavrusu, Türkiye’de oldukça az sayıda bulunduğu için alırken çok dikkat etmelisiniz. Özel bir cins olan Biewer Yorkshire Terrier yavrusu almak; sadece köpek sahiplenmekten öte; bir evlat edinmek gibidir. Zorlu bakım süreci, eğlenceli eğitim süreci ve sağlıklı beslenmesi konusunda bir anne ile babanın evladına bakması gibi; Biewer Yorkshire Terrier cinsi süs köpeğinize bakmalı ve onu en iyi şekilde büyütmelisiniz.

Biewer Yorkshire Terrier yavrusu oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için gerek eğitiminde, gerek beslenmesinde ve diğer konularda yine ona hassas yaklaşmalı, sesinizi dahi yükseltmemelisiniz.

Biewer Yorkshire Terrier Türkiye

Biewer Yorkshire Terrier Türkiye
Biewer Yorkshire Terrier Türkiye

Biewer Yorkshire Terrier cinsinin Türkiye’de pek bilinen bir cins olmadığını yukarıda birkaç kez belirtmiştik. Bu köpeğin Türkiye’de bilinmemesinin 2 sebebi bulunuyor. Dünya üzerinde diğer cinslere kıyasla oldukça kısa süredir bulunması bunun ilk sebebi. Çünkü bu sebepten dolayı daha henüz tam tanınmamıştır. Diğer sebebi ise; Avrupa’nın en çok tercih edilen süs köpeği cinslerinden olması sebebiyle Türkiye’de süs köpeği pazarını daraltacak olmasıdır. Çünkü reklamı yeterince yapılıp yayıldığında; diğer süs köpekleri sahiplendirme açısından geride kalacaktır. Bu yüzden tanınmadığını belirtebiliriz.

Biewer Yorkshire Terrier Eğitimi

Biewer Yorkshire Terrier Eğitimi
Biewer Yorkshire Terrier Eğitimi

Biewer Yorkshire Terrier eğitimi en kolay olan süs köpeklerinden biridir. Oldukça akıllı olan bu ırk, çok hızlı bir şekilde öğrenme kabiliyetine sahiptir. Fakat akıllı oldukları kadar da istemedikleri bir şeyi yapmazlar. Yani inatçıdırlar. Bu sebepten dolayı bir uzman eğitici ile birlikte çalışmak bu alanda daha kolay öğrenmesini ve öğrenirken mutlu olmasını sağlayacaktır.

Düzenli bakım isteyen Biewer Yorkshire Terrier eğitimi verilirken, ilk olarak yapılması gereken tuvalet eğitimidir. Tuvalet eğitimini de olabildiğince küçük yaşlarda vermeniz, aklına yerleşmesi açısından gereklidir. Çünkü aynı insanlarda olduğu gibi; köpeklerde de yaş büyüdükçe algılama sorunu ortaya çıkmaktadır. Tuvalet eğitimi verilirken en dikkat edilmesi gereken nokta ise bu eğitim süresince köpeğin 4 saat aralıksız olarak evde kalmamasıdır. Her 3.5 saatte bir dışarı çıkarılması gerekir.

Biewer Yorkshire Terrier Ne Yer?

Biewer Yorkshire Terrier Ne Yer
Biewer Yorkshire Terrier Ne Yer

Her süs köpeği kendine özgü beslenme şekliyle beslenmelidir. Klasik olarak kamuoyunda “köpek maması yedirilmeli”, “sofradaki yemekler verilmeli”, “yaş mama iyi olur” gibi onlarca farklı yanlış düşünce bulunuyor. En doğru köpek beslenme şekillerini görmek için  Köpekler Nasıl Beslenmeli? başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Bu konuda Biewer Yorkshire Terrier cinsi köpeğinizi veterinere götürerek; beslenme şekliyle ilgili vücut yapısına göre daha doğru bir tavsiye alabilirsiniz. Biz, olması gereken “genel” kurallar ile ilgili bilgi vereceğiz, günlük kalori ihtiyacı v.s. veteriner tarafından köpeğin vücut yapısına göre tespit edilmelidir.

Biewer Yorkshire Terrier yavrusunun beslenimi günde minimum 2 ila 3 öğün arasında olmalıdır. Çünkü çok hareketli olduğu için, fazla enerji yakar ve gıda takviyesine ihtiyaç duyarlar. 1 yaşına gelene kadar sadece veteriner kontrollü beslemeli, 1 yaşından sonra mama v.s. ihtiyaçlarını karşılamanız gerekmektedir.

Biewer Yorkshire Terrier cinsi süs köpeği, süs köpekleri arasında en sevimli süs köpeklerinden biridir. Bu sevimliliği sayesinde sabah saatlerinden gece saatlerine kadar aynı ortamda her gün kalsanız dahi; yine de yüzünüz gülecek ve hoşnut olacaksınızdır. Durum böyleyken, bu sevimli canlının ihtiyaçlarına yetişmek biraz zor olabilir. Vitamin ve mineral yönünden içeri en zengin olan kuru mamalar tercih etmelisiniz. Kalite seviyesi düşük, içeriği zengin olmayan maddeler Biewer Yorkshire Terrier için asla tercih edilmemelidir.

Ayrıca mamaların küçük ve tane tane olması da Biewer Yorkshire Terrier cinsi köpekler için önemli bir diğer husustur. Bu sayede mamaları daha kolay tüketebilirler.

Biewer Yorkshire Terrier Kaç Kilo Olmalı?

Biewer Yorkshire Terrier Kaç Kilo Olmalı
Biewer Yorkshire Terrier Kaç Kilo Olmalı

Biewer Yorkshire Terrier kaç kilo olmalı?, Safkan Biewer Yorkshire Terrier kaç kilodur? Gibi sorular, yine Google’da en çok araştırılan sorular arasında yer alıyor. Safkan Biewer Yorkshire Terrier belirli sabit özelliklere sahiptir ve bu özellikler haricinde farklı bir özelliğe sahipse; genetiği bozulmuş olabilir. Biewer Yorkshire Terrier Kaç Kilo Olmalı? başlığı altında kilosundan ziyade Safkan Biewer Yorkshire Terrier ile ilgili tüm bilgileri vereceğiz. İşte Safkan Biewer Yorkshire Terrier özellikleri:

Safkan Biewer Yorkshire Terrier Özellikleri

Safkan Biewer Yorkshire Terrier Özellikleri
Safkan Biewer Yorkshire Terrier Özellikleri
 • 15 – 18 cm arası boy uzunluğuna, 3 -4 kilogram ağırlığa sahiptir. (Günümüz şartlarına göre 1 -2 cm veya kg değişim gösterebilir)
 • Tüy dökmez. (Çok nadir belirli dönemlerde görülebilir)
 • Tüyleri çok uzundur ve ipeksi hissiyatı bulunmaktadır.
 • Tüyler sırtta bulunan ince uzun kemiğin sağından ve solundan ikiye ayrılır.
 • En bilindik Biewer Yorkshire Terrier’in tüyleri vücut ve kuyruk bölgesinde çelik mavisi, diğer yerlerde ise ten rengidir. Farklı renkleri yukarıda yer alan Biewer Yorkshire Terrier Renkleri başlığında belirtilmiştir.
 • Düz kafa yapısına sahiptir.
 • Burnu orta uzunluktadır.
 • Burun rengi siyahtır ve dişleri oldukça düzenlidir.
 • Gözler sürekli mutlu, sevecen bir ifadeyle bakar.
 • Kulakları genelde “V” şeklinde diktir veya yarı diktir.
 • Kuyruğun yarısı kesiktir ve sırtta taşınmaktadır.
 • Bacakları yere dik bir şekilde basmaktadır.
 • Ayaklar ise siyah tırnaklarla yuvarlak bir yapıya sahiptir.
 • Başındaki tüyler köpeğin görünüşünde kolaylık meydana getirmek ve mama kabına girmesinin önüne geçmek amacıyla tepede toplanmasını gerektirecek kadar uzun ve sık bir yapıya sahiptir.

Biewer Yorkshire Terrier Genel Analiz;

Koruma Özelliği YÜKSEK
Egzersiz İhtiyacı DÜŞÜK
Enerji Düzeyi DÜŞÜK
Eğitilebilirlik ÜST DÜZEY
Çocuklarla Anlaşma ÜST DÜZEY
Yabancılarla Anlaşma ORTA
Başka Köpeklerle Geçinme YÜKSEK
Oyunculuk ÜST DÜZEY
İtaat Seviyesi ÜST DÜZEY
Taranma İhtiyacı ÜST DÜZEY

Biewer Terrier ile ilgili eklemek istediklerinizi; görüşlerinizi ve değerli yorumlarınızı hemen alt bölümde yer alan soru – cevap alanından bizlere ve diğer hayvanseverlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat