Boston Terrier Bakımı - Özellikleri - Renkleri

Boston Terrier Bakımı – Özellikleri – Renkleri

Boston Terrier cinsi çok özel bir ırktır. Mutlu, sevecen enerjisi yüksek bir yapıya sahiptir. İyi niyetli karakteristik özelliği ile çocuklarla oldukça iyi vakit geçirebilir. Agresif davranışları pek fazla olmadığı için çevresindeki diğer hayvanlarla arkadaş olması konusunda herhangi bir problem yaşamaz ve kendi ebatlarında olan her hayvan ile oldukça iyi iletişim kurabilir. Boston Terrier cinsleri çok erken yaşta eğitilmeye başlayabilir ve sosyal yaşama kendisini hemen adapte edebilir.

Boston Terrier ırkının ilk olarak 1800’lü senelerde meydana çıktığı tahmin edilmektedir. Bu köpekler hakkında birçok varsayımlar dile getirilmektedir ancak bu varsayımlardan birisi de çok zengin bir ailenin bu köpeği köpek dövüşlerinde kullanmak için yetiştirdiği yönündedir.

Farklı bir bakış açısında ise Bulldog cinsinden daha kullanışlı ve daha ünlü olabilecek bir ırk üretebilmek için bu ırkın geliştirildiği düşünülmektedir. Bunlar gibi pek çok hikâye dillerde dolaşmaktadır ancak hangisinin tam anlamıyla doğru olduğunu bilmek pek mümkün görülmüyor.

Boston Terrier cinsi geçen yıllar içerisinde oldukça büyük bir hayvan topluluğu oluşturmayı başardı ve dünyanın dört bir yanında bu ırka rastlamak mümkün bir hale geldi. Boston Terrier cinsi köpekler 1893 yılında Amerikan Kennel Kulübü tarafından safkan köpek ırkı olarak kabul edilmiştir.

İlk başlarda avcılık alanlarında kullanılan ve küçük av hayvanları için çevikliği ve hızından faydalanılan Boston Terrier cinsleri günümüzde ise kesinlikle avcılık gibi aşırı gayret sarf edilmesi gereken faaliyetlerde kullanılmamaktadır.

Köpek eğitimleri gibi zekâ seviyesinin oldukça önemli olduğu birçok alanda Boston Terrier cinsi köpeklerinin başarı oranları oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Ayrıca iyi bir sosyalleştirme dönemi geçirmesinin ardından tüm insanlara ve hayvanlara karşı olumlu ve samimi davranışlar sergileyebilir.

Boston Terrier Özelliği ve Karakteri

Boston Terrier cinsi köpekler ailesine ve ailede yer alan çocuklara düşkünlüğü ile bilinmektedir ve harika bir ev hayvanıdır. Başına buyruk ve inatçı karakter yapısı ile eğitilmeleri bazen zorlaşabilir. Ancak çok inatçı olsalar bile Boston Terrier köpekleri nazik Amerikalı ismi ile bilinmektedir. Evcil hayvanlara, yabancılara ve hatta bulunduğu bölgeyi işgal etmeye çalışan başka köpeklere karşı bile oldukça nazik tavırlar sergiler. Kesinlikle saldırgan veya kavgacı bir köpek değildir.

Boston Terrier ırkı köpekler adaleli ve tıknaz tipli köpeklerdir. Boston Bull adı ile de bilinmektedir. Büyük yuvarlak gözlü ve küçük dik kulakları vardır. Kürk yapısı parlak, kısa ve serttir. Kürkleri siyah, beyaz veya kaplan deseni şeklinde olabilir.

İlk zamanlar köpek dövüşleri için üretilmiş olsalar da aradan uzun yıllar geçtikçe bu özelliklerini tamamen kaybetmişlerdir. Son derece uyumlu ve nazik bir ırktır. Hem bahçede hem de apartman dairesinde kolaylıkla besleyebilirsiniz. Sürekli yeni şeyler öğrenmeyi ve keşfetmeyi sever. Boyları yaklaşık olarak 38 santimetre ise 43 santimetre arasında değişiklik göstermektedir.

Ağırlıkları ise 4,5 kilogram ile 11,3 kilogram arasında değişkenlik gösterebilir. 13 ile 15 yıl arasında hayatta kalabilmektedir. Çok dikkatli, zeki ve oldukça iyi huylu bir köpektir. Eski yıllarda köpek dövüşlerinde kullanılmış olsalar bile bu saldırgan tavırlarını zaman içerisinde kaybetmişleridir. Her türlü ses tonuna karşı oldukça duyarlı olabilirler. Sürekli yeni şeyler keşfetmeyi sevseler. Bazı zamanlarda inatçılıkları da tutabilir.

Çocuklarla oldukça iyi bağ kurabilirler. Boston Terrier ırkı köpekler oyuncu ve sevgi dolu köpeklerdir. Ailenin bir parçası gibi davranmayı severler. Bazı erkek cinleri diğer erkek köpekler ile kavga etme eğilimi gösterebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde oldukça popüler bir türdür. Diğer ev hayvanları ile anlaşmakta hiç zorluk yaşamaz. Son olarak tuvalet eğitimleri sırasında sizleri biraz zorlayabilir.

Boston Terrier Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Bu cins köpekler düzenli ve dengeli olarak tüy döktüklerinde daha iyi durumda olmaktadır. En yaygın olan tüy yapısı koyu gümüş rengi, siyah – kahverengi veya üç rengin beyaz üzerinde karışımı olarak görülmektedir. Kırmızı, ciğer rengi ve açık kahverengi de olabilirler ancak bu renklere pek ender rastlanmaktadır.

Amerikan Kennel Kulübü bu renklere sahip olan cinslere de safkan ruhsatı verir fakat ringe çıkmalarına izin vermez. Boston Terrier ’in vücudundaki boyun, beyaz göğüs ve ağızı kaplamalı vaziyettedir. Bunun yanında arka bacaklarının diz kısmı ve ön bacaklarının yarısında beyaz bir leke olması gerekmektedir. Ağzından kafasının üstüne doğru yol alan beyaz bir leke olması gerekmektedir ancak bu leke göz bölgesine kesinlikle bulaşmaması gerekmektedir.

Boston Terrier Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Boston Terrier cinsi köpekler oldukça iyi olan sosyal kişiliği ile dikkatleri üzerine çekse de çocuklarla bir arada bulunabilmesi için yavruluk zamanından itibaren aile içinde olması gerekmektedir. Bunun yanında düzenli ve iyi bir eğitim ile çocuklara karşı oldukça nazik tavırlar sergileyebilen bu ırk vücut yapısı ile istem dışı yaşı daha ufak olan çocuklara zara verebilir. Bu durum genel olarak ısırma veya çarpma kaynaklı meydana gelebilir.

Öte yandan evdeki çocukların bu köpek ile nasıl zaman geçireceğini ve ona karşı nasıl davranması gerektiği konusunda bilgili olması tavsiye edilmektedir. Köpeğin kuyruk, kulak veya uzuvlarından çekilmesi halinde saldırganlık gösterebilir. Başka evcil hayvanlar ile de küçük yaştan itibaren tanışması halinde iyi arkadaşlıklar kurabilir. Fakat yabancı insan ve hayvanlara karşı her zaman dikkatli tavırlar sergilediğini unutmamak gerekir.

Boston Terrier Vücut Yapısı ve Rengi

En çok rastlanan kürk rengi koyu gümüş, siyah kahverengi veya üç rengin beyaz üzerinde toplanmış halidir. Bunların yanında kırmızı, ciğer rengi ve açık kahve renkleri az rastlanan renkleridir. Çenesinin oradan kafatasına doğru düz beyaz bir leke olması gerekmektedir. Ancak leke göz bölgesine kadar ulaşmaması gerekmektedir. Vücudundaki boyun, beyaz göğüs ve ağzı kaplamalı durumdadır ayrıca ön ve arka bacaklarının bazı bölgelerinde beyaz lekeler olması gerekmektedir.

Boston Terrier Ne Kadar Yaşar?

Bu köpekler uygun çevre koşullarının oluşturulması ve düzenli beslenmesi halinde uzun bir süre yaşamını sürdürebilmektedir. Her zaman diyete uygun ve kaliteli köpek mamaları ile beslenmesi halinde ortalama 13 ila 15 yıl arasında yaşaması öngörülmektedir. Diğer köpek ırklarında da olduğu gibi bu köpeklerde de bazı kalıtsal ve kronik hastalılar görülmektedir.

Boston Terrier ‘in her zaman sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için kişisel bakım uygulamalarının kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Ayrıca rutin egzersiz, beslenme, temizlik ve veteriner kontrolleri oldukça özem arz etmektedir. Vücut direncinin her zaman yüksek olması için ve bağışıklık sisteminin kontrol altında olması için köpeğinizin aşı uygulamalarını kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Boston Terrier Sağır mı? Kulak Yapısı Nasıl

Boston Terrier cinsi köpekleri kulak yapısı yanlardan dik ve ok gibi durmaktadır. Kulakları adeta bir radar görevi görerek en hassas sesleri bile algılayabilmektedir. Sahibinin çıkarmış olduğu en ufak bir ses dalgasına bile anında tepki verebilmektedir.

Boston Terrier Çiftleşme

Boston Terrier Çiftleşme
Boston Terrier Çiftleşme

Boston Terrier cinsi köpekler ilk kızan zamanına 10-12 aylık arasında girmeye başlarlar ve kızan süresi 7-9 gün arası sürmektedir. Kızan süresi içerisinde saldırgan tavırlar, halsiz hareketler ve tepkilere cevap vermeme gibi durumlar yaşayabilir. İlk doğumunda 1-2 arası yavru dünyaya getirebilir ve bu sayı sonraki doğumlarında 4’e kadar çıkabilmektedir.

Boston Terrier ile ilgili tüm soru, görüş, öneri ve isteklerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Konuya eklemek istediklerinizi de yine buradan ulaştırarak; eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat