Boxer Köpek Özellikleri - Yavrusu ve Fiyatı

Boxer Köpek Özellikleri – Yavrusu ve Fiyatı

Boxer cinsinin ataları, Asur İmparatorluğu’nun savaşçı konumundaki köpekleri, milattan önce 2500’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Ancak günümüzde bildiğimiz hali ile Boxerların soyu 1800’lü yılların son zamanları ve 20.yüzlıyın başına kadar dayanmaktadır. Orta çağlarda ise Bullenbieser cinsi köpekler Almanya’nın bir numaralı avcı köpeği konumundaydı.

Bu avcı köpekler asli insanlar tarafından geniş ve yayvan arazilerde Bizon, Ayı veya vahşi domuz gibi avlaması zor olan hayvanların kovalanması, tutulması ve yakalanmasında kullanılmaktaydı. Görevleri ise avcılar gelene kadar avladıkları avı sıkı bir şekilde tutmak ve ava son vermekti. Bu sıkı tutma ve ısırma görevi için geniş bir biçimde yayılmış dişlere ve mümkün olduğu kadar geniş çene yapısına sahip olmaları gerekmektedir.

1800’lü yılların ilk zamanlarında Alman topraklarında hava oldukça büyük bir değişiklik sergiliyordu. Alman asiller yavaş yavaş gözden düşmeye başlamış, eyaletleri parçalanma aşamasına gelmiş ve büyük masraflar harcayarak yaptıkları domuz avlarında artık sona doğru yaklaşmışlardı. Bu yaşanan olumsuz gelişmelerin ardından Bullenbeiser (Baxer) cinsi 1865 yılı itibari ile artık avcı köpeği olarak kullanılmayacaktı.

İngiltere’den gelmiş olan daha küçük mastiff modeli bir ırkla mantıklı yapılan bir çiftleştirmenin ardından modası iyice geçmeye başlayan “büyük avların avcısı” yaşamına devam edebilmek için kendisine yeni bir şans yakalamıştı. 1800’lü yılların son zamanlarına doğru modern Boxer daha elit, daha parlak bir biçimde fark yaratmaya başladı. (İngilizce “Boxer” adı ırkın aynı bir profesyonel boksör gibi ön kolları ile kendini savunmasını veya oyun oynadığı sırada ön kollarını kullanmaları yönünde atıfta bulunur.

Yıllar geçmeye başladıkça Boxerlar birçok farklı görev üstlenmeye başladı. Çobanlık, atlet, savaş köpeği (ikinci dünya savaşı dâhil olmak üzere), polis köpeği, kör insanlar için rehber ve koruma köpeği gibi.

Boxer Özellikleri ve Karakteri

Boxer Özellikleri ve Karakteri

Boxer cinsi köpekler işçi grubu köpekler arasında yer alır. Oldukça hassas olan işitme duyuları her zaman devrededir ve bu onları her zaman içgüdüsel olarak koruma köpeği haline getirmiştir. Sürekli hazır kıtada olmasına karşın özünde gergin tavırlar sergileyen bir cins değildir ve gereksiz yere kesinlikle havlama gereksiniminde bulunmaz.

Yargılama yetenekleri, davetsiz misafirler ve dost kişiler arasındaki ilişkiyi ayırabilme bakımından doğaüstü bir hisse sahiptir. Boxer cinsini diğer köpek ırklarından ayıran özelliklerinde birisi ise yüzünde takınmış olduğu benzersiz ifadelerdir. Koyu ve anlamlı bakan gözler, alın kısmındaki deri kırışmaları ve bazı zamanlarda aynı insan gibi konuşmaya çalışmaları daha önce bir Boxer sahibi olan kişiler için başka bir tür köpeği sahiplenme konusunda zora sokabilir. Adeta sahibinin o anki haline bürünür ve sahibinin ayakucunda sessiz bir şekilde saatlerce yatabilir.

Boxerlar aile koruma ve bekçilik görevlerini büyük bir ciddiyetle yerine getirir ve oluşabilecek herhangi bir tehdidi korkusuz bir şekilde karşılar.

Uzun yıllar boyunca üstlenmiş oldukları onurlu ve ciddi görevler onlara hak ettikleri bu ünleri kazanmalarını sağlamış olsa bile, yeri geldiği zaman Boxerlar yeryüzündeki en güzel oyun arkadaşı olabilir. Bitmek tükenmek bilmeyen bir enerjisi olan bu köpekler saatlerce zihinsel ve fiziksel aktivitelerde bulunabilir ve oyun oynamaktan, vakit geçirmekten ve sizinle devamlı yeni maceralara atılmaktan asla usanmazlar. Hatta eğer elinden gelebilse onlardan son derece iyi bir Tabu oyuncusu bile olurdu. Özetleyecek olursak Boxer cinsi bir köpeğe sahip olan birinin evinde ilgi ve neşenin hat safhada olması kaçınılmazdır. Boxer cinsi köpeklerin en olgun dönemlerine ulaşabilmeleri için, bebeklik döneminde oldukça fazla insanla ve çevresinde yaşayan diğer hayvanlarla sosyalleştirilmesi gerekmektedir.

Boxer Vücut Yapısı ve Renkleri

Boxer Vücut Yapısı ve Renkleri

Boxer cinslerinde ana renk olarak iki renk görülmektedir. “Fawn” diye adlandırılan açık kahverengi ve “Brindle” olarak belirtilen daha koyu kahverengi üstüne kaplan gibi desenleri bulunan bir renk. Bunun yanında bu iki cins kadar yaygın olmasa da siyah ve albino boxerlar da bulunmaktadır ve her bir ana renk üzerinde beyaz bölgelere de rastlanabilmektedir. Erkek boxerların boyları 57-63 santimetre, dişi boxerların ise 53-59 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Ağırlıklarına bakacak olursak erkek boxerların 30 kilogram, dişi boxerların ise 25 kilogram civarındadır.

Boxer Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Boxer Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Bu güçlü köpeklerin tüyleri kısa, sık, düz ve daima parlaktır. Tüyleri çizgili, beyaz üzeri kahverengi lekeli ya da çizgili olabilir. Boxer köpeklerde beyaz doğum oranı da yüksektir ve beyaz Boxer köpekler sağırlık, kanser gibi sağlık sorunlarına yatkındır. Geçmişte Boxer yetiştiricilerinin beyaz doğan yavruları doğar doğmaz öldürdükleri de ne yazık ki bilinen bir gerçek. Bugün hala beyaz Boxer yavrularının kimi yetiştiriciler tarafından öldürüldüğü yönünde bilgiler olsa da bu oranın gittikçe düştüğü ve yetiştiricilerin artık sadece beyaz renkli olduğu için sağlıklı yavruları öldürme konusunda isteksiz olduğu belirtiliyor. Bu yavruların öldürülmesi kesinlikle kabul edilebilir değil, öldürmek yerine kısırlaştırıp iyi bir yaşam sürmelerini sağlamak tabi ki en doğrusu.

Boxer Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Boxer Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi (1)

Boxer cinsi köpekler son derece sosyal karakterleri ile dikkatleri üzerine çekse de çocuklar ile aynı ortamda bulundurulabilmeleri için çok küçük bir yavru iken aileye dâhil edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında disiplinli bir eğitimle çocuklara karşı oldukça nazik tavırlar sergileyebilen bu cins bazen cüssesi ile daha küçük yaştaki çocuklara zarar verebilir.

Bu durum genel olarak ısırma ve çarpma kaynaklı meydana gelebilir. Öte yandan çocuklarınızı bu köpek ile nasıl zaman geçireceğini ve nasıl davranması gerektiği hakkında bilgi sahibi olması önerilmektedir. Köpeğin kuyruk, kulak veya uzuvlarında çekiştirilmesi durumunda saldırganlık gösterebilir. Diğer evcil hayvanlar ile ufak yaşta tanıştırılması halinde çok iyi arkadaşlıklar kurabilir. Ancak yabancı hayvanlara karşı her zaman dikkatli ve temkinli tavırlar gösterebileceğini unutmamak gerekir.

Boxer Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Boxer Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Baxer cinslerinin kulak yapısı dik ve uçlarından kırılarak aşağı doğru sarkık vaziyettedir. Duyma güdüleri oldukça kuvvetlidir. En ufak seslere bile anında tepki verebilir. Bu hassas durma yetenekleri sayesinde tarihte uzun yıllar boyunca avcı köpeği olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

Boxer Ne Kadar Yaşar?

Boxer Ne Kadar Yaşar

Boxer cinsleri uygun çevre koşulları oluşturulması ve düzenli beslenmesi halinde oldukça uzun bir zaman yaşamını devam ettirebilir. Devamlı olarak kaliteli köpek yiyecekleri ve diyetine uygun bir vaziyette beslenmesi durumunda yaklaşık olarak 9 ila 10 yıl arasında yaşamını sürdürebildiği bilinmektedir. Diğer birçok köpek türünde olduğu gibi Boxer köpeği içinde bazı kronik ve kalıtsal hastalıklar meydana gelebilir.

Köpeğinizin her zaman sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için kişisel bakımlarını kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir. Ayrıca rutin egzersiz, beslenme ve düzenli veteriner kontrolleri oldukça önem arz etmektedir. Vücut direncinin sürekli olarak yüksek kalabilmesi ve bağışıklık sisteminin korunabilmesi için köpeğinize aşılarını düzenli olarak yaptırmayı kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Boxer Çiftleşme

Boxer Çiftleşme

Boxer cinsi köpekler ilk kızan zamanını 16 aylık olduğunda geçirmektedir. Kızan süresi 16-19 gün arasında değişiklik göstermektedir. İlk doğum yaptığında 3-4 arası yavru dünyaya getirir. Sonraki gebelik dönemlerinde ise yavru sayısı 6’ya kadar çıkabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat