Bull Terrier Özellikleri - Yavrusu ve Fiyatı

Bull Terrier Özellikleri – Yavrusu ve Fiyatı

Bull Terrier bir başka isim olarak boğa teriyeri olarak adlandırılmaktadır. 19. yy. da İngilizler tarafından Buldog, beyaz İngiliz teriyeri, Dalmaçyalı, İspanyol Pointeri, foxhound, greyhound gibi daha birçok ırkın melezlenmesiyle oluşturulmuştur. Oluşturulduğu ırklar sayesinde cüsse – güç oranına göre dünyanın en güçlü köpek ırklarındandır. Ortalama yaşam süresine bakıldığında 10 ila 14 yıl yaşayan Bull Terrier, birçok renkte olabilmektedir.

Bull Terrier Özellikleri

Bull Terrier Özellikleri

Bull Terrier özellikleri incelendiği zaman kaslı ve güçlü olduğu görülür. Güçlü köpek cinsinin rengi genelde beyaz olurken bazen siyah, kızıl, üç renk, Brindle & White, Fawn & White, kırmızı beyaz ve White & Black Brindle renklerinde de olabilirler. Tüy yapısı çoğu köpek ırkı gibi kısa ve düz olan Bull Terrier, baş yapısı olarak birçok köpek ırkından farklıdır. Melez ırk, oval kafaya sahipken aynı zamanda göz ve kulaklarının yapısıyla da başka köpeklerden farklı görünmektedir.

Dişi ve erkekleri arasında önemli farklar yoktur. Tek belirgin fark olarak erkekleri dişilerine göre daha kaslıdır denilebilir. Bunun haricinde diğer özellikleri genelde aynı olmaktadır.

Bull Terrier Fiyatı

Bull Terrier Fiyatı (1)

Bull Terrier fiyatı günümüzde oldukça farklılık göstermektedir. Cinsinin özelliklerini tam olarak taşıyan bir köpekse 5 bin TL’ye kadar çıkan fiyatı, ırk özellikleri ve sağlık durumuna göre 2 bin TL’ye kadar düşebilmektedir. Bu fiyat aralığını en çok etkileyen nedenlerden biri de koç burun olması ya da olmaması durumudur. Bir diğer neden ise köpeğin erkek veya dişi olmasıdır. Genel olarak ülkemizde fiyatı 2000 TL ila 5000 TL arasında değişmektedir.

Bull Terrier Yasak mı?

Bull Terrier Yasak mı

Bull Terrier yasak mı? Sorusu sıkça gündeme gelmesine rağmen tam olarak bir cevap alınamamaktadır. Bu ırk kesin olarak yasaklı köpekler listesinde yer almasa da, yasaklı ırkların melezi olduğundan dolayı beslenmesi yasaktır. Bu ırk köpeği olanlar köpeği belediyeye kaydettirmezse ve kısırlaştırmazsa; 7 bin TL’den yüksek fiyatlarda cezaya çarptırılmaktadır. Alınan bu ceza ödenmediği takdirde hapis cezasına dönüşmektedir. Bull Terrier ırkı köpek sahibi olanların, belediyeye giderek köpeği besleme izni alması yararlarına olacaktır.

Bull Terrier Tüy Bakımı

Bull Terrier Tüy Bakımı

Bull Terrier tüy bakımı bu ırka mensup köpek sahipleri tarafından oldukça araştırılan bir konu olmaktadır. Kısa ve düz tüy yapısıyla dikkatleri üzerine çeken bu cins, tüy bakımı açısından pek zahmetli değildir. Ama tüylerinin kısa olması, soğuk kış aylarında üşümesine sebep olacağı için kışları yürüyüşe kıyafet giydirilerek çıkarılmalıdır. Enerjisi yüksek olan bu ırkı sürekli olarak düzenli yürüyüşe çıkarmanız gerekmektedir. Yediği mamanın kalorisi kadar egzersiz yapmadığı takdirde; obezite sorunu ortaya çıkacaktır.

Bull Terrier Bakımı

Bull Terrier bakımı bu ırk köpeğe sahip olanlar için önemli bir konudur. Genetiği sebebiyle sakin ve sabırlı bir cins olan bu köpekler, iyi bir eğitmen tarafından eğitim aldığı takdirde çok daha insan canlısı olabilmektedir. Sahibine canını verecek derecede bağlı olan bu ırk, iyi bir eğitim sonrası hiçbir şekilde saldırganlık göstermemektedir. Fakat oyunu çok seven bu köpekler istemeden de olsa can yakabilmektedir.

Korkutucu görünüşü sebebiyle tedirginlik veren Bull Terrier köpekler, aslında görünüşünün tam tersi özelliklere sahiptir. Ayrıca evde tek başına kaldığı zamanlarda bunalıma girebilmektedir. Eğer evinize sık uğramayan bir kişiyseniz beslemek için farklı tür köpekler tercih etmelisiniz. Bu ırka mensup köpekleri tercih ediyorsanız köpeğinize daha çok vakit ayırmanız gerekmektedir. Yalnız kaldığı zaman endişeye kapılan sevecen ırk, oyun oynamayı da çok sevmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat