Bullmastiff Özellikleri - Fiyatları ve Yavrusu

Bullmastiff Özellikleri – Fiyatları ve Yavrusu

Bullmastiff cinsi köpeklerin muhtemelen 1800’lü senelerde meydana çıktığı düşünülmektedir. Sessiz, büyük, hızlı ve korkusuz karakter yapısı ise son derece dikkatleri üstüne çekmekte olan bu cins tarih boyunca kaçak avcıları yakalayabilmek için kullanılmışlardır.

İngilizler tarafından geliştirilmiş olan oldukça güçlü bir köpek ırkı olduğu düşünülmektedir. Bu cinsin elde edilebilmesi için Bulldoğ ve Masfiff cinsi ırkların kullanıldı tahmin edilmektedir. Gece köpeği olarak da adlandırılan Bullmastiff, harika bir bekçi köpeği olmasının yanında aile bireylerinin de yakın dostu olmayı başarmıştır.

Yeryüzünün koruyucusu unvanı ile bilinen Bullmastiff cinsleri oldukça cesur ve verilen görevleri anında yerine getirebilen bir köpek cinsidir. Her zaman dikkatli ve güvenilir olan bu ırk hırsızlara, saldırganlara ve yabancı insanlara karşı oldukça caydırıcı özelliklere sahiptir.

İyi bir şekilde sosyalleştirilmesi ve eğitilmesi halinde saldırgan tavırlar göstermeyen bu köpek kendine olan güven duygusu ile asil bir görüntü sergilemektedir. Amerikan Kennel Kulübü ilk olarak 1993 yılında bu köpeği safkan cins olarak kabul etmiştir.

Bullmastiff Özelliği ve Karakteri

Bullmastiff Özelliği ve Karakteri
Bullmastiff Özelliği ve Karakteri

Bull Mastiff cinsi köpeklerin yüz yapısı geniştir. Aynı yaşlanmış gibi görünerek kırışık yüz hatları kesinlikle size aldatmasın. Oldukça dinç ve sağlam yapısı olan bir köpektir. Burnu içeri doğru basık vaziyettedir ve bu basıklık Bull Mastiff köpeklerinin daha sert bir görüntü sergilemesine neden olmaktadır.

Burnunun rengi beyazdır ve yüz hatlarına orantılı bir şekilde büyüklüğü vardır. Genel anlamda göz renkleri koyu kahverengi olmaktadır. Bakışlarında asalet gizlidir ve izlediği kişiye veya nesneye çok dikkatli bir şekilde odaklanabilir.

Yüzünde sertliğin yanı sıra zeki bir ifade de takınabilmektedir. Önden bakıldığında kulakları V şeklinde, koyu ve yere sarkık vaziyettedir. Ağız yapılarıyla da dikkatleri üzerine çeken Bull Mastiff cinsi köpeklerin dişleri üst üste gelecek şekilde kapanmaktadır.

Bu cinsin omuzları düz olacak şekilde konumlanmıştır ve sırtları oldukça kaslıdır. Kuyruğu yere doğru uzanır ve kuyruk sokum kemiğinin oradan uca doğru incelmektedir. Kürkünde yer alan tüyler çok sert ve kısadır. Kürkünün rengi ise kızıla dönük olup yüze doğru kaplan deseni alır veya sarıdır.

Bull Mastiff cinsi köpeklerin en önemli özelliklerinde biri ise, kızdırılıp kışkırtılmadığı sürece oldukça sakin bir karakter yapısına sahiptir. Eğer bu köpeği kızdırıp veya kışkırtırsanız sakin tavrını koruyamaz ve saldırganlaşabilir. Bull Mastiff cinsinin vücut kokusu neredeyse yok denecek kadar azdır. Çok cesur bir köpektir ve oldukça koruyucudur.

Bazı zaman inatçı karakteri ile ön plana çıkar ancak genel olarak iyi huylu köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Eve gelen yabancı herhangi birisini önce yere yatırır ve zarar vermeden beklemeye başlar, çocuklara karşı ise içgüdüsel olarak sabırlı davranışlar sergiler.

Çevresini tanıma sırasında insanlar ve diğer hayvanlar ise iyi bir şekilde sosyalleştirilmesi gerektiğini kesinlikle unutmayın çünkü diğer köpek cinslerine karşı bir takım saldırganlık eğilimleri gösterebilir. İnsanlara ise mesafeli tavırlar sergiler. Bull Mastiff cinsi köpekler kendisinin sevilmesinde oldukça hoşnut duyarlar.

Kendi karakteri gereği korkusuz ve çok güçlü bir köpek olduğu için kendi sahibinin de aynı derecede disiplinli ve korumacı olmasını ister. Aksi durumda bu köpeğe bakmanız her geçen gün daha da zorlaşabilir. Güvenlik için gerekli olan en doğru eğitim sıkı bir itaat eğitiminden geçmesidir.  Köpeğinizin size itaat etmesini ve yürüyüş yapmaya çıktığınız sırada sizinle beraber yürümesi gerektiğini ona öğretmeniz gerekmektedir.

Aksi durumda tasmanın ipini çekiştirerek onu gezdirmek zorunda kalacaksınız. Yapı itibari ile oldukça saldırgan tavırlar sergileyebilen bir köpek cinsidir. Ses yüksekliğine ve tonlarına karşı aşırı tepkili ve duyarlıdır, kapalı bir yerde tutulmaktan kesinlikle hoşlanmazlar ve bu durum onları daha saldırgan bir hale getirir. Uyuduğu sırada ağzından salya akabilir veya horlayabilir.

Bullmastiff Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Bullmastiff Tüy Döker mi Tüy Bakımı
Bullmastiff Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Tüy yapısı kırmızı, kızıl kahverengi ve açık sarı olabilir ve tüyleri kısadır. Kulak, ağız ve gözlerinin çevresinde ise koyu bir alan mevcuttur. Bazı cinslerinin göğüs kısmında beyazlık da görülebilmektedir. Oldukça az oranda tüy dökümü gerçekleştirir ve kürkü genel olarak fazla bakım gerektirmez.

Bullmastiff Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Bullmastiff Çocuklarla ve Çevre İlişkisi
Bullmastiff Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Bullmastiff cinsleri oldukça iyi sosyal kişilikleri ile dikkat çekse de çocuklarla bir araya gelebilmesi için yavruluk zamanından itibaren aile içinde bulunması gerekmektedir. Bunun yanında verilebilecek iyi bir eğitim ile çocuklara karşı oldukça nazik tavırlar sergileyebilen bu cins, iri cüssesi ise istemeden de olsa yaşı ufak çocuklara zarar verebilir. Bu durum genellikle ısırma veya çarpma kaynaklı olur. Bunun yanında çocuklarınız bu köpek ile vakit geçireceği zaman ona karşı nasıl davranılması gerektiği konusunda bilgi verilmesi tavsiye edilmektedir.

Köpeğin kuyruk, kulak veya uzuvlarından çekilmesi halinde saldırganlık gösterebilir. Diğer evcil hayvanlar ile de ufak yaştan itibaren birlikte yaşaması halinde iyi arkadaşlıklar kurabilir. Ancak yabancı hayvanlara karşı temkinli tavırlar sergilemektedir.

Bullmastiff Vücut Yapısı ve Rengi

Bullmastiff Vücut Yapısı ve Rengi
Bullmastiff Vücut Yapısı ve Rengi

Sadık karakteri ile oldukça kaslı ve güçlü bir görüntü sergileyen Bull Mastiff cinsi köpekler oldukça etkileyici tavırlar sergiler. Kare ve büyük yapıdaki kafa yapısı her zaman uyanık bir ifade takınmasını sağlamaktadır. Ayrıca herhangi bir şey ile meşgul olduğunda yüzü iyice kırışmaya başlar. Oldukça belirgin bir duruş sergileyen Bull Mastiff cinsi geniş ağzı, geniş burnu ve geniş göğüs yapısına sahiptir. Tüy yapısı oldukça sert ve kısa olmasıyla bilinmektedir.

Sıcak veya soğuk her türlü hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı kürk yapısı kırmızı, siyah ve karışık renklerde olabilmektedir. Vücut ağırlıkları ortalama 55-60 kilo arasında olup, omuz genişlikleri yaklaşık 70 santimetreye kadar ulaşabilmektedir.

Bullmastiff Ne Kadar Yaşar?

Bullmastiff Ne Kadar Yaşar
Bullmastiff Ne Kadar Yaşar

Bull Mastiff cinsi köpeğinize uygun çevre koşulları sağlanması ve düzenli beslenmesi halinde oldukça uzun bir yaşam sürebilmektedir. Her zaman diyet programına uygun ve kaliteli köpek yiyecekleri ile beslenmesi durumunda yaklaşık ömrü 8 ila 10 yıl arasında değişiklik gösterebilmektedir. Diğer birçok köpek ırkında olduğu gibi Bull Mastiff ırkı içinde bazı kronik ve kalıtsal hastalıklara rastlanmaktadır.

Köpeğinizin her zaman sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için kişisel bakım programlarının kesinlikle aksatılmaması gerekmektedir. Ayrıca rutin egzersiz, beslenme, veteriner muayenesi ve temizlikleri oldukça dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Vücut sağlığı ve direncinin her zaman yüksek kalabilmesi ve bağışıklık sisteminin koruma altına alınabilmesi için köpeğinizin aşı uygulamalarını kesinlikle ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Bullmastiff Sağır mı? Kulak Yapısı Nasıl?

Bullmastiff Sağır mı Kulak Yapısı Nasıl
Bullmastiff Sağır mı Kulak Yapısı Nasıl

Bull Mastiff cinsi köpeklerin kulak yapıları kafasının iki yanından aşağı doğru sarkmış bir vaziyette durmaktadır. Kulaklarının kulak deliklerini tamamen kapmasına rağmen herhangi bir işitme kaybı yaşamaz. Sahibinin herhangi bir ses tonuna anında tepki verebilir. Yabancı insanların veya hayvanların çıkarmış olduğu seslere de oldukça duyarlı olup anında tepki verebilir.

Bullmastiff Çiftleşme

Bullmastiff Çiftleşme
Bullmastiff Çiftleşme

Bull Mastiff cinsi köpekler ilk kızan dönemine 13 aylık olduğunda girmektedir. İlk çiftleşme sürecinin 2 yaşını doldurduğunda gerçekleştirilmesi önerilir. İlk doğumunda 2-3 arası yavru dünyaya getirebilir. Sonraki doğumlarında ise bu sayı 6’ya kadar çıkabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat