Chihuhua Özellikleri - Bakımı - Fiyatı

Chihuahua Özellikleri – Bakımı – Fiyatı

Chihuhua günümüzde Türkiye’de en çok araştırılan süs köpeği cinsi olarak dikkat çekiyor. Şivava ve Çivava olarak da bilinen Chihuhua süs köpekleri arasında en minik boyutlara sahip ırklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Git gide popüler olan Chihuhua Bodrum pet shop firmaları arasında yer alan Mutlu Patim Pet Shop tarafından sahiplendirilmektedir.

Chihuhua ırkı süs köpeklerinin okunuşu Şivava olduğu için; Türkiye’de bu isimle görmeniz oldukça normaldir. Hem fiziksel, hem de ruhsal açıdan kendini oldukça geliştirebilen mükemmel bir süs köpeği ırkı olan Chihuhua ile ilgili tüm detaylara yazımızın detaylarından ulaşabilirsiniz.

Chihuahua Özellikleri

Chihuahua Özellikleri
Chihuahua Özellikleri

Chihuhua özellikleri; herkesin hayal ettiği süs köpeği özelliklerini taşımaktadır. Başka kedi ve köpeklerle aralarında herhangi bir problem olmadan yaşamayı başaran Chihuahua cinsi köpekler; özellikle kendi cinsleri ile oldukça iyi bir şekilde geçinmektedirler. Saldırganlığın önüne geçmek adına yavruyken sosyalleştirilmesi oldukça önemlidir.

Bağlı, hayat dolu, atik ve cesur olan Chihuahua, oldukça hızlı ve hareketli bir süs köepği olmasıyla da dikkat çekmektedir. Ortalama olarak 10 ila 15 yıl arasında yaşam süresi bulunmakta olup; 0,5 – 3 kg ağırlığındadır. Omuzdan yere yüksekliği ise maksimum 23 cm’dir. (Ölçüler günümüz şartlarına göre 1-2 cm veya 1-2 kg aralığında değişim gösterebilir)

Dünya’da yer alan en küçük süs köpeği cinslerinden olan Chihuahua’nın kulakları vücut boyutuna göre oldukça iridir. Siyah, beyaz, Fawn, Krem Rengi, Çikolata Rengi ve Altın rengi gibi farklı türleri bulunmaktadır.

Chihuahua Renkleri

Chihuahua Renkleri
Chihuahua Renkleri

Chihuahua renkleri de yine bu özel ırk için en çok araştırılan konulardan biri olarak dikkat çekmektedir. En çok görülen rengi sarı – siyah olan Chihuahua sarı rengin haricinde aşağıda yer alan renk seçenekleriyle de kendini gösterebilir:

  • Siyah
  • Beyaz
  • Siyah – Beyaz
  • Fawn
  • Krem Rengi
  • Çikolata Rengi
  • Altın Rengi
  • Kahverengi – Beyaz gibi çeşitlenmektedir.

Chihuahua Mizacı

Chihuahua çok iyi bir eşlik köpeği olarak kendini gösterir. Boyutlarına göre cesaretiyle herkesi şaşırtan Chihuahua; Çevikliği sayesinde ayak altında kalmadan çok seri ve hızlı hareketler yapabilir. Oldukça inatçı bir ırk olan Chihuahua; sevdiklerini son derece kıskanır ve kimseyle paylaşmak istemez.

Chihuahua sahibinin dışındaki tüm yabancılara oldukça çekimser bir şekilde yaklaşır. Eğer tanımadığı biri varsa sahibinin yanından asla ayrılmak istemez. Eğitim kolaylığı açısından kolay ve zor arasında olan Chihuahua öğrenmeye oldukça açık bir hayvandır. Sadece eğitimin, onun anlayacağı tarzda oldukça sakin ve ödül yöntemiyle verilmesi gerekir.

Diğer köpekleri pek sevmeyen Chihuahua, savunma için dişlerini kullanır ve bu sebepten dolayı çocuklarla iletişimi pek iyi değildir. Çünkü boyutu küçük olduğu için çocuklar tarafından genelde oyuncak sanılıp, kaba davranılan Chihuahua, bu kaba davranışa karşı kendini savunma amaçlı ısırabilir.

Chihuahua gürültücü bir köpektir. Günün her saati havlama özelliği bulunan bu köpek, apartman dairelerinde beslenebilir fakat, onun için özel bir alan oluşturmak koşuluyla. Çünkü ev içerisinde fazla hareket sebebiyle ne var ne yoksa yıkabilir.

Chihuahua Boy ve Ağırlığı

Chihuha boy ve ağırlık açısından en küçük süs köpekleri listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Boyu 15 cm ila 23 cm aralığında olan bu cinsin günümüz şartlarına göre ağırlık ve boyu 1-2 cm / kg düşük veya yüksek olabilir.

Chihuahua Fiyatları

Chihuahua fiyatları, birçok kritere bağlı olarak değişim gösterebilir. Bu kriterlerin başında gelen şey ise Safkan Chihuahua olup olmamasıdır. Fiyatlar genel olarak 2.500 TL’den başlayıp, 10.000 TL’ye kadar uzanabilir. Günümüzde pek çok şahıs veya işletme Safkan Chihuahua sattığını iddia etse de; bu fiyatların altında satılan Chihuahua’lar kesinlikle safkan değildir. Çünkü gerek üretim, gerek bakım açısından oldukça zahmetli olan Chihuahua’ların gerçek değeri budur.

Chihuahua satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri satan firmanın veya şahsın güvenilir olması, garanti vermesi ve satışı veteriner kontrolüyle gerçekleştirmesidir. Bodrum pet shop firmaları arasında yer alan Mutlu Patiler Pet Shop, bu konuda Chihuahua satın alacak kişiye her türlü desteği sunup; kaliteli hizmet vermektedir.

Chihuahua Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Chihuahua Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Chihuahua alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik kesinlikle safkan Chihuahua olup olmadığıdır. Bombeli kafa yapıları Chihuahualar için vazgeçilmez karakteristik özelliklerin başında gelmektedir. Yine çene yapısının da mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Aksi takdirde, safkan olmayan bir Chihuahua alabilirsiniz.

Özellikle “yurtdışından getirdik” diyen satıcılara itibar etmemeli ve bu konuda kesinlikle güvenilir / garanti veren ve en ufak problemde karşınızda muhatap bulabileceğiniz pet shop firmalarını tercih etmelisiniz. Çünkü yurt dışından toplu getirilen Chihuahua cinsi köpeklerin sadece 1 tanesinde hastalık olsa dahi, bu hastalık diğer tüm yanında bulunan köpeklere bulaşacak ve tamamı hastalıklı olarak Türkiye’ye giriş yapacaktır.

Chihuahua alırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğer ise fiyat aralığıdır. Chihuahua fiyatları ile ilgili bilgiyi yukarıda yer alan Chihuahua Fiyatları başlığı altında vermiştik. Söz konusu fiyatlara istinaden daha düşük fiyatlı Chihuahua’ların safkan olmadığı, hastalık taşıdığı veya farklı bir sıkıntısı olduğu aşikardır. Bu yüzden alırken de alt limit fiyatına dikkat etmelisiniz. Fiyatı uygun diye; hatalı tercih yapma riskiniz vardır.

Chihuahua ile ilgili eklemek istediklerinizi; görüşlerinizi ve değerli yorumlarınızı hemen alt bölümde yer alan soru – cevap alanından bizlere ve diğer hayvanseverlere ulaştırabilirsiniz.

Chihuahua Genel Analiz;

Koruma Özelliği DÜŞÜK
Egzersiz İhtiyacı DÜŞÜK
Enerji Düzeyi ÜST DÜZEY
Eğitilebilirlik ORTA
Çocuklarla Anlaşma ORTA 
Yabancılarla Anlaşma DÜŞÜK
Başka Köpeklerle Geçinme ORTA
Oyunculuk ORTA
İtaat Seviyesi ÜST DÜZEY
Taranma İhtiyacı ORTA

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat