Çift Muhabbet Kuşu Evcilleştirme

Çift Muhabbet Kuşu Evcilleştirme

Taklit yetenekleri ve cıvıltılı sesleriyle evde beslemekten zevk alacağınız hayvanların başında çoğu zaman muhabbet kuşları gelir. Muhabbet kuşu beslemek isteyen hayvan severler bazen bir kuş yerine iki muhabbet kuşu alıp çift beslemeyi tercih ederler.

Bu durumda da hayvan severler tarafından en çok sorulan soruların başında çift muhabbet kuşlarının evcilleştirme sürecinin nasıl olacağıdır. Çift muhabbet kuşu evcilleştirme, muhabbet kuşu eğitimleri arasında oldukça hassas konudur.

Kullandığınız yanlış bir yöntem iki kuşunuzun size olan güvenini kırabilir ya da size güvenmesini engelleyebilir. Eğer iki tane muhabbet kuşunuz varsa ve çift olarak evcilleştirip kendinize alıştırmak istiyorsanız doğru adımlarla ilerlemeniz evcilleşmeleri ve güven bağının oluşumu için gereklidir.

Çift Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma

Çift muhabbet kuşunu ele alıştırmak, tek muhabbet kuşunu ele alıştırmaktan daha zor ve daha sabır isteyen bir evcilleştirme aşamasıdır. Bir kafeste iki muhabbet kuşu çifti besliyorsanız ve ikisini de ele alıştırmak istiyorsanız bu iş biraz zor olabilir.

Çift muhabbet kuşunuzu ele alıştırmak için öncelikle kafeslerini ve hatta bulundukları odaları ayırmalısınız. Hatta çift muhabbet kuşlarınızı ilk aldığınız gün bir kafeste birlikte yaşamaya alışmadan önce ayrı kafese koymalısınız.

Çift muhabbet kuşlarınız bir kafeste birbirlerine alışıp çift olduklarında sizinle güven ve sevgi bağı kurmaları daha zor olacaktır.  Çift muhabbet kuşları güven duygusunu birbirlerine karşı kurduklarında kafese yaklaştığınızda sizi tehdit olarak algılayabilirler.

Çift muhabbet kuşunuzu ele alıştırmak istiyorsanız aldığınız andan itibaren kafeslerini ve bulunduğu odaları ayırmalısınız. Böylece her iki kuşunuzun da öncelikle size alışmasını ve sizinle sağlıklı iletişim kurmalarını sağlayabilirsiniz. Bu süre içinde her iki kuşunuza da aynı zamanı ve ilgiyi göstermelisiniz.

Eş değerde zaman ayırmanız sürecin de her iki kuşunuz için aynı düzeyde gitmesini sağlar. Kafeslerin odalarını ayırdıktan sonra öncelikle kafese yavaşça yaklaşarak onlarla konuşmalı, güvenlerini kazanmalısınız. Konuşma esnasında ses tonunuz oldukça yumuşak ve nazik olmalıdır.

Kuşlarınız sesinize alıştıktan sonra kafese önce tünek ile elinizi sokarak daha sonra da parmağınızı sokarak alıştırmalara devam edebilirsiniz. Ancak kesinlikle kuşunuzu zorla elinize almaya çalışmamalı, zorla elinizde tutmamalısınız. Zoraki tutuşlarınız kuşlarınızı sizden tamamen uzaklaştıracaktır.

Çift Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur

Çift muhabbet kuşu evcilleştirme sorunlarından birisi de konuşturma eğitimidir. Tıpkı ele alıştırma eğitimi gibi çift kuşlarınıza konuşturma eğitimi verirken de kafeslerini ve bulundukları ortamları ilk aşamada ayrı tutmalısınız.

Konuşma eğitimi vermeden önce muhabbet kuşlarınız ile aranızda güven duygusu kurulmuş olmalıdır. Sonrasında ise sabır gösterdiğinizde kuşlarınız bir süre sonra konuşmaya başlayacaktır. İlk aşamada kuşlarınıza içerisinde C harfi fazla olan, baş harfi C olan kelimeleri çok sık telaffuz etmelisiniz.

C harfi muhabbet kuşlarının en kolay telaffuz ettiği harftir. Bir süre sizi dinlemekle yetinen kuşlarınız, bir süre sonra cıvıltılarla birlikte kelimeleri taklit etmeye başlayacaktır.

Çift Muhabbet Kuşu Eğitimi

 Çift muhabbet kuşu eğitimi, tek muhabbet kuşlarına göre iki kat özveri ve sabır ister. Ele alıştırma, konuşturma gibi tüm eğitimleri çift muhabbet kuşunuza verirken her adımınızı düşünerek ve doğru atmalısınız.

Tek muhabbet kuşunuzun güvenini kazanmak, size alışmasını sağlamak kolay olsa da kuşlarınız çift olduğunda biraz daha dikkatli olmanız gerekir. Çift muhabbet kuşu beslemek istiyorsanız aynı zamanda “kuşlarım bana alışsın, konuşmayı öğrensinler ve elime gelsinler” diyorsanız mümkün olduğunda yavru kuşlar almalısınız.

Yavru muhabbet kuşları ele alıştırma ve konuşturma gibi tüm eğitimler için daha uygundur. Yetişkin muhabbet kuşlarına göre yavru kuşlara daha kolay ve kısa zaman diliminde eğitim verebilirsiniz.

NOT; Bu makale de verilen tüm tavsiyeler ve bilgiler kendi muhabbet kuşumuz üzerinde uygulanmış ve başarı kazanmış tekniklerdir. Hiçbir şekilde uygulama garantisi vermez. Oluşabilecek sorunlar ve kayıplardan web sitemiz sorumlu değildir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat