Çin Creste Özellikleri - Tüysüz Çin Köpeği!

Çin Creste Özellikleri – Tüysüz Çin Köpeği!

Çin creste cinsi köpeklerin kökenleri ve ataları hakkında kesin bir bilgi yer almamaktadır ancak Etiyopya ya da Türkiye kökenli oldukları tahmin edilmektedir. Çin creste cinsi köpekler kesinlikle açık alanda yaşamını sürdürmeye uygun olmayan, sadece kapalı ev ortamında bakılması gereken bir köpek cinsidir.

Yapısı itibari ile oldukça canlı ve neşeli hareketler sergileyen oldukça zeki bir köpek cinsidir. Tam anlamıyla ev ortamına uygun bir köpek olmasından dolayı da Çin creste cinsi köpekler insanlarla oldukça yakın arkadaşlıklar kurabilir. Çin creste cinsi köpeklerin dünya genelinde yaygın bir biçimde kullanılan başka bir adı yoktur ve İngilizce de “Chinese Creste Dog” olarak geçmektedir.

Çin creste cinsi köpeklerin familyaları kuzeyli kel köpek ve dost canlısı arkadaş olarak bilinmektedir. İlk çıktıkları yerin Çin Halk Cumhuriyeti olduğu tahmin edilmekte ve isimlerini de bu vesileyle almaktadırlar. Diğer yandan ise birçok köpek ırkı gibi çok eski çağların aksine 1200’lü yıllardan beri gezegende varlıklarını devam ettirmektedirler.

Çin creste cinsi köpekler uzun yıllardır fare avı için veya süs köpeği olarak kullanılmışlardır. Fakat günümüzde ise yapmış oldukları işler değişikliğe uğrayarak yalnızca insanlara arkadaşlık etmesi için kullanılmaktadır. Çin creste cinsi köpeklerin yaklaşık olarak yaşam süreleri 13 ile 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bunun yanında ortalama hayatta kalma sürelerinde daha kısa veya daha uzun yaşayanlara da rastlanmaktadır.

Çin Creste Özellikleri ve Karakteri 

Çin Creste Özellikleri ve Karakteri 
Çin Creste Özellikleri ve Karakteri

Çin creste cinsi köpekler ev ortamına oldukça uygun olduklarından dolayı aşırı sıcak havalara oldukça dayanıklı olabilirler ancak soğuk havalara karşı da bir o kadar dayanıksız hayvanlardır. Arkadaş canlısı ve evcil olmaları sebebi ile yabancı insanlarla dostluk bağlantıları, çocuklara karşı yaklaşımı ve diğer hayvanlar ile arkadaşlık seviyelerini geliştirmişleridir.

Öte yandan her ne kadar küçük ve evcil hayvanlar olsalar bile bekçi köpekliği yapma konusunda da içgüdüsel yetenekleri bulunmaktadır. Çin creste cinsi köpeklerin bakımları konusunda en çok dikkat edilmesi gereken durum soğuk havalara karşı oldukça fazla hassasiyetlerinin olmasıdır. Olabildiği kadar sıcak bir ortamda yaşamları ve insanlarla yakın diyaloglar halinde bulunmaları gerekmektedir. Enerjileri orta düzeyde olan Çin creste cinsi köpeklerin egzersiz yapma ihtiyacı neredeyse yok denecek kadar az bir seviyededir.

Çin Creste Vücut Yapısı ve Renkleri

Çin Creste Vücut Yapısı ve Renkleri
Çin Creste Vücut Yapısı ve Renkleri

Çin creste cinsi köpeklerini herhangi bir sınırı olmadan her türlü renk kombinasyonlarında görebilirsiniz. Küçük yapısı ile beraber Çin creste cinsi köpeklerin sadece kuyruklarında, patilerinde ve kafalarında tüyler vardır.

Vücutlarının gövde kısmında ise dalmaçyalı köpeklerde olduğu gibi benekler yer almaktadır. Erkek olan Çin creste cinsi köpeklerin yaklaşık ağırlıkları 2 kilo ile 5 kilo arasında değişkenlik göstermektedir. Dişi Çin creste cinsi köpeklerin ağırlıkları ise erkek olanlardan pek farklı değildir ve onlarda yine 2 kilo ile 5 kilo arasında değişkenlik göstermektedir.

Erkek Çin creste cinsi köpeklerin boyları 28 cm ile 33 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Dişi Çin creste cinsi köpeklerin boyları da aynı erkek olanlardaki gibi pek farklılık göstermez ve onların da 28 cm ile 33 cm arasında değişkenlik gösterir.

Çin Creste Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Çin Creste Tüy Döker mi? Tüy Bakımı
Çin Creste Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Çin creste cinsi köpeklerin vücudunda tüy olmadığı için oldukça temizdir ve diğer köpek cinslerinde olduğu gibi köpek kokusu yoktur. Tüyleri olan türün ise daha fazla bakıma ihtiyacı vardır; onun için de günlük fırçalama yapmanız yeterli olacaktır. Tüylü olan türünün kene kapma ihtimali vardır.

Fakat tüyleri çok sık olmadığı için kenelerin görülüp temizlenmesi düşünüldüğünden daha kolay olur. Diğer yandan tüylü olan türünün aslan yelesini andıran kafa tüylerinin düzenli olarak bakılması gerekmektedir. Bu yele misali tüyler çok uzun oldukları için dökülme, kırılma gibi sorunlarla karşılaşma ihtimali olacaktır.

Çin Creste Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Çin Creste Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi
Çin Creste Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Çin creste cinsi köpekler iyi huylu, ev hayatına oldukça uygun, neşeli, canlı ve zeki bir köpek ırkıdır. Her zaman sıcak bir ortama ihtiyacı vardır. Çocuklarla oldukça iyi anlaşan, aktif ve neşesi yüksek bir köpektir. Oyun oynamaya çok heveslidir fakat özellikle küçük çocuklarla oyun oynadığı esnada, canını yakacak çok sert hareketlerin yapılmaması gerekmektedir. Tüyleri olmadığından dolayı en ufak hasarlar bile köpeğinizin yaralanmasına yol açabilir.

Oldukça akıllı bir köpek cinsi olan Çin creste kolay bir şekilde eğitilebilir ve hatta göz kamaştırıcı numaralar bile gösterebilir. Diğer evcil hayvanlarla da oldukça iyi iletişim kurabilir. Sahibine gereğinden fazla bağlı olan ve ondan sürekli olarak arkadaşlık yapmasını bekleyen bu köpeklere kendilerini küçük hissettirmeme konusunda oldukça hassas olunmalıdır. Bu köpeklerin tek istedikleri iyi bir sahibinin olması; eğer bu durumu hissetmez ise köpeğiniz depresyona maruz kalabilir ve psikolojisi bozulabilir.

Çin Creste Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Çin Creste cinsi köpeklerin kulakları kafasının iki yanından çapraz olacak şekilde dik durmaktadır. Oldukça güçlü duyma güdülerine sahip olan bu köpekler en ufak bir ses dalgasına bile anında tepki verebilmektedir.

Çin Creste Ne Kadar Yaşar?

Tüysüz bir köpek cinsi oldukları için çok hassas olan derileri en büyük sağlık problemi yaşayacağı bölgedir. Aşırı güneşte kalması ya da alabileceği sert darbeler kolay bir şekilde cildine zarar verebilir. Çin creste cinsi köpeklerin birçoğunun lanoline ve yünlere karşı alerjik reaksiyonları vardır. Eğer bu köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmelerini istiyorsanız en fazla cilt bölgesine özen göstermeniz gerekmektedir.

Tüysüz olan türleri dişlerini kaybetmeye de yatkın olabilirler; tüylü olan cinslerin ise diş sağlıkları daha kuvvetlidir. Bu cins köpekler kolay bir şekilde kilo alabilirler. Bu nedenle beslenmeleri konusunda da oldukça dikkatli olunması tavsiye edilmektedir.

Çin creste cinsi köpeklerin ortalama yaşam süreleri ise yaklaşık 13 ile 15 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Çin creste cinsi köpeklerde de diğer köpeklerde olduğu gibi kronik ve kalıtsak hastalıklara rastlamak mümkündür. Fakat düzenli bir şekilde kaliteli köpek mamaları ile bakılması ve periyodik veteriner kontrollerinin aksatılmaması halinde bu hastalıklara yakalanma oranları oldukça düşük olacaktır.

Çin Creste Çiftleşme

Çin Creste cinsi köpekler ilk kızan dönemine 8-10 aylık iken girerler. Kızan süreleri 6-10 gün arası sürmektedir. Çin Creste cinsi köpeklerin ilk kızan dönemlerinde çiftleştirilmemesi tavsiye edilmektedir. Kızan döneminde iken hal ve hareketlerinde bazı değişiklikler görülebilir.

İlk doğumlarında 2-3 arası yavru dünyaya getirebilir. Sonraki doğumlarında ise bu sayı 5’e kadar çıkabilmektedir. Köpeğiniz doğum yaptıktan sonra yavrulara bakma makastı ile kimsenin yanına yaklaşmasına izin vermeyin. Aksi halde annelik ve koruyucu içgüdüleri ile saldırgan tavırlar sergileyebilir.

Erkek olanlarda ise farklı bir köpek türü veya cinsi ile çiftleştirmemeniz önerilmektedir. Aksi halde ırk genetiğinin bozulma ihtimali oldukça yüksek seviyelere çıkmış olacaktır. Dişinin çiftleşme dönemi geldiğinde veteriner kontörlünde yapılması hem sizin hem de köpeğinizin sağlığı açısından daha doğru olacaktır.

Kızan dönemindeki bir dişi köpek asla başıboş bırakılmamalıdır. Aksi takdirde erkek olanda da belirttiğimiz gibi herhangi başka bir köpek ile eşleşme durumunda ırk genetiğinde bozulma yaşama ihtimali yüksek seviyelere çıkacaktır.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat