Collie Nasıl Bir Köpektir - Irk Özellikleri - Collie Yavruları

Collie Nasıl Bir Köpektir – Irk Özellikleri – Collie Yavruları

Size sımsıkı bağlanacak bir köpek arıyorsanız, Collie – Lessi tam sizlik bir köpek! İçleri ısıtan hikâyesiyle yıllarca isminden söz ettiren Lessi’nin cinsi Collie’dir.

Collie – Lessi, tüyleri muhteşem, sevgisi ve bağlılığıyla duygusal köpeklerdir. Lessi’yi tanımayanınız yoktur. İçleri ısıtan hikayesiyle yıllarca isminden söz ettiren Lessi’nin cinsi Collie’dir. Lessi dizisi 1954-1973 yıllarında tam 19 yıl televizyonlarda yayınlanmış Amerikan yapımı bir dizidir. Hikayesi şöyledir:

Lassie her sabah Joe’yu okul çıkışında karşılayan en yakın dostudur. Bir gün, köydeki Dük’ün torunu Lassie’yi görür ve onu almak ister. Ekonomik sıkıntı içerisinde olan Sam ve Sarah, evi terk bırakmak zorunda kalmışlardır.

Çok sevdikleri köpekleri Lassie‘yi satmaları gerekir. Lassie ve Joe bu duruma çok üzülür. Dizide ve kitapta ailesinden ayrı kalmış olmanın acısıyla yüzleşen sadık ve çok özel bir köpek olan Lassie’nin ailesini bulmak için neler yaşadığı anlatılır. İskoçya’dan Yorkshire’a doğru çok uzun bir yolculuğa çıkan Lessie’nin kararlılığı, sadakati, sevgisi, bağlılığı, azmi herkesi kendisine hayran bırakır.

Ayrıca şu makalemize de göz atabilirsiniz >> Kedi ve Köpeklerden İnsanlara Korona Virüsü Geçer mi?

Collie - Lessi Köpeği
Collie – Lessi Köpeği

İlk Collie 1860’da bir köpek yarışmasında görülmüştür. Collie – Lessie köpeği, naif ve kırılgan tipleri ile asaletin simgesi olmuştur. Collie – Lessi yavrusu, zeki olması, insanlara karşı duyarlılığı, dost canlısı, kibar ve sadık olmasıyla ünlüdür.

Alt türlerinden en bilinenleri Tüylü Collie, Tüysüz Collie ve Sakallı Collie‘dir. Zarif kafa yapısına sahip olan Collie’lerin badem şeklinde gözleri, küçük, yatık kulakları vardır, kuyrukları uzundur. Collie’nin, ince, sivri ve uzun kafası, gür ve havalı tüylerinden dolayı küçük gözükmektedir. Vücut yapısı ince ve zarif gözükür aslında kaslıdır.

Collie – lessi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Satılık Collie – Lessi köpeği almaya karar verirseniz, bakımı zor değildir, sizi yormayacaklarından emin olabilirsiniz. Aile kavramına en düşkün köpeklerden biridir ancak sadece apartman hayatına mahkûm olmamalıdırlar. Çoban köpekleri yüzlerce hayvan sürülerini yönlendirmek isteyen bir ırktır.

Eğer Collie için uygun bir ortam yapabiliyorsanız satılık Collie – Lessie araştırmaya karar vermelisiniz. Bu duygusal ve sadık köpeklerin, açık havada koşmaları gerekir. Diş ve böbrek ile ilgili genetik bozukluklara yatkınlıkları vardır. Düzenli kontrolleri yapılmalıdır. Satılık Collie – Lessi yavrusu araştırıyorsanız, Collie’ler itaate heveslidirler, eğer sert davranılırsa korkup dinlemeyebilirler. Ev eğitimi de kolayca verilebilir ancak zekası ve yaratıcılığı baskılanmamalıdır.

Collie – lessi Köpeklerinin Bakımı

Collie Köpeği
Collie Köpeği

Tüyleri uzun olduğundan soğuğa dayanıklı olan bu köpekler, sıcağı sevmezler. Özellikle yaz aylarında gölgelik alanlarda vakit geçirmeli, güneşte çok durmamalı, bol bol su içmelidirler. Collie – Lessi yavruları, yaklaşık 10-12 haftalık olduktan sonra 1 haftada tuvalet eğitimi alabilir. Satılık Collie – Lessie yavruları almaya karar verirseniz, gür tüylere sahip olduğu için için sık sık fırçalamanız gerekir, arada yıkamalısınız. Dizisinde de olduğu gibi çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Küçük yaşlarda çoban içgüdüsünün gerektirdiği bazı davranışlar sergileyebilirler. Ancak eğitimle bunlar değişir.

Collie – lessi Arayanlar

Sağlıklı Collie – Lessi arayanlar, barınaklara, petshoplara, sosyal medya hesaplarına bakarak, kısa bir Collie – Lessi köpeği fiyatları araştırmasıyla güzel köpekler bulabilirler. Size sımsıkı bağlanacak bir köpek arıyorsanız, Collie – Lessi tam sizlik bir köpek!

Enerji Düzeyi: Yüksek

Egzersiz İhtiyacı: Yüksek

Oyunculuk: İyi

Başka Köpeklerle İyi Geçinme: İyi

Başka Petlerle Geçinme: İyi

Çocuklarla Anlaşma: İyi

Yabancılara Davranış: Orta

Eğitilebilirlik: Yüksek

Koruma Özelliği: Yüksek

 Collie ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat