Dalmaçyalı Özellikleri ve Yavrusu

Dalmaçyalı Özellikleri ve Yavrusu

Neşeli ve oyuncu, yüksek derecede sadık ve duyarlıdır. Dalmaçyalı cinsi sürekli insanlarla birlikte zaman geçirmeye ihtiyaç duyar. Aksi oluğu halde depresyona girebilir. Bu nedenden dolayı iyi kapasitede bahçe köpekliği yapamazlar. Mükemmel bir hafızaya sahiptirler ve kendisine yapılmış olan kötü bir davranışı seneler boyunca asla unutmazlar. Bu cinsin enerjisi çok yüksektir ve çocuklarla oynamaktan çok hoşlanırlar ancak küçük yaşta çocuklar için biraz fazla hareketlidirler. Ayrıca kızdırılmaktan nefret ederler. Başka ev hayvanları ile iyi geçinmesini bilirler fakat yabancı köpeklerle pek anlaşamazlar. Genelde erkek olan diğer erkek köpeklerden pek hoşlanmazlar. Yeteri kadar sosyalleştirilmediğinde biraz çekingen ve gergin olabilirler. Oldukça zeki fakat bir o kadar da inatçıdırlar. Disiplinli ve sıkı bir eğitime ihtiyaçları vardır fakat sert yöntemler kesinlikle tercih edilmemelidir. Dalmaçyalılar yüksek derecede itaat eğitimi alabilirler. Bekçilik ve koruma amaçlı eğitimlere meyillidir. Eğer doğru ve bilgili bir şekilde eğitilmediği takdirde saldırgan olabilirler.

Eğer Dalmaçyalı’lara gün içerisinde bir kaç kez koşma imkânı sağlanamıyorsa apartman dairesinde bakılması için hiç uygun bir ırk değildir. Evin içinde durdukları sürece oldukça aktif olurlar ve en az orta büyüklükte bahçe gibi bir ortama ihtiyaç duyarlar. Soğuk havada kesinlikle bırakılmamamladır.

Dalmaçyalı Özelliği ve Karakteri

Dalmaçyalı Özelliği ve Karakteri
Dalmaçyalı Özelliği ve Karakteri

Dalmaçyalı ırkının kaslı, dikdörtgen şeklinde atletik bir vücut yapısı vardır.

Yetişkin bir erkek Dalmaçyalı’nın yüksekliği yaklaşık 56-62 cm, dişi bir Dalmaçyalı’nın ise 54-60 cm’dir. Ağırlıkları ise her iki cinsiyetinde yaklaşık 20-32 kg. arasındadır.

Kafa yapıları aynı prizmayı andırmaktadır. Büyük ve açık burun delikleri vardır. Yanaklarındaki kemikler ve çene kasları fazla gelişmiş değildir. Oval bir göz yapısına sahiptir ve gözlerinin rengi vücudunda yer alan puntolarla oldukça uyumludur. Kulakları kafasının üst bölgesinden başlar. Sanki ikizkenar üçgeni anımsatmaktadır ve ucu hafif yuvarlamsı şeklindedir. Geniş ve derin bir göğüs yapısına sahiptir. Boyun kısmı uzun ve güçlüdür. Kuyruk bölümü ise uca doğru incelen güçlü bir yapıya sahiptir.

Parlak, kısa, sert ve yoğun bir tüy yapısına sahiptir. Dalmaçyalıların vücudunda ki asıl rengi beyazdır. Üzerindeki puntoları ise kahverengi veya siyah olabilir. Puntolar bütün vücudunu sarmış vaziyettedir ve çok net belli olurlar ancak beyaz renge kesinlikle karışmazlar.

Dalmaçyalılar oyuncu, hassas ve enerjik hayvanlardır. Genel olarak çocuklarla araları oldukça iyidir, ancak bazı Dalmaçyalılar biraz saldırgan görüntü sergileyebilir bu yüzden çocuklarla oynadığı esnada dikkat edilmesi gerekmektedir. Sahiplerine son derece bağlı bir ırktır. Eğer uzun süre yalnız bırakılırsa etrafındaki şeylere zarar vermeye başlayabilir veya depresyona girebilir. Dalmaçyalılar yeni yerler keşfetmeyi, yüzmeyi çok severler ve hiçbir yorgunluk hissi olmadan kilometrelerce koşabilirler.

Yabancı insanlara karşı her zaman şüpheci tavırlarla yaklaşırlar. Başka köpeklere karşı agresiflik gösterebilirler, fakat diğer tür hayvanlarla gayet iyi anlaşırlar, özellikle en iyi uyum sağladığı hayvan attır.

Eğer ılıman bir iklimde ikamet ediyorsanız. Dalmayasıları dışarıda da çok rahat bakılabilir.

Dalmaçyalı Vücut Yapısı ve Rengi

Dalmaçyalı Vücut Yapısı ve Rengi
Dalmaçyalı Vücut Yapısı ve Rengi

Dalmaçyalı, orta büyüklükte ve yüksek dayanıklılığa sahip orta boy bir köpektir. Zarafet simgesi olan Dalmaçyalı, belki de alakası olabilecek pointerin yalın ve tertemiz hatlarına sahip bir köpektir. Sert, kısa ve sık kürkü ile kahverengi veya siyah rastgele dağılmış bir şekilde beneklerle süslenmiştir. Benekleri birbiri ile birleşerek lekeler oluşturmamalı, birbirlerinden tamamen ayrı ve belirgin olmalıdır. Kavisli parmakları vardır ve ayak kısmı yuvarlaktır. Tırnakları vücudundaki lekeler gibidir veya düz beyazdır. Burnu vücudundaki beneklerin rengi ve konumuna göre kahverengi veya siyahtır. Gözleri yuvarlak kahverengi veya siyah ve oldukça zeki bakışlıdır. Kulakları uca doğru daralan yumuşak ve hafif yukarı doğru kıvrımlarla taşınır. Vücudundaki benekleri ne kadar belirgin ve dağılmış ise köpek bir o kadar değerli görülmektedir. Yavruları tamamen beyaz olarak dünyaya gelir ve benekleri zamanla ortaya çıkmaya başlar.

Dalmaçyalı Köpeği Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Dalmaçyalı Köpeği Tüy Döker mi Tüy Bakımı
Dalmaçyalı Köpeği Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Dalmaçyalıların tüy döküm süreci orta seviyelidir. Haftada bir kez düzenli tarama yapılması tüy dökümünü en az indirecek ve tüylerin bakımlı ve parlak görünmesine yetecektir. İhtiyaç duyulduğu takdirde banyo yaptırılabilir, haricinde ise düzenli bir şekilde yıkanma ihtiyaçları yoktur. Enfeksiyon kapabilecek kulaklar, kulak kirlerine karşı sürekli gözlem altında tutulmalıdır. Eğer tırnakları doğal yollar ile aşınmaya maruz kalmadıysa düzenli bir şekilde kesilmelidir. Bunu hiç bir zaman unutmayın ki tırnakların uzun olması koşma ve yürüme esnasında köpeğinize acı verebilir. Dişlerinde düzenli olarak fırçalanması gerekir.

Dalmaçyalı Köpeğinin Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Dalmaçyalı Köpeğinin Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi
Dalmaçyalı Köpeğinin Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Dalmaçyalı küçük çocuklara her ne kadar saldırgan tavırlar sergilese de genel anlamda çocuklarla oldukça eğlenceli vakit geçirirler. Dalmaçyalı yavruluk döneminden beri sosyal yetiştirildiği takdirde köpeklerle ve diğer hayvan ırkları ile pozitif ilişkiler kurabilir. Dalmaçyalı doğası gereği insanlardan ve atlardan çok hoşlanır. Dalmaçyalı yabancı kişilere karşı daima tetikte olur.

Dalmaçyalı Köpeği Ne Kadar Yaşar?

Dalmaçyalı Köpeği Ne Kadar Yaşar
Dalmaçyalı Köpeği Ne Kadar Yaşar

Herhangi bir sağlık problemi olmadığı takdirde 10 ile 12 yıl arasında yaşarlar.

Dalmaçyalı Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıl

Dalmaçyalı Sağır mı Kulak Yapıları Nasıl
Dalmaçyalı Sağır mı Kulak Yapıları Nasıl

Dalmaçyalılar genetik bakımdan yarım sağır hayvanlardır ve bu muazzam köpeklerin ortalama %30’u maalesef ki işitme kaybı bulunmaktadır. Kulak yapıları ise uzun ve kafasından aşağı sarkmış şekilde durmaktadır.

Dalmaçyalı Köpeği Çiftleşme

Dalmaçyalı Köpeği Çiftleşme
Dalmaçyalı Köpeği Çiftleşme

Dalmaçyalılar 3 ay aradan sonra tekrar doğum yapabilirler. İlk kez doğum yapan dişi 2-3 yavru doğurabilir ve sonraki doğumlarında yavru sayısı 15’e kadar çıkabilir. Yavrular ilk doğduğu zaman üzerlerinde hiç benek olmaz. Bebekler 1,5 aylık olduktan sonra belirginleşmeye başlar. Dalmaçyalıların erkek ve dişi cinslerinin üzerindeki punto renkleri ve dağılımları çiftleşme sırasında oldukça önemlidir. Çünkü yavrular anne ve babanın punto renkleri ve dağılımlarına göre vücut yapılarını alacaklardır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat