Diğer Hayvanlarla Uyum Sağlayan Köpek Irkları

Diğer Hayvanlarla Uyum Sağlayan Köpek Irkları

Diğer Hayvanlarla Uyum Sağlayan Köpek Irkları

Hayvan sever kişiler genellikle evlerinde birbirinden farklı türlere sahip hayvanların bakımını üstlenmekten keyif almaktadır. Ancak bazı hayvan ırkları yapıları gereği yan yana bulunmaktan veya aynı ortamda yaşamaktan pek de hoşnut olmayabilir. İnsanlar ile oldukça yakın bağlar kurarak büyük dostlukların yaşanmasına olanak sağlayan köpek ırkı, itaatkâr, sadık, koruyucu ve eğlenceli yapılarıyla hayvan severlerin beslemekten keyif aldığı bir canlı türüdür.

Ancak bazı köpek ırkları bulunduğu ortamlarda başka hayvanların yaşamasını veya onlara ilgi gösterilmesini istemez. Bunun yanı sıra farklı hayvanları hiç dert etmeden yaşamını neşe içerisinde sürdürebilen köpek ırkları da mevcuttur. Listemizde yer alan köpek ırklarını inceleyebilir, özellikleri doğrultusunda diğer hayvanlarla ortak yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Golden Retviever

Dünyadaki köpek ırkları arasında uysallık bakımından ilk sıralarda yer alan golden retviever cinsi köpekler, sevecen yapıları sayesinde kolayca dostluk kurulabilmeye açık bir ırktır. Hem kedilerle, hem de çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla sorunsuz bir şekilde yaşayabilen golden cinsi köpekler, sosyal ilişki kurma anlamında tartışması ilk sırada yer alan bir türdür.

Bichon Frise

Canayakınlığı ve neşeli tavırlarıyla çocukların sonsuz sevgisini kısa sürede kazanabilen Bichon frise ırkı, kedilerle çok iyi anlaştığı gibi diğer evcil hayvanlarla da aynı ortamda bulunmayı kendisine hiçbir zaman dert etmez. Sevecen tavırlarıyla kendilerini bulundukları ortamlara en kısa sürede kabul ettirebilen bu tür köpekler, en iyi aile köpekleri arasında yer almaktadır.

Pug

Çin ülkesine ait bir köpek ırkı olan pug cinsi köpekler, günümüzde en iyi aile köpekleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Oldukça sevecen ve kibar bir yapıya sahip olan pug ırkı köpekler, ısırma eğilimi olmayan tehlikesiz köpek cinsleri arasında bulunmaktadır. Daha çok kadınların gözdesi olan pug cinsi köpekler apartman hayatını kolayca benimseyen ve her türlü hayvan ırkıyla iyi geçinebilen bir köpek türüdür. Son derece zeki ve hareketli bir yapıya sahip olan puglar, çocuklar ve diğer evcil hayvanlar için de bir neşe kaynağıdır.

Shih Tzu Köpeği

Bir hayli küçük yapısı ve sevecen tavırlarıyla neşe kaynağı olan shih tzu köpek ırkı, çocuklu ailelerin en sık tercih ettiği köpek türlerinden biri olarak bilinmektedir. Lakabı ‘’küçük aslan’’ olmakla birlikte hiçbir zaman saldırgan tavırlar sergilemez. Diğer evcil hayvanlarla da çok iyi geçinebilen shih tzu, özellikle yaşlı ve bekâr kişilerin yalnızlıklarını unutmak adına tercih ettiği bir türdür. Kolay eğitilebilen ve sosyalleşme konusunda uzman olan bu tür köpekler, en ideal ev arkadaşı olarak görülen köpek ırkları arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Komondor Köpeği

Macaristan menşeli bir köpek türü olan komondor, adeta rasta yapılmış bir tüy yapısına sahip olan ve oldukça ilginç bir görünümde bir köpek türüdür. İyi bir bekçi köpeği özelliğine sahip bulunan komondor köpeği en pahalı köpek türlerinden biridir. Çocuklarla çok iyi geçinmesiyle bir hayli popüler olan bu tür köpekler iyi bir eğitimden geçirilerek sosyalleştirildiği takdirde diğer evcil hayvanlarla da sorunsuz bir yaşam sürdürebilmektedir. Oldukça uysal bir yapıya sahip olmasına rağmen, korumacılık içgüdüsüyle yabancılara karşı daima temkinli davranışlar sergilemektedir.

Boston Terrier

Amerika’nın en popüler köpek cinslerinden biri olan boston terrier, iri gözleri, beyaz lekeleri ile hemen dikkatleri üzerinde toplayacak bir görünüme sahip bulunmaktadır. Arkadaş canlısı, sevimli ve sempatik hareketleriyle ilgiyi her zaman kendi üzerinde toplamayı başarabilen bu tür köpekler, iyi bir eğitim ve sosyalleşme ile diğer evcil hayvanlarla ve küçük çocuklarla oldukça iyi anlaşabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat