Dişi Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgiler

Dişi Muhabbet Kuşu Hakkında Bilgiler

Muhabbet kuşu sahiplenmek isteyen hayvan severlerin genel olarak öğrenmek istedikleri şeylerden birisi bir muhabbet kuşunun cinsiyeti nasıl belli olur? Bu soruya bazı tespitlerle cevap verelim. Muhabbet kuşlarının hangi cinsiyete sahip olduklarını öğrenmek için ilk olarak kuşun gagasında yer alan cere ismi verilen bölgedeki renge göre öğrenilebilir. Bir Yavru muhabbet kuşunun cere bölgesinde açık mavi, beyaz, krem rengi veya mor renk var ise o muhabbet kuşu dişidir. Fakat bunun yanında en belirgin özelliklerden birisi de cere bölgesinde yer alan burun deliklerinin çevresinin beyaz rekli bir halka ile çevrilmiş olmasıdır. Eğer yavru olan bir muhabbet kuşunun ceresi mor veya pembe renk tonlarında ya da cerenin tamamı tek bir renge sahip ise muhabbet kuşunun erkek olduğu anlamına gelir. Altı aylık bir muhabbet kuşu artık yetişkin bir kuş olduğu için cinsiyet anlamında hem fiziki görüntüsünde hemde ceresinde değişiklikler kendini iyice belli etmeye başlar. Yetişkinliğe erişmiş bir muhabbet kuşunun ceresi açık mavi, beyaz veya açık kahverengi tonlarında olur. Ancak çiftleşme dönemine gelmiş olan bir dişi muhabbet kuşunun ceresi genellikle kahverengi olur.

Dişi muhabbet kuşları nasıl davranışlar sergiler

Muhabbet kuşlarının davranışları kuştan kuşa değişiklik gösterse de genel anlamda şu şeklide belirtilmektedir;

-Dişi olan muhabbet kuşları erkeklere nazaran daha sakin ve hareketsiz durur.

-Dişiler genel olarak agresif tavırlar gösterir ve genelde ötmeleri kısa sürer.

-Dişi muhabbet kuşlarının cereleri genelde açık pembe tonları, kahverengi ya da beyaz renkte olur.

 

Üreme zamanında muhabbet kuşlarının ceresi nasıl olur

Muhabbet kuşlarının cere bölgesi çiftleşme zamanına geldiklerinde bazı değişiklikler gösterebilir. Üreme ayına gelmiş olan dişi bir muhabbet kuşunun ceresi genel olarak kahverengi tonlarında olur. Eğer dişi muhabbet kuşu kendini üremeye hazır hissediyorsa bu kuşun ceresi koyulaşmaya başlar ve cerenin derisi kuru ve çatlak bir görüntüye bürünür.

Erkek olan muhabbet kuşları ise genel olarak koyu mavi renkte cereye sahiptir. Fakat bu cerenin rengi hormon ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilir. Erkek bir muhabbet kuşunun ceresi ise çiftleşme zamanına göre değişiklik gösterir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat