En İyi Muhabbet Kuşu Maması

En İyi Muhabbet Kuşu Maması

Muhabbet kuşları sevimli ve en çok cana yakın canlılardan birisidir ve eğer yavruluk zamanından sahiplenirseniz size olan bağı daha fazla olur. Muhabbet kuşları yemle besleniyor olsalar da bütün yemlerin aynı kategoride olduklarını düşünmeyin. Gelin sizler en iyi muhabbet kuşları hakkında bilinmesi gerekenleri aktaralım.

Muhabbet kuşlarının bazıları uzun süre alışmış oldukları yemleri değiştirince önüne gelen yeni yemi yemeyi reddederler. Bu sebepten dolayı en baştan kaliteli bir yeme alışmaları her açıdan daha iyi bir seçenek olacaktır.

Muhabbet kuşları için hangi tür yemler mevcuttur

  • Meyve aromalı yemler (kurutulmuş olan meyve parçacıkları ile hazırlanırlar)
  • Konuşma kabiliyetini geliştiren yemler
  • Bal katkılı yemler
  • Kızıştırma etkili yemler

Bunların yanında kabsuz olarak üretilmiş yemlerde mevcuttur. Vitamin değerleri sert ve az oldukları için hazmetmesi oldukça zordur ve özellikle muhabbet kuşlarının bu yemlerden yememeleri gerekir. Bizim fikrimizi soracak olursanız kuşun konuşabilmesi için herhangi özel bir yem vermenize gerek yoktur. Kuşunuza yeteri kadar ilgi ve sevgi gösterirseniz zaten kendisi konuşmaya başlayacaktır.

 Öpücük verince konuşmaya başlaya muhabbet kuşu

Bir de muhabbet kuşunuzun yemliğini devamlı olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Çünkü o yemini yedikçe kabukları yemliğin üst kısmında birikmektedir. Bu kabukların yemlikten alınarak yeni yemlerin ortaya çıkartılması muhabbet kuşunuzun kolay bir şekilde beslenmesi bakımından oldukça önemlidir. Bunun yanında muhabbet kuşunuzun kafesinin 2 günde bir temizlenmesi onun sağlığı bakımından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda ayda bir olmak kaydı ile kafesi tamamen yıkayabilirsiniz.

 Muhabbet kuşları için nasıl yem seçimi yapmalıyız?

Kuşunuzun yediği yemi hazmedebilmesi için yulaf, en iyi yiyeceklerden birisidir. Bu nedenle içinde vitamin ve yulaf içeren yemleri almanız daha iyi olacaktır.

İskelet ve kas yapısı için de vitamin takviyeleri oldukça önem arz etmektedir. Yemin içinde bulunan maddelerden dolayı muhabbet kuşlarında yağlanmalar meydana gelmektedir. Bunun için yem seçiminde çok titiz olmanız gerekir. Böyle bir durumlarla karşılaşırsanız veteriner ilaç vermek yerine kuşunuzun yemini değiştirmenizi tavsiye edecektir.

Muhabbet kuşlarına yem haricinde ne tür gıdalar verilmelidir?

Yalnızca yem vermek muhabbet kuşlarını besler fakat sağlıklı bir şekilde beslenmelerini sağlamaz. Verdiğiniz yemlerin yanında muhabbet kuşlarına (fazla olmayacak şekilde) ek gıda takviyeleri yapabilirsiniz. Muhabbet kuşlarının daha rahat eşleşebilmesi için (az miktarda olmasına mutlaka dikkat edin) nijer tohumu takviyesi yapıldığı bilinmektedir. Haşlanmış katı yumurtadan da çok az olacak şekilde de kuşunuza verebilirsiniz.

Muhabbet kuşları hem yumurta yemekten çok hoşlanır, hemde onlar için oldukça faydalıdır. Ara sıra kuşunuzu ödüllendirmek için bisküvi kırıntıları da verebilirsiniz. Bu kırıntıları görünce kuşunuz adeta çılgına dönecektir.

Kafesin içini her temizlediğinizde kafesin altına az miktarda kum serpmek, muhabbet kuşunuzun sağlığını korumak için oldukça faydalı olacaktır. Aslına bakacak olursanız muhabbet kuşları evde bulunan yiyeceklerin çoğunu yiyebilir. Yani kuşunuza fayda sağlayacağını düşündüğünüz besinlerden az miktarda verebilirsiniz. Tabi ki aşırı tatlı ve tuzlu gıdalar haricinde. Muhabbet kuşunuz hastalandığında haşlanmış yumurtanın yanında birazda havuç vermeniz kuşunuza oldukça iyi gelecektir. Havucu güzelce rendeleyerek az olacak şekilde muhabbet kuşunuza verebilirsiniz. Eğer sizin muhabbet kuşunuzda herhangi bir hastalık belirtisi olursa onu ilk olarak bir veterinere götürmenizi, ardından belirtmiş olduğumuz uygulamaları yapabilirsiniz. Muhabbet kuşları için ne yapılabilir ki diye bir düşünceye kapılmayın. Bazı zamanlarda hapı ezerek toz haline az olacak şekilde suya ilave etmeniz gerekebilir, bazende şırıngaya ilaç çekerek 2-3 gün boyunca suyuna damla halinde ilave edilerek katmanız gerekebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat