Enikler Anneden Ne Zaman Ayrılabilirler?

Enikler Anneden Ne Zaman Ayrılabilirler?

Ne yazık ki günümüzde başta enikler olmak üzere hayvanların yavrularına karşı hassas bir bilinç oluşturulamadı. Öyle ki; çoğu zaman insanlar anlık karar vererek petshopa giderek yavruları sahiplenebiliyor. Bilinçsizce alınan yavrular çoğunlukla birkaç gün içerisinde hastalanarak ölmektedir. Bazen tedavi ettirebilsek de çoğu zaman ölümlerinin önüne geçemiyoruz. Dolayısıyla da üzücü sonuçlar kaçınılmaz hale gelebilmektedir.

Bir yavrunun annesinden ayrılması için herkes farklı ölçütler kullanabilir. Kimi mama yemeye başladığında kimi tüylendiğinde kimi ise ayaklandığında annesinden ayrılabileceğini söyler. Ancak özellikle her mama yemeye başlayan yavru, annesinden ayrılmaya hazır değildir. Nitekim köpekler yani enikler için süt önemli bir besin kaynağıdır ve günümüzde özel üretilen süt tozları piyasada bulunmaktadır. Dolayısıyla da bir eniği büyütmek artık kolaydır ancak anneden doğru zamanda ayırmak eniğin sağlığı için önemlidir.

Almanya ve İsviçre gibi ülkelerde yürürlükte bulunan hayvan koruma mevzuatlarına göre bir köpek yavrusunun yani eniğin annesinden ayrılabileceği en erken zaman 8 haftalık olduğu zamandır. Bununla birlikte birçok hayvan koruma derneği, enik sahiplenebilmek için ağırlık şartı koymaktadır. Mesela; Almanya’da Bern Dağ köpeği cinsinin sahiplenme şartı en az 8 haftalık olmasının yanı sıra en az 8 kilo ağırlığında olmasıdır.

Eniklerin Gelişim Dönemleri

  • 1-2 Hafta: Vejetatif Dönem

Eniklerin gözlerinin henüz açılmadığı, koku alma duyularının çok zayıf olduğu dönemdir. 1 ila 2 haftalık arasında olan enikler bu dönemde yuvarlak şeklinde emekler.

  • 2-3 Hafta: Geçiş Dönemi

Bu haftalarda artık enikler, net göremeseler de gözleri açılmaya başlamaktadır. Aynı zamanda bu dönemde enikler yalamalara başlar, anne-babaları ise enikleri süt dışında mamalar getirerek beslemeye başlar.

  • 4-7 Hafta: Kişilik Oluşumu

Bu haftalarda eniklerin duyu organları tam anlamıyla gelişimini tamamlamış olur ve bu dönemde çevresindeki objeleri tanımaya başlar. Bu haftalar içinde enikler mutlaka diğer insanlar ve köpekler ile iletişime geçirilmeli, aynı ortama alınmalıdır. Bu durum bu haftalarda eniklerin kişiliklerini oluşturması adına büyük önem teşkil eder.

  • 8-12 Hafta: Sosyalizasyon Dönemi

Bu haftalar içinde enik artık topluma uyum sağlamaya ve toplumda bir yeri olduğunu kavramaya başlar. Bu haftalarda enik eğitimi daha erken olsa da kısa süreli eğitimlere oyun ile başlanabilir.

  • 13-16 Hafta: Sosyal Hiyerarşide Yerini Tespit Etme Dönemi

Bu dönemlerde artık enik sahiplerine karşı sözünü geçirmeye çalışır ve sahibinin sabrını ölçebilir. Eğer bu dönemde sahipleri yüz verirse eniğin eğitimi ve söz dinlemesi de zor olacaktır.

  • 5-6 Aylık Dönem: Diş Değişim Dönemi

Bu dönem köpekle sahibinin fazla vakit geçirmesi gereken bir zaman dilimidir. Köpeğin artık aile içinde yeri bellidir ve kendisi de yerini farkındadır. Hatta artık sahibinin sözlerine karşı bir duyarlılık ve eğitim sahibi olmuştur.

  • 7-12 Aylık Dönem: Ergenlik

Bu dönemde köpeklerde ergenlikle birlikte aynı zamanda dik başlılık da kendisini göstermeye başlar. Dolayısıyla da ergenliğe girmiş olan bir köpeğe bu dönemde tutarlı ve kararlı davranmak onun eğitimi açısından son derece önemlidir.

  • 12-18 Aylık Dönem: Olgunlaşma

Artık karşınızda karakteri oturmuş, eğitimlerini almış ve kendisini toplumdaki yerine adapte etmiş bir köpek vardır. Bu zamandan sonra yeni şeyler öğrenmeye meyilli olsa da temel eğitimlerini bu dönemde tamamlamış olur.

Enik Annesinden Erken Ayrılırsa Ne Olur?

Enikler dünyaya geldiklerinde kör ve sağırdırlar, sadece koku alma duyuları vardır ve bu sayede annelerini de kokuları sayesinde bulurlar. Doğumdan sonra ilk 24 saat içinde ağız sütü üreten anne köpek, “Kolostrum” adı verilen zengin içerikli bu sütü yavrusuna içirir. Bu süt sayesinde enik, enfeksiyon riskine karşı bağışıklık kazanmaya başlar. Dolayısıyla da bu süt, eniklerin bağışıklık sistemi için önemlidir.

Görmeyen ve duymayan yavrular sadece koku ile annelerini bulurken annelerinden ayrılmaları onlara çok büyük haksızlık ve kötülüktür. Nitekim annesinden erken ayrılan enikler, ileriki yaşlarında sosyalleşme konusunda zorluk yaşarlar ve toplumda diğer köpeklere karşı uyumlu davranamazlar.

Annesinden erken ayrılan enik, kendisini güvende hissetmediği ve yeteri kadar anne sütü alamadığı için davranışlarında da bozukluk gözlenebilir. Bunların yanı sıra eniklerde birçok hastalık da annelerinden erken ayrıldıklarında meydana gelir. Bu gibi durumları engellemek için enikleri annesinden ayırmak için en az 8 ila 10 hafta arasında beklenmelidir.

Yavrular Anneden Ne Zaman Ayrılabilirler?

Yavru köpekleri büyütmek artık piyasadaki anne sütüne en yakın forma üretilen süt ile büyütmek kolay olmaktadır. Ancak her ne kadar kolay olsa da yavruların psikolojik sağlığı ve karakter oluşumu açısından en uygun zamanı beklemek gerekiyor. Uygun zamanda anneden ayrılan enikler, hem psikolojik hem de bedenen daha sağlıklı olmaktadır. Bu en uygun zaman ise 8 ila 10 hafta aralığıdır. Yavru köpekleri anneden ayırmak için eğer herhangi bir farklı durum yok ise yavrular 8 haftalık olduktan sonra ayırmak en doğrusu olmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat