Erkek Muhabbet Kuşu Ne Zaman Kızışır

Erkek Muhabbet Kuşu Ne Zaman Kızışır

Muhabbet kuşları en uygun verimi yemek ve içeceklerin en fazla olduğu dönem olan bahar ayları içerisinde kızışır. Kuşlarını erken çiftleştirmek isteyenler ise bol ısı ve ışık sayesinde muhabbet kuşlarına yaz mevsimi geldiğini düşündürüp, kızışmasını sağlayabilir. Ancak muhabbet kuşu üretmek için en uygun aylar mart ve nisan ayları içerisindeki dönemdir.

Üretim koşulları; Muhabbet kuşu üretmeye karar verdiğiniz zaman üretmek için en çok dikkat etmeniz gereken şey muhabbet kuşunuza eş seçme işlemidir. Muhabbet kuşunuzun çiftinin çiftleşmeye uygun ve sağlıklı olması ve en önemlisi aynı türden olması ve birinci derece yakınlıklarının olmamasına dikkat etmeniz gerekir.

Erkek muhabbet kuşunun çiftleşme zamanı

Erkek muhabbet kuşlarının çiftleşme döneminde ise bazı belirtiler görülmektedir. Tüy yapıları düzgün ve canlı renklere sahip, kafes içinde devamlı hareket eden bir hale bürünür. Erkek muhabbet kuşu eş bulma zamanı geldiğinde kuvvetli ve yüksek bir sesle ötmeye başlar ve kafesin tellerine yapışarak ötüşünü daha kuvvetli bir hale getirir. Kanatlarının altına baktığınız zaman pembe kırmızı arası bir renk görmeniz gerekir. Dişi muhabbet kuşu erkek muhabbet kuşuna ötüşü ile cevap veriyor ise ve kafesinin içine çöp, kâğıt gibi malzemeler taşıyorsa eşleşme vakti gelmiş demektir.

Tanışma süreci; Muhabbet kuşlarının eşleşebilmesi için dişi ve erkek muhabbet kuşlarının birbirlerini tanıyor olması gerekmektedir ve bunun için belli bir zamana ihtiyaç duyarlar. Erkek muhabbet kuşu ötüşünü her geçen gün daha da kuvvetlendirmeye başlar ve bulunduğu yerdeki dişi muhabbet kuşu da erkek muhabbet kuşunun ötmesine cevap verir, onu eşleşmeye davet eder. Tanışma işlemi bu şekilde tamamlanmış olur ve eşleşme işlemi başlar.

Çiftleşme; Muhabbet kuşlarının çiftleşme zamanının geldiğini erkek muhabbet kuşunun hal ve hareketlerinden fark edebilirsiniz. Çiftleşme işlemini tamamlayan erkek muhabbet kuşu başını yukarı doğru diker ve ötmeye başlar. Eğer birkaç saniyelik ötme işleminin ardından normal ötüş pozisyonuna dönerse çiftleşme işlemi son bulmuş demektir.

Yumurtlama zamanı ve bekleme süresi

Çiftleşen dişi muhabbet kuşu 4-6 gün içerisinde genellikle sabah vakitlerinde yumurtalarını bırakmaya başlar. En fazla 4 tane yumurta bırakan dişi muhabbet kuşuna kalsiyum takviyesi sağlanması gerekir. Muhabbet kuşu yumurtlayacağı zaman kesinlikle rahatsız edilmemesi gerekir. Muhabbet kuşu yumurtlama işlemini bitirdikten hemen sonra ilk yavru ile son yavru arasında çok zaman farkı olacağından dolayı ilk doğan büyük yavru küçük olan yavruya zarar vermeye başlayacaktır. Bunun olmaması için ilk olarak yumurtayı alın ve yerine sahte bir yumurta bırakın. Bu işleme devam ettikten sonra gerçek olan yumurtaları yem dolu yemliğin içine veya onları sıcak tutabilecek bir pamuğun içinde muhafaza edebilirsiniz. 4 gün sonra sahte yumurtaları kuşun altından alın ve gerçek yumurtaları yerine bırakın. Böylelikle yavruların hiçbiri zarar görmemiş olur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat