Ev içinde Beslenmeye Uygun Köpek Irkları

Ev içinde Beslenmeye Uygun Köpek Irkları

Ev içinde Beslenmeye Uygun Köpek Irkları

Ev içinde beslemeye uygun köpek ırklarının seçilmesi sırasında üzerinde durulması gereken husus, ev, daire yaşamına ayak uydurabilecek türlerin tercih edilmesi olmalıdır. İnsan yaşamının her döneminde kendilerine yer bulan evcil hayvanlar, aile bireylerinin beslemekten hoşnut olabileceği hayvanlardan oluşmalıdır. Genellikle çocukların tercihlerine göre şekillenen evcil hayvan edinme talepleri, kedi, kuş, balık veya egzotik hayvanlar olabildiği gibi en sık tercih edilen evcil hayvan türlerinden biri de köpektir. Sahibine sadakatiyle bilinen köpek ırkı, birçok farklı türe sahip bulunmaktadır. Evde bakmak için alınması uygun olan birçok farklı köpek türünün belirlenmesinde genellikle köpeğin davranışları, sevimli görünümleri ve ev yaşamına uygunluğu öne çıkmaktadır.

Hangi Köpek Türleri Evcildir?

Birbirinden sevimli ve arkadaş canlısı köpek türü mevcut bulunmaktadır. Bazı özelliklerini inceleyerek köpek edinmenize kolaylık sağlamak adına vereceğimiz listedeki köpek türlerini inceleyebilir, evlerinizi sevimli dostlarınız için sımsıcak bir yuvaya dönüştürebilirsiniz. Özellikle ebeveynlerin çocuklarında hayvan sevgisi duygusunu geliştirmek adına edinmek isteyecekleri köpek türleri, evlerin büyüklüğüne göre seçilmeli, özellikle evi yeterli büyüklüğe sahip olmayan aileler daha çok büyümeyen köpek türlerini tercih etmelidir.

Beagle

Kısacık tüylere sahip olan beagle, oldukça dayanıklı bir bünyeye sahip olma özelliğiyle de öne çıkmaktadır. Evde köpek beslemek isteyen ailelerin en fazla tercih ettiği köpek cinslerinden bir olan beagle, kısa tüyleri sebebiyle sık yıkama, tüy dökme ve taranma gibi uğraşılardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Sevecen ev cana yakın yapısıyla çocukların en sevimli arkadaşı olmaya aday olan köpek türlerinden biri olan beagle, ev yaşamına oldukça uygun bir köpek cinsidir.

Chihuahua

Ev ve şehir yaşamına kolayca ayak uydurabilen evcil köpek türlerinden biri olan chihuahua, neredeyse çantada taşınabilecek derecede küçük boyutlara sahip bir köpek türüdür. Yer kaplamayan yapısıyla hemen her büyüklükteki evlerde beslenebilen bu köpek türü, sevimli yapısı ve oyun sever karakteriyle çocukların ve aile bireylerinin en yakın arkadaşlarından biri olacaktır.

Maltesa

Evde beslenecek köpek türleri arasında dünyada en fazla tercih edilen köpek türü olan maltesa, insanlar ile oldukça yakın ilgilerinin yanı sıra kedilere de düşmanlık beslemeyen bir türdür. Çok fazla tüy dökmemesi sebebiyle temizlikte titiz olan ailelere de uygun olan maltesa ırkı, aşırı sevgi gösterildiğinde davranış bozuklukları gösterebilmektedir. Oldukça şirin bir görünüme sahip olan bu tür, düzenli bakıma ihtiyaç duymaktadır.

Pug

Kısa bacakları ve sevecen davranışlarıyla en fazla tercih edilen pug, kırışık surat olarak da adlandırılmaktadır. Oldukça inatçı bir yapıya sahip olan pug cinsi köpekler, sebepsiz yere hırlamaları sebebiyle bazı durumlarda rahatsız edici olabilmektedir. Bu sebeple özellikle yatak odalarında bulundurulmamaları tavsiye edilmektedir.

Golden retriever

Ev köpekleri arasında oldukça popüler olan golden retriever ırkı, son derece hoşgörülü ve sevimli bir köpek cinsidir. Tam bir aile köpeği olan bu tür köpekler evde beslenmesi en kolay olan türler arasında yer almaktadır. Büyük boy köpek cinsleri arasında bulunan goldenler, oyun oynamayı seven ve sahiplerine sadakatleriyle bilinen bir türdür.

Cocker

Ev hayvanları, diğer cins köpekler ve çocuklarla çok iyi geçinen cocker türü köpekler, ilgi ve sevgi gösterilmek ister. Bazı hallede hırlama davranışı göstermekle birlikte çoğu zaman uysaldır. Uzun ve sarkık kulaklara sahip olan cocker, sevimli görünümü sebebiyle tercih edilmektedir.

Pomeranya

Şirinliği ve sevimli hareketleriyle evlerde eşe kaynağı haline gelen pomeranya, fazla tüy dökmesinin yanı sıra, bazı hallerde çok gürültülüdür. Bu sebeple evde gürültü istemeyenler ve titiz aileler bu tür köpeklerle uyum yakalamakta zorlanabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat