French Bulldog Irk Analiz Ve Özellikleri

French Bulldog Irk Analiz Ve Özellikleri

1800’lü yılların ortalarında minyatür boyda bir Bulldog, Nottingham şehri de dâhil olmak üzere bazı İngiliz şehirlerinde insanların gözdesi olmayı başarmıştı; özellikle de dantelcilerin gözdesi. Bu minyatür Bulldog zamanla Nottingam’da bulunan dantelcilerin maskotu haline gelmiştir.

Bu durum İngiltere’de endüstriyel devrimin en uç noktada olduğu yıllara denk geliyordu ve dantelcilik gibi evlerden yürütülebilen küçük çaplı işler zaman ilerledikçe daha çok tehdit altında kalıyordu. Dantel ticaretiyle uğraşan birçok kişi Fransa’nın yolunu tuttu ve tabi ki de Bulldog köpeklerini de yanlarına aldılar.

Fransız Bulldog cinsi, genel olarak Bulldog ırkına mensup, adından da anlaşılacağı üzere Fransa’da türemiş bir cinstir. Bulldog ırkı oldukça geniş bir ırktır. Tüm Bulldog ırklarını aşağıda yer alan listeden görebilirsiniz.

İngiliz Bulldog Irk Analiz Ve Özellikleri

>American Bulldog Irk Analiz Ve Özellikleri

French Bulldog Köpeği
French Bulldog Köpeği

Bu minik köpekler dantelcilerin yerleşmiş olduğu Fransa’nın kırsal kesiminde fareleri evlerinden uzaklaştırma yetenekleri ve sevimli tavırlarıyla kısa süre içerisinde oldukça popüler oldu. Geçen yıllar içerisinde bu küçük bulldoglar başka cinsler ile çiftleştirildi; bu cinsler içerisinde büyük ihtimalle terrierler ve puglar da var. Tabi şu an için en meşhur özelliklerinden birisi olan yarasa görünümlü kulakları da meydana çıktı.

Ortaya çıkan bu yeni türe Bouledoğue Français adı verildi. Sonrasında bu köpekler Paris insanları tarafında keşfedildi ve Fransız Bulldog’un namı en görkemli şehir köpeği olarak yaygınlaşmaya başladı. Bu köpekler Fransız sosyetesinde de kendine yer edinmeyi başardı.

Bu meşhur Fransız Bulldog türünden biraz bahsedecek olursak; Westminster Kennel Club’ın 1911 senesinde düzenlemiş olduğu bir yarışmaya aday olan ‘Garmin de Pycombe’ ismindeki bir Fransız Bulldog, Titanik batığında yer alan bir gemide bulunuyordu.

Bu köpek o kadar meşhurdu ki, sahipleri ona sigorta yapmışlardı. Kaza gerçekleştikten sonra sahipleri onun için sigortadan 21,750 dolar tazminat almışlardı.

Ayrıca bu cinse de göz atabilirsiniz >> Pug Nasıl Bir Köpektir, Evde Beslenir mi?

French bulldog Özellikleri ve Karakteri 

Fransız Bulldog cinsi köpeklerin Amerika’nın en meşhur dördüncü türü olmasının tabii bir nedeni var. Fransız Bulldog arkadaş canlılığından, boyutlarından, oyuncu kişiliğinden dolayı yoldaş köpek ve aile köpeği olarak hak edeceği bir popülerlik kazandı.

Fransız Bulldoglar, genetik yapıları itibari ile dışarıda yaşamaya pek uyum sağlayan cinsler değildir. Fazla havlamadıklarından dolayı fazla da egzersize ihtiyaçları yoktur ve apartman yaşantısına en uyumlu köpek ırklarından birisidir. Uygun bir tavırla tanıştırıldıkları zaman evdeki diğer hayvanlarla da oldukça iyi anlaşabilir.

Çocuklara karşı oldukça sevecen ve koruyucudur. Fransız Bulldog oyuncu bir karakter yapısı olmasına ve bölgeci olmamasına karşın kimi zaman yanlış anlayabilir ve kendilerini savunma ihtiyacı hissedebilir; bu nedenle ondan daha büyük köpeklerle oyun oynarken gözünüzü ondan ayırmamanız gerekmektedir.

Ailesine oldukça bağlı ve tam bir ilgi delisi olan Fransız Bulldoglar eğer uzun bir süre yalnız bırakılırsa ayrılık hissiyatına yakalanabilir ve depresyona girebilir. Haliyle eğer bütün gün evden uzak kalmak zorunda kalıyorsanız ve köpeğinize günde yalnızca 1-2 saat ayırabiliyorsanız Fransız Bulldog cinsi köpek sizin için uygun bir cins olmayacaktır.

Fransız Bulldog’a disiplinli bir biçimde yol göstermezseniz her yakaladığı fırsatta şımarıklık yapabilir ve ağzına aldığı her şeyi çiğneyebilir. Fransız Bulldogların mizaç yapılarına baktığınızda size sorun yaratabileceği en olağan özelliği inatçı yapısı olmasıdır.

İnatçılıkları o kadar ciddi seviyelere gelebilir ki sizin ona öğrettiğiniz şeyleri uygulamayı ve kurallara uymayı reddedebilir. Yaşı ilerledikçe bu inatçı yapı daha ileri seviyelere çıkabilir, bu yüzden yavru iken uygun bir şekilde eğitilmesi gerekmektedir.

Genel anlamda Fransız Bulldog cinsi köpekler dost canlısı, iyi huylu, ailesine oldukça bağlı ve son derece inatçı karaktere sahip köpeklerdir.

French bulldog Vücut Yapısı ve Renkleri

Fransız Bulldoglar için minyatür boyda bir Bulldog desek yanlış bir tabir kullanmış olmayız sanırım. Bu küçük köpeğin en ayırt edici özelliklerinden birisi de kare şeklini andıran kafa yapısı ve yarasa kulaklarına benzeye kulak yapısıdır. Fransız Bulldog’lar ebatlarına göre güçlü, iri kemikli ve oldukça yapılıdır.

Fransız Bulldogların her iki cinsiyetinin de ortalama yükseklikleri 25-35 cm. arası ve ağırlıkları ise 9-13 kg. arasında değişkenlik gösterir. Kafası vücut yapısına göre daha büyüktür ve kare şeklindedir. Gözleri koyu renkli ve yuvarlaktır; koyu kahverenginden siyah renge kadar birçok farklı tonlar görülebilir. Gözlerinin kafasındaki konumu diğer köpek cinslerine oranla daha aşağıdadır. Kulakları yarasa kulak olarak tabir edilen bir görünümdedir.

Başlangıç yeri geniş, ucu yuvarlak, uzatılmış ve kafatasındaki başlangıç bölgesi üst kısımdadır. Kulakları birbirine fazla yakın değildir ve dik vaziyette durmaktadır. Kafasının kulaklar arasındaki bölümü düzdür. Burnu ile yanakları arasındaki bölge geniş, derin ve geriye yatık konumdadır.

Boyunları kalın, hafif bir şekilde kavisli ve boğaz çevresindeki deri gevşektir. Göğüs bölgesi derin ve geniş yapılıdır. Kuyruğu diğer köpeklere nazaran kısadır. Şekli düz veya kıvrılmış vaziyette vücuda yapışmış olarak durur. Kuyruğun başlangıç bölgesi kalın olup uç kısma doğru incelmektedir.

Fransız Bulldoglar tek katmandan oluşan kürk yapısına sahiptir. Tüyleri yumuşak, kısa ve pürüzsüzdür. Derisi de aynı tüyleri gibi gevşek ve yumuşaktır. özellikle omuzlardaki ve kafasındaki kırışıklıklardan anlaşılabilir. Renk olarak siyah, beyaz, açık kahverengi ve krem renklerinde olabilir. Desen olarak ise alacalı, kırçıllı, siyah gölgeli, siyah maskeli ve beyaz işaretli düzenlere rastlamak mümkündür.

French bulldog Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Fransız Bulldog cinsleri en az tüy döken köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Haftada en az bir kez tarayarak ölü tüyleri temizleyebilir ve kürkünü bakımlı hale getirebilirsiniz. Yüzünde yer alan kırışıklıkların arasını her zaman temiz ve kuru tutmaya özen gösterin. Gerçekten ihtiyacı varsa banyo yaptırın.

Enfeksiyon riskine karşın kulaklarını kulak kirine karşı her zaman kontrol edin. Eğer doğal sebeplerle aşınmaya uğramadıysa tırnakları düzenli olarak kesilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki uzun tırnaklar yürüme ve koşma sırasında köpeğinize ciddi acı verebilir. Son olarak da dişleri düzenli bir şekilde fırçalanmalıdır.

French bulldog Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Fransız Bulldog cinsi köpekler eğitim konusunda oldukça inatçı tavırlar gösterebilir. Onları olumlu ve nazik teknikler kullanarak motive etmeyi deneyin. Ona doğru ödülü bulduğunuz zaman, öğrenme şekli daha da hızlanacaktır. Yeni tanıdığı insanlarla kolaylıkla kaynaşabilen Fransız Bulldog cinsi köpekler aynı nezaketi yabancı köpeklere karşı göstermez. Oyun oynadığı sırada bile karşısında bulunan köpeğe üstünlük kurmaya çalışır ve Fransız Bulldog’lar dominant yapılarını hayvanlara karşı sıklıkla kullanır. Çocuklara karşı oldukça nazik olan bu köpek üstüne fazla gidilip canı yandığında saldırgan tavırlar gösterip havlamaya başlayabilir.

French bulldog Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

French bulldog cinsi köpeklerin kulakları uzun dik ve elips şeklindedir. Oldukça iyi duyma güdülerine sahiptir. Sahibinin en ufak ses dalgasına bile anında tepki verebilir.

French bulldog Ne Kadar Yaşar?

Fransız Bulldoglarda aşağıda belirtilen hastalıklara rastlanabilir ve bu hastalıklara karşı düzenli bir şekilde veteriner kontrollerinin yapılması gerekmektedir.

  • Alerji
  • Brakiosefalik hastalık tablosu
  • İntervertebral disk hastalığı
  • Patella luksasyonu
  • Hemivertebra
  • Kalça çıkığı

Son olarak Fransız Bulldoglar yaklaşık olarak 10 ile 12 yıl arasında yaşamını sürdürebilir.

French bulldog Çiftleşme

French bulldog cinsi köpekler ilk kızan dönemine 8-11 aylık iken girerler. Kızan dönemleri 7-11 gün arasında sürmektedir. İlk doğumlarında 1-2 arasında yavru dünyaya getirebilir. Sonraki doğumlarında ise bu sayı 3’e kadar çıkabilmektedir.

French bulldog ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

2 thoughts on “French Bulldog Irk Analiz Ve Özellikleri”

  1. sahip edinmek istiyorsanız direk buraya bakarsanız herşey açık 😊 tüm gerekli bilgileri yazmışsınız, akılda soru işareti kalmayacak kadar net teşekkürler🙏🏽💯

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat