Hamilelik Sürecinde Kedilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Sürecinde Kedilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Sürecinde Kedilerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerinizde bakımını üstlendiğiniz kedilerin çiftleşmesini ve yavru yapmasını tercih etmiyorsanız, en iyi yöntem onları kısırlaştırmak olacaktır. Tam tersi bir karar almanız halinde ise, gebelik dönemlerinde kedinizin sağlığına normal dönemlere nazaran daha fazla dikkat etmelisiniz. Kediler açısından hamilelik dönemi tüm diğer canlılarda olduğu gibi özel bir dönemdir.  Anne kediler doğum bakımını kendi başlarına oldukça iyi yapabilmekte, normal olan da bu dönemde işi anne kediye bırakmaktır. Ancak kedinizin doğum sürecine daha iyi hazırlanması adına ona yardımcı olabilirsiniz.

Gebelik Belirtileri

Bazı belirtiler size kedinizin hamile olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Kızgınlık döneminin sona ermesi hamileliğin başladığına dair ilk belirtidir. Daha sonra kedinin meme uçları şişerek daha koyu ve kırmızı bir renge dönüşecektir. Bir başka belirti de, kedinizin daha fazla emek yemeye başlaması ve sabahları rahatsız davranışlar sergilemesidir. Bu belirtilerin üzerinden yaklaşık 5 hafta sonra karnı şişecek ve bu şişme doğuma kadar büyüyerek devam edecektir. Gebelik dönemlerinde kedinizin size daha fazla yaklaşması sevecen tavırlar göstermesi veya tam tersi davranarak hırçınlaşması gebelik dönemine dair belirtiler arasındadır.

Bu tür davranışlar tamamen normal davranışlar olup, endişelenmenizi gerektirecek bir durum değildir. Kedilerin doğumu genel olarak güç bir şekilde gerçekleşir. Doğum öncesi kedinizi veteriner hekim kontrolüne götürmeniz ve gebeliğin nasıl ilerlediğini öğrenmeniz, sizin bu dönemde nasıl davranmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmanızı da sağlayacaktır. Hekiminiz tarafından yapılacak muayene ve ultrason gebelik hakkında emin olmanıza katkı sağlayacaktır.

Doğuma Hazırlık

Her ne kadar doğuma hazırlık döneminde yapacağınız pek fazla şey olmasa da, bu dönemde kedinizin sağlıklı beslendiğinden emin olmanız ve bol su içirerek dönemi sağlıklı geçirmesine yardımcı olmanız mümkündür. Kedinizin hamileliği netleştikten hemen sonra, hem kedinize hem de yavrularına fazladan besin sağlayacak mamalar almalısınız. Doğum sonrasında yavru kedilerin sütten kesildiği döneme kadar da kedinizi yüksek kaliteli kedi mamasıyla beslemelisiniz. Doğum öncesi kedinizin bu tür mamaları hemen yemediğini görürseniz telaşlanmayın. Kedinizin karnı yavrularla dolu olduğu için, günün değişik saatlerinde küçük porsiyonlarla yemek yemeyi tercih edecektir.

Doğum günleri yaklaştıkça kediniz yavrulamak için daha sessiz ve yumuşak bir bölge aramaya başlayacaktır. Bu dönemde kedinize yardımcı olmak adına yumuşak havlularla kaplanmış bir kutu benzeri yuva hazırlayabilir, bu yuvayı kullanması için kedinizi teşvik edebilirsiniz. Doğum esnasında kedinizin çok yüksek sesle bağırdığını duyacaksınız. Fakat bunda endişe etmenizi gerektirecek bir sorun yoktur, kediler herhangi bir ortama kendi doğumlarını gerçekleştirebilecek yapıya sahiptir. Kedinizin bir batında doğuracağı yavru sayısı 2 veya 5 tane olacaktır. Belli süreler mola vererek doğum işlemine devam eden kediniz bu esnada oldukça yorgun düşecektir.

Doğum Sonrası

Doğum sırasında kedinizin karnında hala yavru olduğundan şüpheleniyorsanız ve son yavrudan sonra 3 saat içerisinde yeni doğum olmamışsa kedinizi zaman geçirmeden bir veterinere götürerek muayene ettirmelisiniz. Yavru kediler doğduktan sonra nefes almaya ihtiyaç duyacaktır. Anne kediniz yavrularını yalamak suretiyle onların nefes alma içgüdülerini uyaracaktır. Doğum esnasında yorgun düşmesi veya farklı bir sebeple dikkatini kaybetmesi durumunda bu işin devam ettirilmesi size kalacaktır. Yavruyu yumuşak bir havluyla okşamanız, annenin yalaması ile aynı etkiyi yapacak ve yavruların nefes alma içgüdüleri tetiklenecektir. Her yavrudan sonra bir de plasenta çıkmalıdır. Plasentanın çıkıp çıkmadığına dikkat etmeli, annenin vücudunda plasenta kaldığından şüphe duyuyorsanız kedinizi zaman kaybetmeden veteriner hekime götürmek suretiyle kontrolden geçirmelisiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat