Himalayan Kedisi Özellikleri - Bakımı ve Fiyatı

Himalayan Kedisi Özellikleri – Bakımı ve Fiyatı

Himalayan Kedileri, Sıcak, nazik ve uysal olarak bilinirler. Sahiplerine karşı oldukça sadıktırlar. Birinin peşine kolayca takılıp giden bu kedi türü zaman zaman saatlerce kuytu bir köşede uzanarak varlığını hissettirmezler. Aynı ortamı paylaşmak konusunda zaman zaman cimri olabilmektedirler. Bu sebeple ayı ortamı paylaşacakları zaman mutlaka göz altında tutulmalıdırlar.

Himalayan Kedisi Özellikleri ve Karakteri

Himalayan Kedisi Özellikleri ve Karakteri
Himalayan Kedisi Özellikleri ve Karakteri

En doğal ve en tatlı kedi türü olarak bilinen Himalayan Kedisi her zaman sevecen, sakin ve insan canlısıdır. Yeni insanlarla ve yeni hayvanlarla tanışmayı onlarla vakit geçirmeyi çok severler. Oldukça nazik, anlayışı ve bir o kadar da kibar bir türdür.

Akıllı ve zeki bir karaktere sahiptir. Düşünceli bir yapısı vardır. Bu yüzden bir yerde bir şey yapmadan önce mutlaka düşünerek hareket eder. Sahiplerine karşı çok hassas ve düşkündür. Bu sebeple onlara duygusal yaklaşırlar. Aile fertleri ile aralarında mutlaka duygusal bir bağ oluştururlar.

Himalayan Kedisi Çiftleşme

Siyam ve Persian kedilerinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Himalayan Kedisi bir kedi türü olmasına rağmen birçok kedi derneği tarafından cins olarak görülmemektedir. Bu tür bir kediye sahiplenmeye karar verdiğiniz an sayıca az oldukları için oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir.

Himalayan Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri

Himalayan Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri
Himalayan Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri

Orta ve büyük boy olmak üzere iki çeşit vücut yapıları vardır. Yuvarlak kafaları, yuvarlak gözleri ve dolgun yanaklarının birleşmesi halinde tatlı ve sevecen bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Renklerine bakıldığında ise çikolata, kahverengi, kırmızı, mavi, tarçın, siyah, krem ve leylak tonlarında olduğu görülmektedir.

Himalayan Kedisi Tüy Döker Mi? Bakımı Nasıl Olur?

Himalayan Kedisi Tüy Döker Mi Bakımı Nasıl Olur
Himalayan Kedisi Tüy Döker Mi Bakımı Nasıl Olur

Uzun ve hacimli bir tüy yapısı vardır. Pelüş oyuncakları andıran yumuşaklıkta ve yoğunlukta tüy yapısı olan bu tür kedilerin bakımları da oldukça zahmetlidir. Çünkü uzun ve hacimli tüye sahip olan bu kedilerin günlük olarak ölü tüylerinin temizlenmesi ve düzenli olarak taranması gerekmektedir.

Sıcak havalarda tüy bakımları mutlaka ılık bir banyo ile sağlanmalıdır. Bu kedinizin rahatlamasına ve tüylerinin daha bakımlı ve daha yumuşak olmasına neden olacaktır. Bu sayede tüy üzerinde ki bakteriler – mikroplar da temizlenmiş olacaktır.

Himalayan Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır?

Himalayan Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır
Himalayan Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır

Himalayan Kedisi ile yaşayacak kişilerin yetişkin bireyler olması daha iyi olacaktır. Çünkü bu kedilerin gürültüyü sevmemesinde dolayı çocuklar ile yan yana getirilirken kedinin mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiği söylenmektedir. Özellikle bebekler konusunda çok daha hassas olunmalıdır.

Çocuklar dışında diğer evcil hayvanlar ya da yetişkin bireylerle iletişimde bir sorunu olmayan bu kedilerin yaşantısı oldukça kolay olacaktır. Ancak burada bahsedilen evcil hayvanlar mutlaka küçüklükten itibaren büyütülecektir. Aksi takdirde Himalayan Kedisinin kabullenmesi zor olacaktır.

Himalayan Kedileri Sağır Mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Himalayan Kedileri Sağır Mı Kulak Yapıları Nasıldır
Himalayan Kedileri Sağır Mı Kulak Yapıları Nasıldır

Yuvarlak uçlu küçük ve kısa kulak yapısına sahiptir. Kulak yapıları birbirinden oldukça ayrıdır. Kulak içleri tüy ile kaplıdır. Bu yüzden bakımları günlük olarak mutlaka düzenli yapılmalıdır. Aksi takdirde sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Sinir sistemlerinde ki bozukluktan dolayı aşırı duyu sendromları vardır. Bu sebeple kulak bakımları ihmal edilmemeli günlük olarak temizlenmelidir. Gürültülü ortamdan uzak tutulmalı ve daha çok sessiz, sakin alanlarda vakit geçirmeleri sağlanmalıdır.

Himalayan Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Himalayan Kedisi Ne Kadar Yaşar
Himalayan Kedisi Ne Kadar Yaşar

Ortalama 1 ile 15 yıl arası yaşam süresi olan bu tür kedilerin sağlıklı beslenme ve kaliteli mama tüketiminin sağlanması ile bu yaşam sürecini rahatlıkla geçirmeleri sağlanabilmektedir.  Ancak bu tür kedilerin bazı kalıtsal hastalıkları vardır. Onlar da polistik böbrek hastalığı, hassas cilt sorunları ve solunum yolu problemleridir.

1 thought on “Himalayan Kedisi Özellikleri – Bakımı ve Fiyatı”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat