Hırçın Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Hırçın Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

Hırçın muhabbet kuşu nasıl eğitilir?

Aşağıdaki adımları izleyerek hırçın muhabbet kuşunuzun ısırmasını engelleyebilir, onu eğitebilir ve onunla çok iyi arkadaş olabilirsiniz.

 1. Öncelikle kuşunuza yavaş bir şekilde yaklaşın. Yapacağınız ani hareketler kuşunuzu korkutabilir. Elinizi başına doğru götürmemeye gayret edin. Bu durumdan hoşlanmazlar ve korkarlar.
 2. Onunla arkadaş olmaya çalışın. Muhabbet kuşunuzun parmağınıza çıkarmaya çalışın. Eğer parmağa çıkma eğitimi almamış ise bu eğitimin mutlaka verilmesi gerekmektedir. Bu şekilde kuşunuzu kafesinden dışarı alıp onunla oynayabilir veya elinizden yemek yemesini sağlayabilirsiniz.
 3. Yeri geldiği zaman katı davranın. Kuşunuz size ısırma eylemi gösterdiğinde sert bir sesle “HAYIR” diyerek hemen kafesine geri koyun. Bu şekilde yaparak kuşunuza ısırma eylemi gösterdiği takdirde neyle karşılaşacağını da göstermiş olursunuz. Böylelikle kuşunuz size daha az saldırgan tavırlar gösterecek ve rahatsızlık konusunda endişe duymaya başlayacak.
 4. Kuşunuzla kibar bir dille konuşun.
 5. Kuşunuza her zaman yem veren kişi siz olun. Belli bir süre sonra elinizin onun için yem anlamına geldiğini anlayacak ve size sergilemiş olduğu mesafeli tavırlar azalacaktır.
 6. Kuşunuza elde durma eğitimini iyi bir şekilde öğretin. Bu eğitim bazı şeyleri daha kolay yapmasına yardımcı olacaktır.

İpuçları ve uyarılar:

 • Öncelikle elinizde kuşunuzun konabileceği sopa veya tünek olsun. Aksi halde kuşunuz sizin ulaşamayacağınız yerlere konabilir.
 • Kuşunuza oyuncak alın. Muhabbet kuşları oyun oynamaktan çok hoşlanırlar.
 • Eğer kuşunuz sizden korkar ve geri çekilirse sakın üstüne gitmeyin ve biraz bekleyerek sakinleşmesini sağlayın.
 • Muhabbet kuşları sergilediği bazı tavırlarla tedirgin olduklarını gösterebilirler; Geri kaçmak, daha az kabarık olmak, göz bebeklerin küçültüp büyütmek gibi. Muhabbet kuşu sahiplerinin bir çoğu bu işaretleri farkedemez ve bu nedenle ısırılırlar.
 • Bulunduğu odada yalnızca siz olduğunuz zaman kuşu kafesinden çıkartın. Fazla kişinin olması kuşunuzun korkmasına neden olabilir.
 • Ellerinizi birbirine vurmak ( el çırpmak) ya da parmaklarınızı şaklatmak yine kuşunuzun korkmasına neden olabilir.
 • Kuşunuza kesinlikle bağırarak tepki göstermeyin.
 • Dışarı çıkardığınız zaman kafesinin kapısını açık bırakın. Bu şekilde kendi istediği zaman kafesine girebileceğini bilsin.
 • Kuşunuzu kafesinden çıkartmadan önce evinizdeki kapı ve pencerelerin kapalı olduğundan emin olun.
 • Kuşunuz sizi ısırdığı zaman gereksiz yere sert tepkiler vermeyin; bu şekilde, ısırdığı zaman ilgiyi kendisine çekebildiğini düşünür ve ısırmaya devam eder.
 • Kuşunuzu kafesine geri koyarken aşırı derecede çığlıklar atacaktır ve yine sizi ısırmaya çalışacaktır. Sizi ısırmasını umursamayın. Isırarak hiçbir zaman ilgiyi kendisine çekemeyeceğini bilmesi lazım.
 • Eğer kuşunuz mutfakta ise ocağın kapalı olduğundan emin olun ve lavaboda su olmamasına dikkat edin.
 • Gözleriniz her zaman muhabbet kuşunuzun üstünde olması lazım. Muhabbet kuşları kolaylıkla kaybolabilir. Eğer sizden ilgi görmezse herhangi bir yere gider ve orada oturur.

Yukarıda belirtilen adımların sırasıyla izlenmesi halinde muhabbet kuşunuzun hırçınlığı hafifleyerek kolay bir şekilde eğitebilirsiniz.

1 thought on “Hırçın Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?”

 1. Bilgileriniz sayesinde kuşu elime alıştırdım zaten sizinle yüz yüze görüştük bizzat sizden bilgi aldım teşekkürler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat