İki Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

İki Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?

Muhabbet kuşları, cana yakın evcil hayvanlardır. Taklit kabiliyetleri ve neşeli halleriyle evde beslenen hayvanların da başında gelir. Neşeli ötüşleri, duydukları kelimeleri taklit etmeleriyle evin neşesi ve adeta ilgi odağı olurlar.

 

Muhabbet kuşu beslemek isteyenler bazen tek muhabbet kuşu yerine yalnız kalmaması ve birbirlerine arkadaş olmaları için iki muhabbet kuşu alırlar ve çift muhabbet kuşu beslemeyi tercih ederler.

 

Bu durumda tabi ki iki muhabbet kuşunun eğitilmesi, konuşturulması, ele ve sahibine alıştırılması için de iki kat sabır ve süre gereklidir. Dolayısıyla da muhabbet kuşu sahipleri başta tüm bunları düşünerek iki muhabbet kuşu almaya karar vermelidir.

İki Muhabbet Kuşu Nasıl Eğitilir?

 

Tek muhabbet kuşu eğitimine nazaran iki muhabbet kuşu eğitimi iki kat fazla özen, özveri ve sabır ister. Her iki kuşunuzla da aynı sabırda ve hassasiyette ilgilenmediğiniz takdirde kuşlarınızın size karşı güveni oluşmaz ya da olan güvenleri tamamen yok olabilir.

 

Bunun için 2 muhabbet kuşunuz varsa ikisini de istediğiniz düzeyde eğitebilmek için kafeslerini ayırıp ayrı odalarda eğitim vermelisiniz. Her iki kuşunuz da eğitilirken birbirlerinden bağımsız olmalıdır.

 

Aksi takdirde birbirlerini gördüklerinde ya da aynı kafeste olduklarında birbirleri ile ilgileneceklerinden dolayı eğitime cevap vermeyebilirler. Bu süreçte tek olmaları ve sadece sahipleriyle baş başa olmaları önemlidir. Eğitimleri tamamlandıktan sonra iki kuş da aynı kafese konulabilir.

İki Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

 

İki tane muhabbet kuşunuz varsa ikisine de konuşma eğitimi verebilirsiniz. Konuşma eğitimi verirken kuşlarınız aynı kafes içinde olursa birbirleriyle konuşacaklardır ya da birbirlerine öteceklerdir. Bu durum ikisine de konuşma eğitimi vermenizi engelleyecektir.

 

Kuşlarınızı konuşturma süresinde ayrı tutabilirsiniz. Her iki kuşunuza da mutlaka aynı süreyi ayırmalı ve aynı özeni göstermelisiniz. Her gün belirli zamanlarda 15-20 dakika söylemeleri istedikleri kelimeleri nazik bir ses tonuyla onlara tekrar etmelisiniz.

 

Bu işlemi her ikisine de ayrı ayrı yapmalısınız. Bir süre sizi dinleyeceklerdir. Daha sonrasında söylediğiniz kelimeleri tekrar ettiklerini duyabilirsiniz. İsterseniz bir ses kayıt cihazına sesinizi kaydedip kuşlarınıza dinletebilirsiniz. Bu yöntem de işinizi kolaylaştırırken sizin daha az yorulmanızı sağlar.

İki Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma

 

Muhabbet kuşlarınızı ele alıştırdığınızda artık kuşlarınız tam da istediğiniz gibi sizin en yakın dostlarınız haline gelecektir. Ama bundan önce kuşlarınıza doğru bir ele alıştırma eğitimi vermelisiniz.

 

İki kuşunuz varsa ve ikisinin de size olan güvenini kazanmışsanız artık ele alıştırma zamanı da gelmiştir. Muhabbet kuşlarınıza ele alıştırma eğitimi verirken kafeslerinizi ayırmaya gerek yok.

 

Ancak kuşlarınızın sergilediği davranışlara göre eğitim sırasında birbirlerinden etkilendiklerini düşünüyorsanız bu süre içinde kafeslerini ayırabilirsiniz. Daha sonra birkaç gün kısa süreli aralıklarla elinizi kafese götürerek elinize alışmalarını sağlayın. İkinci aşama olarak da elinizi yem koyarak kafeste bekletin. Kuşlarınız yem yemek için elinize geldiğinde artık ele alışıyor demektir.

İki Muhabbet Kuşu Aynı Kafeste Yaşar mı?

 

Muhabbet kuşu sahiplerinin en çok sorduğu sorulardan birisi de iki muhabbet kuşunun aynı kafeste yaşayıp yaşayamayacağı konusudur. Muhabbet kuşları bir kafeste yaşayabilirler. Hatta iki muhabbet kuşu bir kafeste yaşadıklarında birbirleriyle arkadaş da olurlar.

 

Eğer yetişkinlerse ve iki muhabbet kuşundan biri dişi biri erkekse bu yakınlık çiftleşmeye kadar gidebilir. Ancak yine de kuşlar gözlenmelidir. Bazen kuşların birisinin ruh halinin bozulmasıyla diğerine saldırdığı görülebilir.

 

Bu durum nadir görülen durumdur. Genel itibariyle 2 muhabbet kuşunun bir kafeste yaşaması hatta iki muhabbet kuşuna aynı kafeste ele alıştırma gibi eğitimler verilmesi mümkündür.

NOT; Bu makale de verilen tüm tavsiyeler ve bilgiler kendi muhabbet kuşumuz üzerinde uygulanmış ve başarı kazanmış tekniklerdir. Hiçbir şekilde uygulama garantisi vermez. Oluşabilecek sorunlar ve kayıplardan web sitemiz sorumlu değildir.

1 thought on “İki Muhabbet Kuşu Nasıl Alıştırılır?”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat