İran - Exotic Shorthair

İran – Exotic Shorthair Kedisi Özellikleri – İran Kedisi Yavruları

İran – Exotic Shorthair kedisi basık burunları ve şaşkın gözleriyle sizin kalbinizi kazanacak tatlı, nazik bir kedi türüdür. Exotic Shorthair yavrusu, kısa tüylü bir İran yavrusu ile genel olarak aynı özellikleri gösterir. İran – Exotic Shorthair kediler kısa, kalın bacaklı, güçlü, yuvarlak hatlı bir vücuda sahip, orta – büyük boyutlu kedilerdir. Büyük, yuvarlak, tüylü bir başı, küçük kulakları, yüzünün çoğunluğunu kaplayan büyük yuvarlak gözleri, genellikle basık bir burnu bulunur. Basık burun yapısı, seçici çiftleştirilme sonucu oluşmaktadır.

Fazla hareketli olmadıkları için sakin bir atmosferi ve nazikliği tercih ederler. Yüksek olmayan sesleri vardır ancak büyük, anlamlı gözleri ile ne demek istediklerini anlatırlar. Yüksek yerleri keşfetmeye çalışmazlar. Rahatlarına çok düşkündürler, bol bol uyurlar. Uzandıkları bir yerde sevilmek hoşlarına gittiği gibi, yakalamalı oyuncaklarla da büyük bir hevesle oynarlar.

Sizinle vakit geçirmek için evin içerisinde nereye giderseniz peşinden gitme eğilimleri vardır. Anlayışlı olmalarının yanı sıra bazı durumlarda sert olabilirler. Siz evde yokken bir sandalyeye kıvrılıp kestirirler, bu yüzden satılık Exotic Shorthair yavrusu çalışanlar için iyi bir tercih olacaktır. Perdeler, tezgahlar ve koltuklar İran yavruları ve Exotic Shorthair yavruları ile güven altındadır.

Ayrıca şu makalemiz de ilginizi çekebilir >> Kediler Nasıl Beslenmeli?

İran - Exotic Shorthair Kedisi
İran – Exotic Shorthair Kedisi

Exotic Shorthair ırkı, ilk kez American Shorthair’ların gümüş İran kedileri ile çiftleştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. İran kedileri ilk olarak 1871 yılında tanınmış olsalar da, bu kedilerin 1500’li yıllardan beri Avrupa’da yaşadıkları ortaya çıkmıştır. İran kedilerinin Pers uygarlığındaki dağlık bölgelerde yaşadığı tahmin edilmektedir. Birleşik Krallık’ın ünlü kraliçesi Victoria da 2 İran kedisi beslemiştir. Kraliçe Victoria’nın İran kedileri, o dönemde Büyük Britanya’da bu kedilerin kısa sürede popülaritesinin artmasına vesile olmuştur.

İran – Exotic Shorthair Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

İran - Exotic Shorthair Kedi Yavrusu
İran – Exotic Shorthair Kedi Yavrusu

Satılık Exotic Shorthair veya satılık İran kedisi bakıyorsanız bu cinsler anlayışlı olan kedi türleri arasında yer almaktadır. Sürekli yolculuğa çıkmak zorundaysanız bu kedileri beslemek sizin yaşam tarzınıza uygun olmayacağından satılık İran yavruları veya satılık Exotic Shorthair yavruları bakmamalısınız. Çünkü günde birkaç saatinizi bu kedilere ayırmalısınız. Anne sütü alan kedilerin hastalıklara karşı savunması sağlamdır. Çevresiyle iletişime açık kedileri tercih edebilirsiniz. Kulaklarına baktığınızda derisini görmeniz gerekir. Koklandığında kulaklarından pis bir koku gelmemesi gerekir.

İran – Exotic Shorthair Bakımı

Bu kedilerin ipeksi ve parlak kürklerinin düğümlenmesinin önüne geçmek için günlük taranmalıdır. Göz akıntısı olduğunda temizlenmelidir. Kedinin bakımını daha kolay hale getirmek için bu kedileri traş ettirebilirsiniz.

İran – Exotic Shorthair Arayanlar

Eğer evinizde küçük çocuk varsa, İranExotic Shorthair kedisi edinme düşüncenizi tekrar gözden geçirin. Bu yumuşak huylu kedi türü, çocuklu ailelerdeki yüksek seslerden ve devamlı rahatsız edilmekten pek hoşlanmaz. Ancak sakin ve beraber uyuyabileceğiniz bir kedi arıyorsanız, İran -Exotic Shorthair fiyatları bakmaya başlayabilirsiniz.

Başka kedilerle geçinme: Orta

Çocuklarla geçinme: Çok İyi

Dikkat ve ilgi: İyi

Konuşkanlık: Düşük

Oyunculuk: Çok Oyuncu

Avcılık: Orta

Aktivite: Düşük

Bağımsızlık: Düşük

İran – Exotic Shorthair ile ilgili tüm sorularınızı, görüş – öneri ve isteklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Aynı zamanda sorularınızı sorabilir, bu sorulara yanıt alabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat